Vladna koalicija je včeraj strankam opozicije poslala vabilo za sodelovanje pri sprejemanju pomembnih odločitev za prihodnost Slovenije. Kot je povedal premier Janeza Janša, gre za neke vrste obnovitev oziroma vzpostavitev sodelovanja med vlado in opozicijo, podobno Partnerstvu za razvoj iz mandata 2004-2008.
Na to potezo se je zdaj odzval tudi predsednik stranke LMŠ Marjan Šarec, ki je tvitnil: "Enkrat si bom vzel čas in zbral vse tvite stranke SDS in njihovih tviterašev, ki so bili namenjeni strankam opozicije in meni osebno. Potem jih bom vprašal, na kakšni podlagi pošiljajo sporazum o sodelovanju." Dodal je, da ga je Janša "obtožil za smrti zaradi neukrepanja, zdaj bi sodeloval". "Za sodelovanje in pripravo dobrih zakonskih rešitev so potrebni spoštovanje, zaupanje in znanje, česar pa pri Janši in njegovi vladi ni, zato v LMŠ ne bomo podpisali sporazuma," pa je danes napovedal vodja poslanske skupine LMŠ Brane Golubović.
Na zavrnitev LMŠ se je že odzval Janša in na Twitterju zapisal: "Namesto sodelovanja raje tekmovanje z ekstremno levico za glasove skrajnežev. Žalostno."
Janša: Potrebujemo širše sodelovanje
"Predlagamo enak pristop, torej možnost opozicijskih strank, da sodelujejo pri pripravi ključnih zakonskih projektov, ki jih bo treba sprejemati, ne da gredo v koalicijo ali prevzamejo odgovornost," je v intervjuju za Televizijo Slovenija dejal Janša. Ugotavlja namreč, da zaradi izzivov, ki čakajo državo, "potrebujemo širše sodelovanje". Da smo na ta način v mandatu 2004-2008 uskladili 52 sistemskih zakonov, je še dodal.
V sporazumu, ki ga je Janša objavil na Twitterju, bi vse stranke in poslanca manjšin ugotovili, da Slovenijo po spopadu z epidemijo novega koronavirusa čaka pomembno obdobje gospodarskega okrevanja, ko je nujno sprejemati nekatere sistemske reforme, ki so potrebne za napredek. Pri tem bi izrazil voljo in namero, da omenjene naloge in cilje oblikujejo skupaj, ne glede na to ali so posamezne stranke podpisnice v koaliciji ali opoziciji.
S sporazumom bi stranke dogovorile tudi pravila sodelovanja, pri čemer sporazum določa, da nobene od podpisnic ne zavezuje k vnaprejšnjemu soglasju k posameznim zakonom, prav tako v ničemer ne vpliva na ustaljene postopke delovanja opozicije. Podpisnice bi določile tudi konkreten, terminsko določen program aktivnosti.
Podpisnice bi ustanovile tudi t. i. partnerski svet, kot posvetovalni organ, v katerem sodelujejo predstavniki vseh.
Odziv opozicije hladen, le Jelinčič za podpis sporazuma
Vodja poslancev Levice Matej T. Vatovec meni, da je koalicijsko vabilo v določeni meri nespodobno. V Levici so ves čas skušali sodelovati z vlado in vzpostaviti minimalni parlamentarni dialog, a je koalicija vse povozila, je pojasnil v izjavi. V Levici se zavzemajo za novo vladno koalicijo, "ki bo programsko usmerjena, ki bi delala na javnem zdravstvu, ki je sedaj pod udarom, krepitvi socialnih in delavskih pravic in iskreni skrbi za okolje in naravo". Sporazuma zato ne bodo podpisali, je napovedal Vatovec in ocenil, da je tudi poslan s figo v žepu. Po njegovem mnenju je ponudba koalicije dodatni poskus utišati opozicijo. Dialog s tako stranko, ki izključuje vse, ki drugače mislijo, je na nek način znanstvena fantastika, še meni Vatovec.
Predsednica SAB Alenka Bratušek je povedala, da je vsako vabilo k sodelovanju dobrodošlo, mora pa biti iskreno in resno. Predvsem pričakujejo, da Janša konča kakršnekoli ideološke napade. Pogovorov o sodelovanju, če gre za dobro države in ljudi, v SAB ne zavračajo. Ponudbo koalicije za sporazum bodo preučili, o odzivu pa bodo odločili organi stranke. "Mečem pa Janši rokavico nazaj, da pokaže pripravljenost na sodelovanje in podpre kakšen predlog SAB, ki so ga v DZ že vložili," je dejala.
Izpostavila je zakon o infrastrukturnem skladu, že danes pa ima koalicija priložnost za podporo kakšnemu dopolnilu SAB k tretjemu protikoronskemu svežnju. V SAB so sicer prepričani, da bi bil čas za predčasne volitve. Do teh bi lahko storili s konstruktivno nezaupnico in projektno vlado, a so za zdaj interes za to izkazali le v SAB in SD.
Predsednik SNS Zmago Jelinčič napoveduje podpis sporazuma z vlado. Po njegovem mnenju je to dobro in konstruktivno, lahko bodo sodelovali pri osnutkih in pripravi zakonov, kar da je najpomembneje. "Državi je namreč treba pomagati, ne pa zavirati in metati pesek pod kolesa," je pojasnil odločitev. Danes je dejal, da je za zdaj tako partnerstvo ponudila samo Janševa vlada.
Predsedujoča SD Tanja Fajon pa je poudarila, da sodelovanje zahteva spoštovanje. "V SD nam ni potrebno podpisovati nobenega papirja, zlasti ne takega, ki prihaja od stranke, kot je SDS, ki dnevno žali, blati ljudi, vnaša razdor v družbo. Namesto da bi se zahvalili tistim, ki so danes morda najbolj zaslužni, da smo iz epidemije izšli zdravi," je dejala. Dokler bo tako, Fajonova ne vidi možnosti sodelovanja.
KOMENTARJI (2255)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.