Slovenija

V EU bodo lahko 'zaprli' meje

Strasbourg, 13. 06. 2013 10.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Države schengenskega območja bodo lahko od konca prihodnjega leta v primeru neobvladljivih migracijskih pritiskov na evropske zunanje meje začasno "zaprle" svoje meje.

Nedavna raziskava Eurobarometra je pokazala, da kar 62 odstotkov anketirancev meni, da je najbolj pozitiven del evropske integracije zadnjih 50 let prav prosto gibanje.

Evropski poslanci so z veliko večino podprli dogovor o schengenski reformi. Nova pravila upravljanja schengenskega območja naj bi po njihovem mnenju bolje zaščitila prosto gibanje znotraj notranjih meja. Članice bodo tako lahko od konca prihodnjega leta v primeru neobvladljivih migracijskih pritiskov na zunanje meje Evropske unije začasno "zaprle" svoje meje.

Reforme so posledica arabske pomladi. Spomladi 2011 so namreč na meje Unije pritisnili priseljenci in begunci iz južne soseščine, kar je poleg kaosa na zunanjih mejah Unije povzročilo tudi diplomatski spor med Rimom in Parizom. Slednji je Italiji očital, da ni preprečila množičnega prehajanja priseljencev v Francijo, in terjal spremembe schengenskih pravil.

Na schengenskem območju je mogoče notranje meje med članicami prečkati brez preverjanja potnih listin.
Na schengenskem območju je mogoče notranje meje med članicami prečkati brez preverjanja potnih listin. FOTO: Reuters
Migracij in velikega števila državljanov tretjih držav, ki prečkajo zunanje meje, samih po sebi ne bi smeli obravnavati kot grožnjo javnemu redu ali notranji varnosti. Zakonik o schengenskih mejah

Že doslej so lahko članice v izjemnih primerih resne grožnje javnemu redu ali varnosti enostransko uvedle nadzor na notranjih mejah, načeloma za največ mesec. V praksi so to storile redko, na primer ob velikih mednarodnih konferencah ali pomembnih nogometnih tekmah. Prav tako enostransko so lahko že doslej za največ 10 dni uvedle začasen nadzor v primeru nepričakovane grožnje, na primer v primeru terorističnega napada.

Po novem bo mogoče nadzor uvesti – za obdobje šestih mesecev in z možnostjo podaljšanja do dveh let – tudi ob resnih problemih pri upravljanju zunanjih mej, ko teh ne bo mogoče ustrezno zaščititi pred valom nezakonitih priseljencev in bo posledično ogrožena varnost vseh držav. Za problematično na primer velja predvsem grško-turška meja. V tem primeru sicer uvedba nadzora ne bo smela biti enostranska, ampak jo bo morala predlagati komisija, nato pa bodo o njej odločile članice s kvalificirano večino.

Schengen, kjer je mogoče notranje meje med članicami prečkati brez preverjanja potnih listin, je poleg evra najbolj otipljiva korist članstva v Uniji.

Spremenjena pravila sicer izpostavljajo, da mora vsaka vnovična uvedba nadzora na notranjih mejah ostati izjema in zadnja možnost v natančno določenem obsegu in časovnem obdobju ter da mora temeljiti na jasno določenih objektivnih merilih in oceni nujnosti. A vendarle nekateri, med drugim skupina Zelenih, z reformo niso zadovoljni, saj končna odločitev o uvedbi mejnega nadzora ostaja v rokah posameznih držav članic.

Nadzor nad nezakonitim nadzorom

Poslance sicer precej bolj veseli drugi del reforme, ki krepi vlogo komisije pri ocenjevanju spoštovanja schengenskih pravil in med drugim uvaja ekipe strokovnjakov, ki bodo izvajale nenapovedane inšpekcije na notranjih mejah ter tako zagotavljale spoštovanje načela prostega gibanja. Doslej so države članice preverjale druga drugo, komisija pa je imela le vlogo opazovalke.

Glavna novost je, da bodo lahko skupine šestih strokovnjakov iz članic in institucij Evropske unije izvajale nenapovedane inšpekcije na notranjih mejah ter tako preverjale, da ne prihaja do kakršnih koli poskusov nezakonitih nadzorov. Članice bodo opozorilo o inšpekciji dobile le 24 ur vnaprej.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

dannyer
13. 06. 2013 13.12
+1
šengen je še ena napaka euja .kar pricej ljudje je za to da se ga ukine in te najdeš v grčiji ,italiji, sloveniji in celo nemčiji ,da francije sploh ne omenim
113113
13. 06. 2013 13.10
+8
Evo, točno to sem rekel pred leti, da bodo meje nazaj. V Avstiiji na drugi strani karavank še stoijo tiste njihove hišice, če se ne motim., ker so vedeli, da je škoda podret. Še iz EU moramo pa smo delno zmagali.
pgdpgd
13. 06. 2013 12.57
+2
ah dajte no...povejte jasno in glasno,da se Angelca pa vseeno malo boji,da se tisto iz Istanbula pred njena vrata privali.
JosipBrozDrugi
13. 06. 2013 12.36
+1
osamosvojitev? je že mimo. zadaj nas tlači bruseljski škorenj, tako kot nekoč beograjski ...
lnterReflections
13. 06. 2013 11.20
+6
Največ ilegalcev prispe v Italijo, pa se potem širi naprej po EU-ju. To pa pomeni, da bodo mejni prehodi na meji z Italijo. Pa tudi Skandinavci, Švicarji in Lintenštajn bodo to uvedli, saj jih večina beži ravno v te države.
User1070137
13. 06. 2013 11.17
+2
Hvala bogu, koncno, vsaj bodo sariniki in ostali spet delo imeli.
JosipBrozDrugi
13. 06. 2013 12.33
+1
Ramzess
13. 06. 2013 11.03
+2
Vsekakor je možnost, da ne preveč natančen zakon, tipična zadeva, izkoriščajo še kaj drugega, sicer pa zaprtje meja za oblasti nikoli ni bila težava.
User62483
13. 06. 2013 10.53
+2
Da ne bo pomote, moj komentar velja pametnjakovičem pod mano ... Sicer pa se popolnoma strinjam z ugotovitvijo, da je največja pridobitev Evrope prosti prehod ljudi in blaga in evro.
User62483
13. 06. 2013 10.51
+6
Idijoti, pojma nimate kaj govorite! Pred vami je 500 milijonski trg, vi bi se pa zapirali v domač kokošnjak! Pojdite raje kaj pametnega delat, po možnosti kaj kar bo vsak Evropejec kupil za pol evra, ... če si sploh znate izračunat kaj to pomeni ...
Terezinka
13. 06. 2013 11.44
+1
Samozadostnost vidijo na tistem področju, ki ga še njihov mozak doseže. Ne razburjaj se Skipper, ni nam rešitve samim. Povezani smo tako močno, da bomo skoraj lačni v roku prej kot je mesec, če bi se zgodilo kot govorijo.
User440812
13. 06. 2013 10.22
+30
A ne bi bilo boljse da izstopimo iz EU, nazaj zazenemo nase tovarne, zacnemo delati na samozadostnosti in vsi bomo nazaj dobili sluzbe in seveda TOLARJE. Mi ne moremo konkurirati zmultinacijonalkami na globalnem trgu !!!
User1063544
13. 06. 2013 10.34
+11
To melodijo eni pojemo že 3 leta pa nič... smo zarotniki, antiEU aktivisti in ne vem kaj vse... Samo izstop lahko reši slovenijo pred propadom in absolutne podvrženosti Bruslju...
User717152
13. 06. 2013 10.38
+9
jap... v 21. stoletju ni več vojsk da bi osvajale države, zdaj imamo monetarno in ekonomsko politiko ki nas je okupirala
Ramzess
13. 06. 2013 11.04
+0
Kolikor pa je vojsk pa varujejo to politiko in njene interese, policija enako.
AndrejPaTo
13. 06. 2013 12.09
+1
Po tej logiki smo vsi, ki tu živimo nesposobni ker bomo vedno slabši in rabimo meje, da nas noter obdržijo, ne zaradi drugih.