"Slovensko predsedstvo ima veliko odgovornost: varovati evropske vrednote in pravno državo," je v današnjem sporočilu za javnost opozoril predsednik Evropskega parlamenta David Sassoli. "Slovenski državljanke in državljani se zelo dobro zavedajo pomena Evrope in svobode," je dodal.
In poudaril:"Imenovanje slovenskih delegiranih tožilcev v Urad evropskega javnega tožilca zagotavlja preglednost in ščiti zakonske pravice naših državljank in državljanov. Pričakujemo hiter odziv."
Da pričakuje čim hitrejše imenovanje evropskih delegiranih tožilcev iz Slovenije, je včeraj na Brdu pri Kranju, na prvi dan slovenskega predsedovanja, večmesečno sago (ne)imenovanja tožilcev komentirala tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. "Slovenija mora sodelovati z evropskim javnim tožilstvom, ker mislim, da je zdaj čas, da Slovenija imenuje tožilca. In računam na premierja, da bo imeni evropskemu javnemu tožilstvu poslal kar najhitreje."
Slovenski premier Janez Janša pa je na skupni novinarski konferenci odgovoril, da ima Slovenija svojo zakonodajo, postopek pa bi se lahko po njegovih besedah zaključil do jeseni, "če bodo vsi opravili svoje delo".
Urad evropskega javnega tožilca (EPPO) je sicer uradno zaživel 1. junija, do tega datuma svojih delegiranih tožilcev nista predlagali le Finska in Slovenija. Prva je od takrat sicer že dosegla dogovor s tožilstvom, medtem ko je slovenska vlada konec maja odločila, da v Bruselj ne bo poslala imen, ki ju je predlagal Državnotožilski svet, temveč bomo postopek izbire začeli na novo.
Preberi še:
KOMENTARJI (172)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.