Po včerajšnji seji komisije za nadzor nad varnostnimi in obveščevalnimi službami (Knovs), ki raziskuje zaposlovanje znanke premiera Marjana Šarca na Sovi, je predsednik komisije Matej Tonin naznanil, da dlje ko bo nadzor nad Sovo onemogočen, v večjih težavah bo predsednik vlade. S tem je Tonin odgovoril na potezo direktorja Sove Rajka Kozmelja, ki je proti znanim in neznanim storilcem vložil kazensko ovadbo zaradi odtekanja informacij o zaposlovanju Šarčeve znanke.
Tonin je prepričan, da je informacija o njeni zaposlitvi na Sovi prišla iz same Sove, saj se je menda na včerajšnji seji izkazalo, da poslanci niso bili obveščeni o dogajanju, preden se je informacija pojavila v javnosti. Kozmelj ob tem še naprej vztraja, da komisiji ne bodo izročili dokumentov o zaposlovanju, saj bodo za to pristojni inšpekcijski službi.
Na zadnje dogajanje v zvezi z opravljanjem nadzora na Sovi in obravnavo zadevi na seji Knovs pa se je danes odzval tudi premier Marjan Šarec, ki je kritiko usmeril tudi v predsednika Knovsa Mateja Tonina. "Doslej ni bilo v moji navadi, da bi se ukvarjal s predsedniki drugih strank. Se pa nekateri precej z menoj, posredno ali neposredno. Dolgo časa sem razmišljal, ali sploh kaj napisati, vendar mislim, da si zaslužite še kakšen drug pogled na situacijo," se glasi začetek njegovega zapisa na družbenem omrežju Facebook.
V nadaljevanju je premier osvetlil skupno zgodovino, ki jo imata s Toninom še iz časa, ko je bil Šarec kamniški župan. "Pred volitvami 2014 sva se dobila pri meni v pisarni, kjer sva se pogovarjala o nadaljnjem sodelovanju. Vprašal sem ga, če me bo podprl v primeru drugega kroga. Napovedal mi je, da bo NSi dobila 7 svetnikov, LMŠ pa 4, potem bomo pa v drugem krogu videli, kako bo s podporo. Zgodilo se je, da je LMŠ dobila 14 svetnikov, NSi pa 4, sam pa sem zmagal s 64 odstotki v prvem krogu. A sem mu vseeno takoj ponudil koalicijo, čeprav sem imel na voljo tudi druge opcije, saj nam je manjkal samo en glas do večine. Želel sem pač, da poslanec in župan sodelujeta, ne da sta na različnih bregovih, kot je bila to praksa v preteklosti," je zapisal Šarec in dodal, da je ves čas njunega sodelovanja s strani Tonina čutil pokroviteljski odnos, še posebej od trenutka, ko je vstopil na polje državne politike. "Potem se je dogajalo, kar se je, in stranka NSi je spet pristala v opoziciji, gospod Tonin pa je bil predsednik državnega zbora samo dva meseca. Skratka, vedno sem, kljub temu, da so me vsi tlačili dol, nekako uspel," je dodal.
Kot je v nadaljevanju izpostavil Šarec, je Tonin zdaj kot predsednik Knovsa znova začutil priložnost, da se v boju z njim politično profilira. "Tudi prav, vendar bo s slabimi in stokrat pogretimi in odmrznjenimi sestavinami težko skuhal okusno jed," je pikro dodal Šarec.
'Namigi, da je inšpektorat vladni organ, so iz trte izviti'
In nadaljeval: "Knovs je parlamentarna komisija, ki je namenjena nadzoru obveščevalnih služb. Do tukaj vse lepo in prav. Ko postane spolitiziran organ v službi nekaterih obrazov opozicije, nastanejo težave." Po njegovem bo zdaj inšpektorat za javni sektor opravil nadzor ter ugotavljal pravilnost in zakonitost postopkov. Z ugotovitvami pa bo seznanjen tudi Knovs. "Namigi, da je inšpektorat vladni organ in zato pristranski, so pa iz trte izviti. Koliko bolj je potem pristranski Knovs, ki ga vodita gospod Tonin in gospod Mahnič, predstavnika opozicije, eden celo predsednik parlamentarne stranke. Da ne govorim, da je član komisije tudi gospod Janša, večni predsednik SDS," je bil oster premier Šarec.
Kot je še poudaril, želi stranka NSi priti v politično sredino, vendar je to po njegovem "z ministiranjem gospodu Janši težko dosegljivo". Ob koncu zapisa je še, kot se je izrazil, parafraziral gospoda Erjavca. "Kaj imam skupnega s pokojnim predsednikom vlade, gospodom Drnovškom? Gospoda Janšo in Podobnika. Žal je gospod Tonin izbral njiju in ne mene. Tudi jaz sem ljubitelj starodobnikov, a zgolj na področju avtomobilizma in kmetijske tehnike."
Inšpektorat za javni sektor z nadzorom že začel
Očitke o tem, da naj bi bil nadzor nad Sovo onemogočem, pa je Šarec po zapisu na Facebooku odločno zavrnil tudi v izjavi novinarjem ob robu konference o trgovini na Brdu pri Kranju. Ko bo inšpektorat za javni sektor opravil svoje delo glede kadrovskih potez "bomo vsi seznanjeni s tem nadzorom", je dejal.
Da je inšpektorat za javni sektor z nadzorom že začel, potrdili tudi na ministrstvu za javno upravo. Kot so dodali, rok za dokončanje nadzora ni določen, zakon o javnih uslužbencih pa določa, da mora inšpektor sestaviti zapisnik o opravljenem inšpekcijskem nadzoru v roku 30 dni po opravljenem nadzoru.
Glede pravnega mnenja, ki ga je pridobil Tonin od odvetniške družbe Vrtačnik in govori o tem, da je Knovs pristojen za preveritev zaposlovanja v Sovi, pa je Šarec dejal, da ga izkušnje učijo, da "kolikor je pravnikov, toliko je mnenj".
Toninove navedbe, da informacije uhajajo iz Sove, pa, kot je dejal, težko komentira. "Če Tonin ve, od kod uhajajo informacije, naj pove, kdo mu jih je dal. Dvomim pa, da je to resnica, ker Sova deluje dobro," je ocenil. Spomnil je, da je bila na Sovi, ko je prišel na mesto predsednika vlade, že večmesečna stavka, zadeve niso funkcionirale, z novim direktorjem pa, je zatrdil. "Ne vem, imam svoje mnenje o tem, a naj organi opravijo svoje delo," je dodal.
Tudi v izjavi na Brdu je dodal, da ne moremo mimo dejstva, da je Knovs sestavljen politično in so opozicijski poslanci v večini. Ob tem se je obregnil ob Janšo, ki da je kot predsednik vlade v letu 2013 govoril, da Knovs ni pristojen za kadrovske zadeve na Sovi.
Židan pričakuje razjasnitev zadev v zvezi s pristojnostmi Knovsa
Predsednik DZ Dejan Židan se je zavzel za razjasnitev dilem o pristojnosti komisije. Ne želi se izreči, ali kadrovanje na Sovi sodi v to pristojnost, če prihaja do različnih razlag, pa je treba vprašati ustavno sodišče in morda spremeniti zakonodajo, meni. "Moramo se zavedati, da obveščevalne in varnostne službe potrebujejo nadzor. Želim pa si, da ta poteka v tišini, in ne, da to postane nadzor, ki ga dnevno spremljamo tudi preko Twitterja," je opozoril v izjavi nekaterim novinarjem.
Tonin mora po Židanovem mnenju vztrajati pri tem, da se razčistijo pristojnosti komisije. "Prva lahko odloča vlada, druga možnost pa je ustavno sodišče," je dejal in ugotavljal, da bo morda prišlo tudi do predloga za spremembo kakšnega zakonodajnega akta, da bodo pristojnosti navedene jasneje. Po njegovih navedbah je namreč prav, da so pri tovrstnih zadevah, ki so lahko včasih občutljive, stvari napisane zelo jasno.
Na vprašanje, ali sam meni, da ima Knovs pravico do vpogleda v kadrovske podatke na Sovi, pa je odgovoril, da bo imel kot predsednik DZ takšno mnenje, kakršno bo na koncu mnenje ustavnega sodišča. "Nisem sodnik. Če bi si vzel funkcijo odločanja o tem, bi si vzel pravico, ki je nimam. Imam pa pravico zahtevati, da se stvari na koncu razjasnijo," je še dejal.
KOMENTARJI (659)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.