O scientologiji v svetu širša javnost največkrat sliši v povezavi z nekaterimi njenimi privrženci iz sveta slavnih, kot sta Tom Cruise in John Travolta. Okoli te dejavnosti se, zlasti na svetovnem spletu, vrti tudi veliko težko preverljivih, velikokrat negativnih kritik, ki burijo duhove po vsem svetu. Pa res držijo? Kako je s scientologijo v Sloveniji? Odpravili smo se v Društvo Dianetični center Ljubljana in se o tem pogovorili s predsednikom društva, scientologom Jožetom Levinom.
Kaj pomeni biti scientolog?
''Biti scientolog pomeni v prvi vrsti sprejeti cilje scientologije. To pa so svet brez norosti in kriminala, brez vojn in nasilja, kjer bodo pošteni ljudje imeli pravice. Te cilje je mogoče doseči s Hubbardovo tehnologijo, ki na eni strani zajema izobraževanje in spoznavanje zakonitosti, po katerih deluje življenje in po drugi strani procese, s katerimi se človek osvobodi travm, ki mu grenijo življenje in omejujejo njegove sposobnosti,'' je v pogovoru povedal Levin.
Vsak človek lahko s tehnologijo, ki jo je razvil utemeljitelj dianetike in scientologije L. Ron Hubbard, dvigne svoje potenciale na višji nivo zavedanja, poviša inteligenco, skrajša odzivni čas, okrepi imunski sistem, obvlada komunikacijo in podobno, je povedal Levin. ''Človek, ki se s tem ukvarja, obvlada življenje na vseh področjih in lahko zato tudi drugim pomaga do boljšega življenja,'' je povedal Levin. ''To nekako pomeni biti scientolog,'' je še dodal Levin.
Če je človek bolan, mora k zdravniku
Ob prihodu v center se seznanijo s Hubbardovo tehnologijo. ''Človek pove, kaj ga teži, in mi mu povemo, kaj bomo delali. Če to sprejme, gremo naprej na proces, če pa to zavrne, pa pač zavrne''.
Če je človek bolan, zahtevajo obisk zdravnika. ''Ko pa so težave duševnega izvora, potemzdravnik težko pomaga. Lahko blaži posledice, ne odpravi pa vzroka. No, mi pa obvladamo vzroke, ki pripeljejo do the stanj, duševnih ali zdravstvenih,'' pojasnjuje Levin.
Pomoči potrebnega najprej povabijo na uvodno predavanje, kjer mu pojasnijo, kaj sta dianetika in scientologija in kaj lahko pričakuje. Če sprejme tovrstno pomoč naredijo osebnostni test, ki pokaže v kakšnem stanju je. Nato predlagajo primerne procese in študije. Ljudje različno hitro napredujejo, a na koncu vendarle vsak napreduje, trdi Levin.
V praksi gre pravzaprav za pogovor, v katerem so vprašanja natančno določena. ''Človek na ta vprašanja odgovori, mi pa ga vodimo tako, da nek problem, ki ga ima, pogleda z vseh zornih kotov. S tem problem osvobodi in ga prepozna. S tem izniči naboj, se ga osvobodi.''
Gre torej za spoznavanje in čiščenje samega sebe. ''Pri nas se dogaja vse pri popolni zavesti in s človekovo privolitvijo. Hipnoza je strogo prepovedana,'' njena uporaba bi po Levinovih besedah pomenila izgubo licence. Hipnoza namreč odpre nezavedni um in zapre zavedni um. Človek je v takem stanju dojemljiv tudi za vse negativne sugestije. ''Mi vedno človeka držimo čim bolj budnega. Sem mora priti spočit, naspan in nahranjen. Popolna budnost in prisebnost mora biti prisotna, da je proces uspešen''.
Scientologu se ni treba odpovedati drugim veram
Kot poudarja Levin, ni potrebno, da je človek scientolog, da bi lahko koristil dianetična in scientološka znanja oziroma tehnologijo. ''V času, ko to tehnologijo uporablja, se odloči, ali bo pristopil kot član ali pa bo samo koristnik. Tu ni nekih strogih vprašanj si ali nisi.''
Človek postane scientolog, ko se sam odloči za to, pravi sogovornik. ''Ko se odloči, da bo sprejel to tehnologijo in si z njo pomagal v življenju. Nekih formalnih sprejemov v to ni,'' pojasnjuje Levin. Vendar pa mora človek, ki se odloči, da bo to tehnologijo sprejel, urediti svojo etiko. ''Če etike ne uredi, potem formalen scientolog ne more biti. Prav tako ne morejo biti scientologi uslužbenci državnih represivnih organov, kot so vojska, policija, tajne službe''. Etika je po njegovih besedah vsako dejanje, ki prinese največ dobrega največjemu številu bitij. Če dobrega ni, v primeru vojn, katastrof, pa je etično tisto dejanje, kar prinese najmanj slabega najmanjšemu številu bitij.
Prav tako ni treba, da se koristnik tehnologije pa tudi član scientološke cerkve odpove svoji veri. Posameznik je lahko kristjan, musliman ali kaj drugega in hkrati tudi scientolog, pojasnjuje Levin. ''Scientologijo vsi preveč poudarjajo kot religijo. To ni neka nova religija,'' pravi.
Vir vseh težav je v nas samih
To je po Levinovih besedah odkrila že dianetika. ''Odkrila je, da človek vsa negativna čustva, doživetja zabeleži v reaktivnem, nezavednem umu, ki deluje pod zavedno ravnjo. Ta um sprejema zapise in se ob določenih pogojih aktivira, obudi. Takrat navrže ven vse potlačene, čustvene in druge tegobe. Takrat človek ni racionalen, ne deluje optimalno, deluje pod vplivom tega reaktivnega uma in dela neumnosti sebi in drugim.''
In tu je po načelih scientologije vir vseh človekovih odklonilnih dejanj, aberacije, kot jim pravijo. Dianetika je po Levinovih besedah odkrila vzroke in izdelala tehnologhijo, kako se lahko človek vrne v normalno, optimalno stanje. Se rehabilitira. ''Scientologija je šla še globje in je izboljšala in skrajšala te procese. Scientologija uporablja e-meter, s katerim te negativne naboje poiščemo, lociramo in nato s človekovo privolitvijo odstranimo.''
'Proti so multinacionalke, farmacija, psihiatrija ...'
Scientologija se je rodila v ZDA, kjer je tudi najbolj razširjena. Scientološka cerkev je bila čez lužo predmet ostrih kritik na račun domnevnih goljufij in zavajanj. Obtožbam in tudi tožbam pa se tudi v Evropi ni mogla izogniti.
Levin pravi, da kritikam, ki se pojavljajo na račun scientologije, botruje med drugim malo tudi nepoznavanje dejavnosti oziroma nevednost. Vendar, kot poudarja, je cilj scientologije etika ''in povsod, kjer najdemo ljudi, skupine, kjer je etika na nizki ravni, v teh skupinah ljudi boste našli upor in izločanje scientologije kot učinkovite tehnologije''. ''V te skupine v prvi vrsti sodijo multinacionalke, kjer igra denar glavno vlogo, potem farmacija, psihiatrija in še nekatere druge, vendar te najbolj iztopajo kot tiste, ki pritiskajo proti scientologiji.''
Ob tem Lavin opozarja tudi na to, da ''vsak dogodek, ki se zgodi, ima nek prostor, nek čas in neko osebo''. ''V teh kritikah scientologije pa manjka ravno to, manjka prostor, manjka čas, manjka oseba. To so neke floskule, ki nimajo nobenega trdnega dokaza. To tudi dokazuje, kdo je v ozadju.'' Kot pravi, ni scientologija noben ''bav-bav''.
V nasprotju s prav tako pogostimi kritikami glede nejasnosti okoli denarja, cen članarine in tovrstnih tečajev, niso prav nič skrivnostni. Letna članarina znaša 20 evrov, tečaji ki trajajo od pet do osem ur stanejo 40 evrov, 25- do 30-urni pa 95 evrov, je brez vsakega zadržka dejal Levin.
Najhitreje rastoča dejavnost na svetu?
Scientologija naj bi bila najhitreje rastoča ''tehnologija pomoči'', kot sami pravijo na svetu. A je število privržencev težko prešteti, saj se formalno marsikdo ne opredeli kot scientolog, ali pa pri štetjih navede kakšno bolj ''tradicionalno'' veroizpoved. ''Po oceni leksikona novih religij je bilo leta 2004 okoli 5 do 6 milijonov scientologov. Danes se ta ocena giblje okoli 8 milijonov. Takega zanimanja in porasta neke tehnologije pomoči ne beleži nobena humanitarna dejavnost v svetu,'' je pojasnil Levin.
Scientološka cerkev je v Sloveniji kot verska skupnost registrirana od leta 1995, trenutno pa ima približno 100 članov. Dianetični centri so osnovne enote, v katerih se izvaja Hubbardova tehnologija. Višja stopnja so akademije, kjer so redno ali začasno zaposleni različni strokovnjaki, ki pokrivajo različne dejavnosti v organizaciji in izvajajo višje in zahtevnejše procese, pojasnjuje Levin. Po njegovih besedah sta v Sloveniji dva tovrstna centra, eden v Kopru in drugi, ljubljanski, v Domžalah, ki imata tudi licenco za izvajanje dianetičnih dejavnosti.
''V ljubljanskem dianetičnem centru se redno usposablja in procesira od 25 do 30 oseb, občasno pa okoli 70 oseb. Različnih predavanj in seminarjev pa se je v zadnjih osmih letih udeležilo že preko 400 ljudi,'' pravi Levin.
V nekaterih državah se scientološka skupnost ne more oziroma ne sme registrirati kot verska skupnost, iz različnih razlogov. Kot je za 24ur.com pojasnil direktor Urada RS za verske skupnosti Aleš Gulič, je to stvar teh specifičnih držav. ''Amsterdamska pogodba govori o tem, da je odnos med državo in verskimi skupnostmi stvar vsake države zase. In tukaj ni kakšnih primerljivih pravil.''
Scientološka cerkev je po Guličevih besedah opravila vse tisto, kar je bilo potrebno za doregistracijo. To pomeni, da je pravočasno pred 3. marcem oddala popolno vlogo in zato je sedaj registrirana verska skupnost. ''Kolikor vem, s scientološko versko skupnostjo ni bilo nobenih zapletov,'' je ob pojasnjevanju zgodovine registracije scientološke cerkve v Slovenije še dejal Gulič.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.