Slovenija

Satex: Tožilka za oceno ustavnosti

Maribor, 25. 11. 2010 17.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Pristojna tožilka je mariborskemu okrožnemu sodišču glede zadeve Satex predlagala, naj postopek prekine in oceni ustavnost člena kazenskega zakonika, ki skrajšuje zastaralni rok v obravnavani zadevi.

Minister Zalar je Satex označil za "vzorčen primer, kako naj se kazenski postopek ne pelje". Na sliki so glavni akterji na sodišču pred petimi leti.
Minister Zalar je Satex označil za "vzorčen primer, kako naj se kazenski postopek ne pelje". Na sliki so glavni akterji na sodišču pred petimi leti. FOTO: Jani Dolinšek

Pristojna okrožna državna tožilka je mariborskemu okrožnemu sodišču glede zadeve Satex predlagala, da prekine kazenski postopek in oceni ustavnost drugega odstavka 91. člena kazenskega zakonika, ki skrajšuje zastaralni rok v obravnavani zadevi. Na tožilstvu menijo, da je ta odstavek v nasprotju z ustavnim načelom enakosti pred zakonom.

Novico so s tožilstva posredovali v sporočilu za javnost, za več pojasnil pa danes niso bili dosegljivi. Prejšnji teden je tedanja začasna predsednica vrhovnega sodišča Alenka Jelenc Puklavec sicer odredila, da naj vrhovni sodnik s kazenskega oddelka vrhovnega sodišča pregleda spise Okrožnega sodišča v Mariboru v omenjeni zadevi.

Pregled naj bi pokazal, ali je bilo formalno procesno vodstvo kljub številnim opravljenim procesnim dejanjem ustrezno in dovolj učinkovito, da bo sodišče v roku dveh let, ki jih je imelo na voljo, pravnomočno končalo sojenje. Odločitev o odredu pregleda je pozdravil tudi minister za pravosodje Aleš Zalar, ki je od Jelenc Puklavčeve tudi zahteval izvedbo ustreznega pregleda zadev sodne uprave na Višjem sodišču v Mariboru.

Kot namreč meni minister, je primer Satex katastrofalen in "vzorčen primer, kako naj se kazenski postopek ne pelje". V zvezi s tem je tudi zagotovil, da bodo ugotovili, kdo je za zastaranje primera odgovoren. Afera Satex, ki velja za eno od največjih posojilnih afer doslej v Sloveniji, namreč ne bo dočakala sodnega razpleta, saj je primer pred dnevi absolutno zastaral.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Javoje
26. 11. 2010 07.07
mac4_m: zakaj bi odstopil minister, če je neodvisno sodstvo zadevo reševalo menda več kot 8 let? A sevam ne zdi, da ima zadevo in odgovornost zanjo povsem v rokah sodstvo?
mac4_m
25. 11. 2010 23.56
v neki resni državi bi ob takem fiasku pravosodni minister že odstopil. Tu pri nas pa niti ne razume, da bi o tem sploh moral razmišljat..
mac4_m
25. 11. 2010 23.22
a kdo vidi vzorec? - lds, sd, zaresovi tajkuni, - zastaranje primera - opozicisjki poltiki - zelo hitre (mesec, dva) procedure...
mac4_m
25. 11. 2010 23.21
zulj skrajšanje zastaralnih rokov je zasluga pokojnega g. drnovška, ki je kljub pojavu tajkunizacije (ki jo je takrat ljubkovalno imenoval - divje lastninjenje) poskrbel za skrajšanje zastaralnih rokov...
standard
25. 11. 2010 22.58
A je JJ telefoniral?
zulj001
25. 11. 2010 19.02
Zanimivo bi bilo vedet, kdo je predlagal takšno skrajšanje zastaralnega roka.......
Jožajoža
25. 11. 2010 18.58
brezingarjeva je zakon.imate srečo, da jo imate.samo kako dolgo vas bo lahko ščitila na desnici
resenik
25. 11. 2010 18.54
Zdaj si rešuje čast,ko bi že morali odgovorni sedet zakaj bo pa ona odgovarjala. Vsak delavec mora odgovarjat za nevestno delo zakaj tu ni temu tako?
Javoje
25. 11. 2010 18.53
Saj ni problem Satex, vprašati se je treba, koliko je še podobnih primerov na slovenskih (neodvisnih) sodiščih? Oziroma, ali morda delovanje celotne sodne veje oblasti v tej državi ne temelji na tem istem načinu reševanja zadev, na osnovi katerega so vodili pač tudi zadevo v primeru Satex? Odgovora nimam in zanj tudi nisem pristojen ali odgovoren. Nekdo pa je - in verjetno to ni (sedanji, prejšnji ali bodoči) minister, ampak kdo v sodni veji oblasti. Kdo? Učinkovitost dela Vlade nadzoruje parlament in ocenjujemo volilci na volitvah vsaka štiri leta. Kako pa je s tem pri sodni veji oblasti?
Niko_K
25. 11. 2010 17.47
A ni ta teta malo pozna?