Premier v odhodu Marjan Šarec je v večernih urah preko Twitterja sporočil, da je naročil ministrstvu za zdravje in notranjemu ministrstvu, da "zapremo mejo z Italijo, in sicer sledimo Avstriji". "Če želimo zajeziti širjenje virusa, se nam zdi to nujen ukrep," je dejal Šarec na tiskovni konferenci in dodal, da si želijo čim dlje ostati v prvi fazi širjenja virusa ter preprečiti vstop bolnim v državo.
Tovornega prometa ne bodo zaprli, ker bi s tem povzročili dodatno gospodarsko škodo.
"Italija je razglasila karanteno na območju celotne države, vendar ljudje tega ne upoštevajo. Skrajni čas je, da tudi mi ukrepamo na tem področju. Vemo, da je na Primorskem veliko dnevnih prehodov meje."
Meja z Italijo se bo zaprla, ko bodo izpolnjeni tehnični in administrativni pogoji, je dodal Šarec. "Naročil sem, da to začne veljati čim prej."
Šarec je potrdil tudi, da so v večernih urah potrdili tri nove primere okužbe s koronavirusom, skupno jih imamo v Sloveniji tako 34.
"Življenja in zdravje ljudi sta na prvem mestu," pa je v oddaji 24UR zaprtje meje komentiral župan Nove Gorice Klemen Miklavič. Domneva, da odločitev temelji na tehtnih in strokovnih argumentih, zato je odločitev potrebno spoštovati.
"Čeprav danes stojimo na trgu, ki je skupen, se z ukrepi to začasno umika. Upamo, da le začasno in da se bo kmalu povrnilo stanje od prej," je še dejal Miklavič, ki se je v oddaji pojavil skupaj z županom Gorice Rodolfom Ziberno. Ta je dejal, da so ljudje sicer zaskrbljeni, a da se zavedajo, da so ti ukrepi potrebni.
Macron: Odločitev Slovenije in Avstrije o zaprtju meje z Italijo slaba
Zaprtje meje z Italijo je francoski predsednik Emmanuel Macron označil kot "slabo odločitev," piše AFP. V Franciji so sicer do sedaj zabeležili 1784 potrjenih primerov okužbe, umrlo je 33 oseb. Prav danes pa je Macron dejal, da je Francija "šele na začetku epidemije koronavirusa".
Macron je na novinarski konferenci v Parizu pojasnil, da tako drastični ukrepi v Franciji trenutno še niso potrebni. Če bo potrebni v prihodnjih dneh, pa bi jih lahko sprejela tudi Francija, piše STA. "Sprejemamo ustrezne ukrepe," je poudaril.
Ministrstvo svetuje državljanom v Italiji, naj se vrnejo v Slovenijo
Ministrstvo za zunanje zadeve pa vsem slovenskim državljanom, ki se trenutno nahajajo v Italiji, svetuje, naj se na varen način in v lastni organizaciji potovanja vrnejo v domovino. "Pri vračanju naj se izogibajo tveganju, ki ga lahko povzročijo postanki na potovanju. Ob vstopu v Slovenijo naj dosledno upoštevajo navodila in nasvete, ki jih za tak primer določa NIJZ."
Kakšna so torej navodila za slovenske državljane, ki se vračajo iz Italije, ni natančno znano.
So pa na ministrstvu za zdravje dejali, da priporočajo, da se ti posamezniki samoopazujejo in samopregledujejo, v primeru kakršnih koli bolezenskih znakov pa naj pokličejo svojega osebnega zdravnika. Prav tako priporočajo, da naj državljani, ki se vračajo iz Italije, če je to mogoče, delajo od doma.
Spomnimo, da je Avstrija danes uvedla popolno prepoved vstopa v državo iz Italije; izjema so avstrijski državljani, ki se vračajo v domovino, ter osebe z zdravniškim potrdilom. Avstrijci, ki so se vrnili iz Italije, morajo v 14-dnevno karanteno.
KOMENTARJI (789)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.