Po sredini ugrabitvi 79-letnika v Beli krajini, katere so osumljeni tujci, ki so v državo prišli nezakonito, se iz nekaterih strank in civilnih iniciativ vrstijo pozivi k boljši zaščiti meje s Hrvaško, ki bi preprečila nezakonite migracije. V SDS so zahtevali tudi takojšen sklic seje Sveta za nacionalno varnost.
Pozivu se je pridružila tudi neparlamentarna stranka SLS. Nosilka liste NSi za evropske volitve Ljudmila Novak pa je povedala, da je "končno čas, da predsednik vlade preneha ignorirati opozorila ljudi in nekaj ukrene". Poudarila je, da je treba mejo zavarovati z vsemi močmi, a seveda na zakonit način.
V SMC po ugrabitvi 79-letnika v Beli Krajini, ki so je osumljeni migranti, pričakujejo, da bodo naši varnostni organi ustrezno zagotavljali varnost državljanov ter ustrezno varovali našo zunanjo mejo. Do incidentov takšne narave do zdaj ni prihajalo, zato pričakujejo dodatne aktivnosti policije in drugih pristojnih institucij, so poudarili v SMC.
Vodja poslancev SD Matjaž Han pa je v odzivu na ugrabitev domačina v Beli krajini, česar so osumljeni migranti, obsodil vsakršno kriminalno dejanje. Po njegovih navedbah je pomembno, da policija, ki ji zaupa, opravi svojo nalogo, in da kompetentne osebe poskrbijo za varnost državljanov, a da morajo ob tem postopati mirno in ne prestrašiti ljudi. V SD po besedah Hana tudi s sklicem sveta za nacionalno varnost ne bi imeli težav, a je zdaj najbolj pomembno, da policija opravi svojo nalogo.
Civilne inciative na meji v soboto napovedale skupni protest
Črnomaljski župan Andrej Kavšek pa je državo in ministrstvo za notranje zadeve pozval, naj okrepita tehnično varovanje meje s Hrvaško. Opozoril je tudi, da je ključno to, da bi morali vsi od države pa do preostalih deležnikov zdaj storiti vse, da se ljudem ob schengenski meji vrne občutek varnosti.
Župan se je odzval tudi na napoved protesta, ki ga je za v soboto popoldne v Črnomlju napovedala Civilna pobuda Bela krajina, katere pobudnica je tudi njegova protikandidatka na zadnjih županskih volitvah iz vrst SDS Maja Kocjan.
"Ta dogodek je sodu izbil dno, dovolj imamo!" Takšno je namreč sporočilo Civilnih iniciativ ob meji. Vlado pozivajo naj končno začne ukrepati.
V Beli Krajini, pa tudi v Ilirski Bistrici in na Škofijah poudarjajo, da že dve leti poslušajo samo obljube, medtem ko se sami, kot pravijo, spopadajo z vse več vlomi v hiše in vikende, vse pogostejše so kraje avtomobilov, ljudje ponoči ne upajo iz hiš. Vlado celo pozivajo naj mejo zapre in tja pošlje vojsko, sicer se bodo z vaškimi stražami obvarovali sami.
Ob tem dogodku se je v Črnomlju združilo več civilnih iniciativ, ki vladi sporočajo, da imajo nedovoljenih prehodov meje dovolj, da migrantom nasprotujejo, prav tako tudi migrantskim centrom ob meji. Za soboto so zato napovedali skupni protest, na katerem bodo vladi še enkrat jasno in glasno sporočili svoje zahteve.
Župan je na to dejal, da je pravica ljudi, da povejo svoje mnenje. To morajo sicer po njegovem storiti miroljubno in se pri tem izogibati populizmu. "Treba je biti miren in realen, saj to niso populistične, temveč resne teme, resnost in mirnost pa sta ključ vsake resne komunikacije," je poudaril.
Šarec: Ukrepi za varovanje se sprejemajo
Premier Marjan Šarec je sicer danes zatrdil, da se ukrepi za varovanje meje sprejemajo. Spomnil je, da je vlada zagotovila dodatnih 15 milijonov evrov za varovanje schengenske meje. Pred dnevi so aktivirali posebno enoto policije in za pomoč zaprosili tudi vojsko. Tečejo pa tudi naročila za dodatno panelno ograjo.
Na ministrstvu za obrambo so potrdili naše informacije, da ima slovenska vojska že pripravljene dodatne enote za pomoč pri varovanju meje, če bo MNZ izrazilo željo za to.
"Naš predlog znotraj Evropske unije, ki smo ga že večkrat poudarili, je da bi moral Frontex nujno začeti varovati zunanjo mejo Evropske unije. To pa je meja med Hrvaško in Srbijo ter Hrvaško in Bosno in Hercegovino. To bi bil še dodaten ukrep, ki bi bil zelo dobrodošel pri soočanju s temi migracijami." Ocenil je, da se to še ni zgodilo, ker "Evropska unija ni vedno dovolj učinkovita pri svojih odločitvah".
Šarec je zagotovil, da sistem deluje in da tudi pri sredinem primeru ne vidi nobenih manjkov ukrepov s strani policije. Spomnil je namreč, da so bili ti migranti že enkrat prijeti.
Danes gre za organizirane tihotapske združbe
Nihče pa ne zanika, da migracije so, je dodal. "Treba je povedati, da to ni primerljivo z letom 2015, kjer so bili ljudje v teh kolonah popolnoma nekaj drugega. Danes gre za organizirane tihotapske združbe, za ilegalne migrante. Slovenska policija deluje in ukrepa v skladu s svojimi pooblastili," je dejal premier.
Dodal je, da bo v prihodnje treba razmisliti o pravi politiki glede migracij, tako leva kot desna politika sta po njegovih besedah ekstrem. "Prava pot je samo sredinska pot," je dodal.
Šarec je hkrati poudaril, da je tik pred evropskimi volitvami na dogajanje treba gledati v tej luči: "Vemo, da se nahajamo tik pred evropskimi volitvami, da nekatere stranke rade uporabljajo to tematiko in tudi za soboto so že sklicani neki shodi. Zadeve se odvijajo kar precej hitro, če me razumete."
KOMENTARJI (838)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.