Kot smo že poročali, je Urad RS za intelektualno lastnino Združenje skladateljev, avtorjev in založnikov za zaščito avtorskih pravic Slovenije (Sazas) pozval, naj spremeni svoj statut in to v več določbah ter odpravi ugotovljene kršitve zakona o avtorskih in sorodnih pravicah. Po ugotovitvah urada mora Sazas vsem avtorjem in imetnikom avtorskih pravic omogočiti enakopravno sodelovanje pri delovanju Sazasa in njegovih organih. Poziv je urad izdal 25. maja, takrat pa je začelo teči tudi 30-dnevno obdobje, v katerem mora Sazas statut spremeniti.
Na Sazasu pa pravijo, da urad, ki deluje pod okriljem ministrstva za gospodarstvo, zastopa interese gospodarskih družb in uporabnikov glasbenih del, s svojimi dejanji pa nikakor ne prispeva k izboljšanju avtorske zaščite v Sloveniji. "Z večletnimi nenehnimi nezakonitimi pritiski na avtorsko zasebno organizacijo Združenje SAZAS onemogoča pri svojem osnovnem poslanstvu, ki je zaščita avtorjev,“ pravijo na Sazasu in dodajajo, da urad zastopa stališče, da mora biti tarifa za uporabo glasbenih avtorskih del takšna, kot je bila leta 1998.
Kot razlagajo na Sazasu, imajo korist od takšnega delovanja urada zgolj tisti gospodarski subjekti, ki z nezakonito, pa tudi z zakonito uporabo avtorskih del ustvarijo visoke dobičke. To so, kot razlaga Sazas, radijske in televizijske postaje ter drugi uporabniki glasbenih del, ki ne plačujejo nadomestil za uporabo avtorskih del ali pa so ta smešno nizka. "Predvsem pa je zaslediti, da se urad ne ukvarja s svojo primarno nalogo, to je da bi deloval v smeri izkoreninjenja nezakonite uporabe avtorskih del, zato so avtorji prisiljeni svojo pravico uveljavljati preko sodišč v dolgotrajnih in predragih postopkih,“ pišejo v Sazasu.
Kaj pa številke?
Na Sazasu opisujejo, da je v letu 2009 medijski kolač na področju televizijskih programov znašal 300.000.000 evrov. "Avtorji na glasbenih delih, ki jih ščiti Združenje Sazas, od tega dobijo zgolj 54.220 evrov, čemur botruje neprimerna zakonska ureditev in nedelovanje državnih organov, na kar je bil urad večkrat opozorjen," pravi Sazas in dodaja, da če bi bila v Sloveniji učinkovita ureditev avtorske pravice, bi skladno z evropsko prakso svetovni in domači avtorji glasbenih del dobili preko Sazasa (glede na evropske države in podatke o medijskem kolaču) 6.000.000 evrov, država pa velik delež plačanega davka.
Zdaj pa še na sodišče ...
Ker so na Sazasu prepričani, da državne inštitucije delujejo neučinkovito, pravijo, da bodo prek sodišča uveljavljali pravice avtorjev, kar ne bi smel biti cilj zakonodajalca, pač pa da bi ta moral zagotoviti hitro in ne predrago izvrševanje avtorske zaščite. Hkrati so javno pozvali urad da objavi svoje aktivnosti, ki jih je sprovedel v smeri izboljšanja pogojev za zaščito avtorjev in rezultate njegovih ukrepov ter v boju proti piratstvu.
Prepričani, da urad onemogoča delovanje Sazasa
So pa na Sazasu odločno zavrnili vse očitke urada. "Očitki urada, češ, da bi moral Sazas omogočiti vpogled v dokumentacijo vsem članom, so brezpredmetni," še praivjo na Sazasu, kjer so prepričani, da se urad ukvarja predvsem z onemogočanjem delovanja Sazasa. Razlagajo, da zakon o avtorskih in sorodnih pravicah v določbi 160. člena določa, da vsak član kolektivne organizacije lahko zahteva, da v roku, določenem v statutu, dobi na vpogled letno finančno poročilo in poročilo njenega nadzornega odbora, kar je Sazas tudi vedno omogočal. Enako je brezpredmeten očitek, da morajo biti vsi člani Sazasa enakopravni, saj razlagajo, da vsem avtorjem glasbenih del omogočajo, da pod enakimi pogoji sodelujejo pri upravljanju in nadzoru Sazasa.
Izdajatelji radijskih in televizijskih programov za ureditev odnosov s Sazasom
Sicer si po navedbah Zbornice založništva, knjigotrštva, grafične dejavnosti in radiodifuznih medijev pri Gospodarski zbornici Slovenije večina izdajateljev radijskih in televizijskih programov v Sloveniji želi dolgoročno urediti pogodbene odnose s Sazasom in skleniti skupni sporazum o primernih nadomestilih. Zato si želijo pogajanj o tem.
Skupina je Sazas povabila na delovni sestanek na uradu za intelektualno lastnino, ki naj bi potekal danes, vendar se predstavniki Sazasa povabilu niso odzvali, so sporočili z GZS.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.