Akcija Balkanski bojevnik odmeva na celotnem območju nekdanje skupne države SFRJ. Domnevne povezave med aretiranim Draganom Tošićem in zloglasnim Darkom Šarićem, ki ga organi pregona iščejo z mednarodno tiralico in ki naj bi grozil srbskemu predsedniku Borisu Tadiću z likvidacijo, saj je ta napovedal vojno kriminalcem, so tema številnih novinarskih kolegov v Srbiji.
Tako so novinarji srbskega časopisa Blic objavili podatke, ki naj bi dokazovali "Šarićevo vpletenost v posle slovenskega podjetja Slovenijales in srbske banke Jugobanka". Blic tako poroča, da je Šarić odkupil dolg Slovenijalesa. Gre namreč za znesek v višini 11 milijonov ameriških dolarjev, ki ga je slovensko podjetje dolgovalo Jugobanki. Zanimivo je, da naj bi Šarić ta dolg odkupil po kar desetkrat nižji ceni, nato pa je zoper Slovenijales sprožil menično tožbo v višini 54 milijonov evrov, poroča Blic.
Vir je za Blic razložil odnos med Slovenijalesom in Šarićem: “Ko je SFRJ razpadla, je Slovenijales dolgoval Jugobanki 11 milijonov ameriških dolarjev. Nato je Jugobanka šla v stečaj, srbska agencija za privatizacijo pa je organizirala dražbo, na kateri so ta dolg prodali. Februarja 2008 so tako prodali omenjeni dolg za desetkrat nižjo ceno. Gre za 1.100.000 dolarjev, dolg pa je kupilo podjetje Municipius S, pod okriljem katere je v Srbiji posloval prav Darko Šarić.”
Vir pa opozarja, da tu zgodba ni končana, saj so se sumljivi posli nadaljevali. Terjatve so bile zavarovane z menicami, tako da so Srbi vložili menično tožbo v višini 54 milijonov evrov. Spor na ljubljanskem sodišču naj bi še potekal, v vmesnem času pa naj bi Šarić dolg prodal naprej. Gre za fiktivno prodajo, saj ga je kupilo eno izmed njegovih 'offshore' podjetij na Cipru.
“S tem odkupom so na račun srbskega podjetja Municipius S nakazali več kot štiri milijone evrov. S to transakcijo pa so v bistvu oprali ta denar,” je za Blic povedal vir. Dodaja, da obstaja možnost, da je denar, ki je prišel s Cipra, pridobljen s prodajo drog, s fiktivno prodajo pa so ga v Srbiji oprali.
Srbski policisti so nedavno Šariću zasegli ogromno premoženje, med njimi je tudi podjetje Municipius S. Direktor naj bi bil po podatkih srbskih novinarjev Marko Jović. Deleže v podjetju naj bi imeli tudi Nebojša Jestrović, sicer generalni direktor podjetja Future plus, podjetja Stanka Subotića Caneta, in seveda Šarićevo 'offshore' podjetje Mateniko LLC, ustanovljeno v ZDA.
Ta poslovanja so zdaj pod drobnogledom kriminalistov, ki preučujejo tudi, ali so se v naši državi odvijali še kakšni nečedni posli, poroča Blic. Obstaja tudi utemeljen sum, da je bila dražba dogovorjena, saj je izredno nenavadno, da je omenjeno srbsko podjetje po tako ugodni ceni odkupilo dolg Slovenijalesa. Blic poroča, da ima Slovenijales zaradi dolga zablokiranih 10 milijonov evrov gotovine in hipoteko v višini 36,4 milijona evrov.
Slovenijales odgovarja: Menična tožba znaša približno 53 milijonov dolarjev
Poklicali smo tudi generalnega direktorja Slovenijalesa Mitjo Pleterskega, ki je za 24ur.com povedal, da informacija o tožbi drži. Menična tožba po njegovih besedah znaša približno 53 milijonov ameriških dolarjev, prvi narok na ljubljanskem sodišču pa je bil pred nekaj dnevi. Na vprašanje, kako komentira poročanje medijev o mafijskem klanu, ki naj bi stal za srbskim podjetjem Municipius S, pa je Pleterski dejal, da teh podatkov ne more komentirati.
Potrdil je, da ima Slovenijales zaradi dolga zablokiranih 10 milijonov evrov gotovine, o hipoteki pa je dejal, da je na njihovi poslovni stavbi, ki se nahaja na Dunajski cesti v Ljubljani. Razložil pa je, da ga ne sme zanimati, kdo je lastnik podjetja. “Če bo sodišče odločilo, da smo podjetju kar koli dolžni, bomo morali svoje obveznosti poravnati. Seveda, če bo sodišče tako odločilo,” opozarja Pleterski.
Na vprašanje, ali se mu ne zdi sumljivo, da je bil dolg prodan po desetkrat nižji ceni, je odgovoril, da je razumljivo, če pogleda s stališča gospodarstvenika na splošno na dolgove, da se nek zelo star dolg proda po tako nizki ceni. Na vprašanje, kako komentira, da je nato srbsko podjetje vložilo menično tožbo in zahteva poplačilo vrtoglavega zneska, pa je dejal, da je to smešnica. “To vsi vemo!” je bil kritičen generalni direktor Slovenijalesa.
Povprašali smo ga tudi, ali so Slovenijales že obiskali slovenski kriminalisti oz. drugi preiskovalci nečednih poslov. Pleterski je dejal, da ne, dodal pa je, da če do tega pride, bodo sodelovali z organi pregona.
Pleterskega že odpoklicali
Nadzorni svet družbe Slovenijales je danes "iz razloga nesposobnosti za vodenje poslov" odpoklical generalnega direktorja družbe Mitjo Pleterskega. Za v.d. generalnega direktorja so imenovali Stojana Nikolića, so sporočili iz družbe.
Nikolić je mandat nastopil danes ob 15.30, so še zapisali. V družbi dodatnih pojasnil zaenkrat ne dajejo. Povedali so le, da prokurist Boris Zupančič ostaja na položaju.
Pleterski je povedal, da je nad odpoklicem "skrajno presenečen". O razlogih, pravi, naj več povedo nadzorniki. "Mislim, da gre za povezavo, o kateri se danes veliko piše - da skuša neka mafijska združba od Slovenijalesa izterjati določen dolg. Uprava, ki sem jo jaz vodil, tega ni dopustila," pravi Pleterski.
Kaj so počeli Slovenci in koliko so vedeli?
Današnji časopis Dnevnik pa poroča, da se slovenski kriminalisti ukvarjajo z nakupi terjatev Jugobanke, ki se je znašla v stečaju. Tako novinarji Dnevnika poročajo: “Preden je srbska agencija za privatizacijo objavila javno dražbo, so predstavniki Financial Angels oziroma Municipiuma stopili v kontakt z nekdanjim direktorjem Slovenijalesa Žigom Jelencem in mu ponudili, da lahko posredujejo pri sklenitvi poravnave s srbsko agencijo za privatizacijo. Natančneje, v kontakt z Jelencem je stopil direktor podjetja Municipium S Predrag Milosavljević, ki so ga srbski organi pregona nedavno aretirali. /.../ Po trditvah naših virov naj bi Milosavljevića z Jelencem seznanil nekdanji poslanec SDS zdaj pa svetnik v Državnem svetu Bogomir Vnučec, ki je bil v tistem času predsednik nadzornega sveta Slovenijalesa. Od Vnučca smo včeraj želeli izvedeti, na kakšen način se je seznanil z Milosavljevićem, vendar je zatrdil, da ga sploh ne pozna. Ko je Slovenijales s srbskimi poslovneži vzpostavil stik, je nadzorni svet Jelenca, ki je lahko sklepal posle le do enega milijona evrov, pooblastil, da lahko sklene poravnavo do višine približno sedmih milijonov evrov, za kolikor je imel oblikovanih tudi rezervacij. Toda pred sklenitvijo poravnave je nadzorni svet Slovenijalesa pod Vnučcevim vodstvom Jelencu iz neznanega vzroka preklical pooblastilo za poravnavo.”
V nadaljevanju Dnevnik poroča, da se je ponudba za poravnavo, ki jo je na Slovenijales naslovila srbska agencija za privatizacijo še pred javno dražbo, čudežno izgubila. Jelenec je bil v zadevi Jugobanka tudi kazensko ovaden, odmevna pa je bila tudi novica, da so revizorji Ernst & Young pregledovali elektronsko pošto Jelenca, ki je nad tem izrazil ogorčenje, poročajo. Takrat naj bi revizorji ugotovili, da se je Jelenec zavzemal, da bi bila terjatev Slovenijalesa prodana na javni dražbi, poroča Dnevnik, ki dodaja, da je Slovenijales za držabo izvedel tik preden se je odvila, na njej pa niso smeli niti sodelovati. “Poleg Municipiuma S se je javne dražbe udeležila srbska investicijska družba Orah s sedežem v Ženevi, v kateri je predstavnik za Slovenijo Marko Vilfan. Spomnimo, da se je Orah v začetku letošnjega leta zanimal za nakup 36-odstotnega deleža Mercatorja, ki so ga prodajale banke,” še pišejo v Dnevniku.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.