Slovenski vojaki sodelujejo v Natovi misiji Okrepljena prednja prisotnost v Latviji že vse od začetka misije leta 2017. Del slovenskega kontingenta so tudi pripadniki vojsk Črne gore in Severne Makedonije, ki se je misiji pridružila junija.
Obrambni minister Marjan Šarec se je v Adažiju srečal s pripadniki 11. kontingenta Slovenske vojske pod poveljstvom nadporočnika Marka Gačnika in si ogledal dinamično predstavitev na vadišču, so sporočili z Ministrstva za obrambo.
"Slovenska vojska je znana po svojih prisotnostih na misijah. Latvija je bila leta 2017 prva misija znotraj EU, danes po petih letih pa vidimo, da je bila to zelo dolgoročna in vizionarska rešitev," je dejal Šarec. Pri tem je poudaril, da slovenske sile opravljajo izjemno pomembno delo, v prihodnosti pa bo treba razmisliti tudi o pričakovanjih naših partnerjev znotraj zveze Nato in dejanskih potrebah ter o spremembi števila slovenskih vojakov v Latviji, je še dodal.
Ob robu obiska se je srečal še z državnim sekretarjem latvijskega obrambnega ministrstva Janisem Garisonsom. Ob tem se je zahvalil tudi pripadnikom obeh vojsk, ki sta del slovenskega kontingenta, za sodelovanje in podporo.
Kot so poročali v oddaji 24UR, prisotnost vojakov držav članic Nata na vzhodni meji zavezništva pomeni predvsem neko obrambno, odvračalno držo. Latvijcem to daje večji občutek varnosti in stabilnosti, tako tudi svojo vlogo vidijo in razumejo slovenski vojaki. Njihovo delo je tudi po začetku vojne v Ukrajini enako kot prej – prisotnost, vojaške vaje, usposabljanja. Glavnino tokratnega kontingenta Slovenske vojske sestavlja dekontaminacijski vod, gre za neko specialno znanje, ki je tam izjemno dobro sprejeto in se dobro vključuje v celotno misijo. Baza Adaži je sicer izjemno veliko vojaško območje, na katerem deluje tisoč vojakov iz 14 držav.
Jutri bo Šarec obiskal še bazo Lešt na Slovaškem, kjer je v začetku junija začel delovati prvi kontingent Slovenske vojske pod poveljstvom majorja Franca Klemena. Ob tej priložnosti se bo srečal tudi s slovaškim obrambnim ministrom Jaroslavom Nadom.
Slovenski vojaki na Slovaškem sodelujejo v okviru mednarodne Natove dejavnosti Okrepljena pozornost. Kontingent Slovenske vojske je sestavljen iz 101 pripadnika. Poleg Slovenije v misiji znotraj bojne skupine delujejo še Češka, Nemčija, Nizozemska, Poljska in ZDA.
Z navzočnostjo na Baltiku Nato daje dodatna varnostna zagotovila najbolj izpostavljenim vzhodnim zaveznicam, ki se počutijo posebej ogrožene zlasti v luči ruske agresije proti Ukrajini in so zato zaprosile za pomoč zvezo Nato.
KOMENTARJI (108)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.