Predsednik vlade Marjan Šarec je namreč v soboto prek Twitterja opozoril, da je bil medijski pomp okrog slovenskih vojakov zadnje, kar so si želeli. "Žal so nekateri izkušenejši politiki to popolnoma zanemarili in izvedli vse na očeh javnosti. Z mednarodnim ugledom se ne gre igrati," je med drugim navedel premier, ki je bil do vključevanja javnosti v odločanje o evakuaciji slovenskih vojakov kritičen že nekaj dni pred tem.
Erjavec je takrat dejal, da tvita ne razume kot kritike, ki bi letela nanj, in pozornost preusmeril na odnos med premierjem in predsednikom republike Borutom Pahorjem.
Iz kabineta predsednika vlade so danes dodatno pojasnili, da se bo Šarec po kongresu DeSUS "temeljito pogovoril z ministrom o stanju in razmerah na ministrstvu za obrambo in v Slovenski vojski". Dodal je, da se je v konkretnem primeru "pokazalo, da najodgovornejši v tej državi niso ravnali preudarno, kar je bilo neprijetno presenečenje glede na izkušnje, ki jih imajo na mednarodnem in varnostnem področju".
Po naših informacijah je premier prepričan, da si je Erjavec privoščil nedopustno kampanjo na račun slovenske vojske, kar mu bo težko oprostil. Neuradno, naj bi se sedaj tudi povečale možnosti, da Šarec Erjavcu pokaže vrata, tudi za ceno Desusovega odhoda iz koalicije in padca vlade, za katero je Janez Janša dejal, da je klinično mrtva.
Šarec naj bi bil tudi prepričan, da je vojska največ sredstev izgubila prav času, ko je vlado vodil zdajšnji predsednik Pahor. Predsednik vlade naj bi bil menja, da se z Erjavcem poskušata prikazovati kot velika rešitelja slovenskih vojakov, dejansko pa da sta močno prizadela mednarodni ugled in spoštovanje Slovenske vojske. Tudi nasplošno naj bi bil Šarec precej nezadovoljen z delom obrambnega ministra.
Zadnji dogodki v zvezi s predčasno rotacijo slovenskih vojakov v Iraku odmevajo tudi v poslanskih vrstah.
Po besedah poslanke LMŠ Jerce Korče bo politika počasi morala dozoreti oz. dojeti, da se na mednarodnem parketu stvari vodijo drugače, sploh če smo v zavezništvu s partnerji. Pogovor z Erjavcem, ki ga je napovedal Šarec, je po njeni oceni logična poteza, saj "je prav, da se pogovori z vsakim od ministrov, ki naredi napako".
Kar sta Pahor in Erjavec počela minuli teden, je navadna predstava za javnost, pa je ocenil koordinator Levice Luka Mesec, ki vztraja, da slovenski vojaki nimajo v Iraku kaj početi.
Predsednik DZ in SD Dejan Židan medtem ne verjame, da bo zaradi Erjavčevega ravnanja prišlo do rekonstrukcije vladne ekipe. Na vprašanje, čemu torej pripisuje premierjevo napoved, da bo razmislil, kako naprej, pa je Židan dejal, da mora to sam pojasniti. "Nisem njegov advokat," je dodal.
Slovenija se je za evakuacijo šestih vojakov iz Iraka odločila po iranskem raketnem napadu, v katerem je bila napadena tudi baza v Erbilu, v kateri so bili nastanjeni. Sprva je bila predvidena evakuacija v sodelovanju z nemško vojsko, a je ta umik odpovedala, tako da so se slovenski vojaki v četrtek vrnili v domovino z vladnim letalom falcon. Slovenija je ob tem zatrdila, da ostaja v operaciji Neomajna odločenost v Iraku, ki je namenjena urjenju iraških sil v boju proti teroristični skupini Islamska država. Naslednji kontingent bo v Irak predvidoma napoten februarja oziroma ko se bo znova začelo usposabljanje iraških vojakov.
KOMENTARJI (270)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.