Predsedniki šestih strank, LMŠ, SD, SMC, SAB, DeSUS in NSi, pod vodstvom Marjana Šarca nadaljujejo pogovore glede koalicijske pogodbe. Tudi danes so sedli za isto mizo, a zavez o podpori koalicije zaenkrat ni dal še nihče. Zaveza bo dana, ko bodo šteli glasovnice, je poudaril predsednik Šarec in dodal, da bo nadaljeval tudi pogovore z Levico.
Šarec se je pred pogovori odzval na ponedeljkovo razkritje delovnega osnutka koalicijske pogodbe: "Če piše na dokumentu zaupno, je to za nas zaupno, za vse pa očitno ni tako".
Kako si bodo razdelili ministrska mesta?
In čeprav predsedniki šestorčka zatrjujejo, da se pogajajo izključno o vsebini, v ozadju po naših informacijah intenzivno tečejo tudi kadrovske računice, kdo bo zasedel katero ministrsko mesto. Strankarski razrez še ni dokončen, neuradno pa že krožijo konkretna imena.
Drugouvrščeni na volitvah je prihodnjo vlado začrtal zelo podobno kot trenutno. Za okroglo mizo naj bi sedelo 18 članov vlade, oziroma en minister več kot doslej. Čeprav so bila v prvem osnutku koalicijske pogodbe predvideni kar trije novi resorji.
Različne stranke že kažejo svoje interese. Odhajajoči premier Miro Cerar naj bi tako vendarle lahko dobil želeno funkcijo predsednika državnega zbora, kamor je bil sicer že izvoljen Matej Tonin. Ostale interese pa SMC vidi na področjih infrastrukture, gospodarstva, "nenazadnje na socialnem področju je bil napredek narejen. In jaz mislim, da na vseh teh področjih lahko - pa tudi varnosti seveda - zagotovo SMC lahko ponudi tako kadre kot vsebine," pravi Cerar.
Interesi se ponekod prekrivajo, zato dogovora še ni. Pri funkciji gospodarskega ministra naj bi prednost pred sedanjim Zdravkom Počivalškom tako dobil prvak SD, Dejan Židan.
Veliko vprašanj sprožata tudi usodi dveh predsednikov, ki nista bila izvoljena v parlament. Karl Erjavec menda vztraja pri državotvornem resorju, medtem ko nekateri Alenko Bratušek vidijo kot potencialno zunanjo ministrico. A Bratuškova pravi, da je "v tem trenutku najbolj pomembna vsebina dela nove vlade. Bistveno manj to, kje bo kdo sedel."
Šarec naj bi imel medtem za finančnega ministra neuradno pripravljenega Vojmirja Urlepa, za obrambnega pa Klemna Grošlja. Svojim morebitnim potencialnim partnericam pa sporoča: "Če si nekdo močno prizadeval za neko področje, da se ga reši, pričakujem ,da bo tudi prispeval ministra in da se bo tega tudi lotil v polni meri."
Po tej logiki bi jezičku na tehtnici, Toninovi NSi, lahko pripadlo področje zdravstva in Slovencev po svetu. A kadrovska križanka je pri toliko različnih interesih še daleč od rešitve.
Na Twitterju pa se je na sestavljanju koalicije pod drugouvrščenim Šarcem odzval tudi Janez Janša: "Če je v koaliciji najmanj 6 strank in vsaka, tudi najmanjša dobi eno ministrstvo, potrem se formula z normalno velikostjo vlade pač ne izzide. V levo-levi koaliciji bo zato funkcij in fikusov kot toče."
Židan: Projektno koalicijsko pogodbo je mogoče zaključiti v nekaj dneh
Židan meni, da je projektno koalicijo mogoče zaključiti v nekaj dneh, pri tem pa dopušča možnost, da bi si sprva zadali zgolj naloge za prvi dve leti. Prvak SD, ki sicer kot potencialnega partnerja še vedno vidi Levico, je po srečanju šesterice predsednikov dejal, da so danes pregledali pričakovanja NSi, v sredo so na vrsti pričakovanja SD in drugih.
Na srečanju so naredili korak naprej, Židan tako upa, da bodo lahko v petek prišli k Pahorju in povedali: "K vam prihajamo z več kot 46 glasovi".
V SD sicer kot ključna izpostavljajo tri področja, zdravstvo, znotraj katerega bo treba za odpravo čakalnih vrst nameniti od 150 do 180 milijonov evrov, gospodarstvo, v okviru katerega opozarjajo na neugodna svetovna in evropska gibanja, in potreba po varovanju države in ljudi.
Ne tri nova ministrstva, ampak zgolj eno za digitalno družbo
Resorji znotraj vlade naj bi ostali kot so sedaj, pa je dejal Šarec, dodali naj bi zgolj ministrstvo za digitalno družbo. O predlogu DeSUS za vzpostavitev ministrstva za obrt in družinska podjetja je Šarec po pogovorih dejal, da po mnenju njihove stranke to ne bi rešilo ničesar in da se da problematiko tega področja reševati tudi z državnim sekretarjem. "Vsako takšno ločevanje prinese za seboj kup birokratskih problemov in zadev niti ne reši tako, kot bi pričakovali," je dejal.
Predlog ustanovitve treh novih ministrstev, kot ga je bilo razbrati iz ponedeljkovega osnutka koalicijske pogodbe, je Šarec že pred začetkom pogovorov značil za "popoln nesporazum". "To je bil osnutek osnutka," je pojasnil Šarec in poudaril, da je prišel preuranjeno, kar da je tako, kot če bi jed sodili v prvih minutah kuhanja. "Jed se sodi takrat, ko je na mizi," je dodal.
Cerar: Ni nepremostljivih razlik
NSi namerava pred vstopom v koalicijo opraviti interni referendum, ki pa Šarca ne skrbi. Izjavo vodje poslanske skupine NSi Jožefa Horvata po današnjem pogovoru pri predsedniku republike Borutu Pahorju, da je NSi vsebinsko bližje SDS, je Šarec komentiral z besedami, da slednje lahko tudi drži, a da bo moral mandatar dobiti 46 glasov. Šarec se medtem ločeno pogovarja tudi z Levico.
Na terenu naj bi stališče preverjali še v SD, pobude o tem je bilo zaznati tudi v SMC.
Predsednik SMC Miro Cerar pa je po srečanju dejal, da ga posebej veseli, da se lahko o vsebinskih vprašanjih konstruktivno pogovarjajo tudi z NSi. "Ugotavljamo, da tu ni nepremostljivih razlik, kar daje ta hip neko optimistično sporočilo," je dejal Cerar. Obenem pa je ocenil, da je pri usklajevanju osnutka koalicijskega sporazuma v prihodnjih dneh "treba narediti hitrejši premik".
Več podrobnosti osnutka morebitne koalicijske pogodbe, ki je "ušel" v javnost, pa lahko najdete tukaj. Da ima pripravljen osnutek koalicijske pogodbe, ki je pripravljen na usklajevanja, pa je včeraj prek Twitterja sporočil tudi Janša.
KOMENTARJI (658)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.