Na združenju SAZAS so v sporočilu za javnost zapisali, da jih javni protest preseneča, toliko bolj ker so Zvezo kulturnih društev Slovenije (ZKDS) že junija samoiniciativno pozvali k pogajanjem za sklenitev skupnega sporazuma, v katerem bi določili ugodnejšo tarifo za vse člane te zveze. Na predlog njihovega združenja se ZKDS do danes ni odzval in ni kazal zanimanja, da bi uredil razmere glede plačevanja avtorskih pravic. Namesto tega so se posamezna kulturna društva odločila za javni protest, so zapisali.
Na omenjenem združenju so poudarili, da je avtorska lastnina zasebna lastnina ter da je Slovenija podpisala več mednarodnih konvencij, ki se v Sloveniji uporabljajo neposredno in iz katerih jasno izhaja, da avtor dovoljuje ali prepoveduje uporabo svojih del in svoje lastnine, kot tudi to, da pove, pod kakšnimi pogoji bo dovolil uporabo svojih del.
SAZAS tudi zavrača trditev, da znaša najnižji račun, ki ga je izstavil kulturnim društvom, 110 evrov, saj so računi mnogokrat tudi nižji. Avtorsko nadomestilo za prireditev se namreč zaračuna glede na vrsto prireditve, kar v praksi pomeni, da je najnižje avtorsko nadomestilo za koncert resne glasbe nižje kot za zabavno prireditev. V primeru, ko se po prejetem sporedu izvedenih del ugotovi, da je bila izvajana izključno ljudska glasba ali glasba avtorjev, ki so več kot 70 let pokojni, pa se avtorskega nadomestila ne zaračuna.
SAZAS kljub navedenemu razume stisko ljubiteljskih kulturnih društev in se je pripravljen dogovoriti o skupnem sporazumu z ZKDS, kar je, kot še piše v sporočilu za javnost, edina zakonska možnost.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.