"Od voditelja majhne evropske države, ki je na položaju manj kot leto dni, bi morda pričakovali bolj zadržano držo do velikih evropskih tem. A ne od slovenskega premierja Marjana Šarca," piše Politico v povzetku intervjuja s slovenskim premierjem Marjanom Šarcem, ki ga je sicer opravil ob robu vrha voditeljev EU v Bruslju prejšnji teden, a doslej objavljal le njegove dele. V pogovoru za portal je Šarec evropsko komisijo pod vodstvom Jean-Clauda Junckerja obtožil pristranskosti zaradi političnih razlogov. Predsednika Evropskega parlamenta Antonia Tajanija pa je označil za povsem neprimernega za položaj, ki ga zaseda.
Kot piše Politico, je v središču Šarčevega nezadovoljstva s komisijo arbitražna sodba o meji s Hrvaško. Šarec je namreč predsednika Evropske komisije obtožil, da Hrvaški popušča, ker je njena vladajoča stranka članica Evropske ljudske stranke (EPP), ki je tudi Junckerjeva stranka. Premier je dejal, da bi morala komisija Hrvaško pozvati, naj spoštuje odločitev mednarodnega arbitražnega sodišča iz leta 2017. "Potrebujemo Evropsko komisijo, ki bo spoštovala vladavino prava. Potrebujemo komisijo, ki bo manj politična," je bil oster Šarec.
"Bili smo razočarani, ker Juncker ni jasno povedal, da moramo spoštovati vladavino prava. Dejal je, da se ne bo postavil na nobeno stran – ne na slovensko ne na hrvaško ... Kar bi moral povedati, je: 'Morate spoštovati vladavino prava'," je jasen Šarec.
Poleg tega je izpostavil tudi pristranskost do velikih evropskih držav in izrazil željo, da bi komisija zagovarjala "šibkejše države". Ob tem je spomnil na Junckerjevo izjavo, da Franciji dovoli manevrski prostor pri fiskalnih pravilih, "ker je to Francija".
Šarčevih kritik pri Evropski komisiji niso želeli komentirati, poroča Politico. Sporočili so le, da je Juncker "načrtno in simbolično" začel dialog o prihodnosti Evrope prav v Sloveniji. Glede vprašanja meje pa je predstavnik komisije dejal, da so "obe strani spodbujali, naj najdeta prijateljsko rešitev".
Na čelu Evropske komisije slovenski premier vidi aktualno komisarko iz Danske Margarete Vestager. Vestager prihaja iz njegove politične družine evropskih liberalcev Alde. "Večkrat sva se pogovarjala in njen pogled na prihodnost EU je zdravorazumski," je dejal Šarec. Šarec bo eden od 28 – oziroma 27, če bo do takrat Veliki Britaniji uspelo zapustiti Unijo – voditeljev EU, ki bodo imenovali novega predsednika Evropske komisije. Poudaril je, da ni federalist, da pa si želi Evropske unije, ki sprejema hitre odločitve.
Šarec se pridružuje tistim voditeljem članic EU, ki nasprotujejo konceptu t. i. spitzenkandidatov, po katerem bi bil naslednji predsednik Evropske komisije v novem mandatu vodilni kandidat najmočnejše politične skupine na evropskih volitvah. Koncept, ki je bil prvič uporabljen pri imenovanju Junckerja leta 2014, kot je opozoril Šarec, ni del pogodb EU. "To ni zakonito, ni demokratsko," je dejal Šarec.
Kritiziral je tudi predsednika Evropskega parlamenta Tajanija in opozoril na njegove "nezaslišane" izjave v Bazovici, ko je dejal "živela italijanska Istra in italijanska Dalmacija". Treba je storiti vse, da bi zagotovili, da naslednji predsednik Evropskega parlamenta ne bo nekdo, ki bo dopuščal zgodovinski revizionizem, je dejal.
Politico je spomnil na dejstvo, da je slovenski premier Šarec eden izmed komedijantov in igralcev, ki so v zadnjih letih prestopili v politiko. Komedijant Beppe Grillo je ustanovil gibanje Pet zvezd, ki je zdaj na oblasti v Italiji, v prvem krogu predsedniških volitev v Ukrajini pa je največ glasov dobil komedijant brez predhodnih političnih izkušenj Volodimir Zelenski. "Vesel sem bil, da Slovenija ni edina država, ki stopa po tej poti," je šaljivo odgovoril Šarec na vprašanje v zvezi s tem. "Za igranje, komedijo, moraš veliko brati, veliko opazovati, preučiti karakterje, in to ni tako preprosto," je dejal in dodal: "V politiki moraš imeti pogum, moraš nastopati, vedeti moraš veliko stvari. Hitro se moraš učiti."
KOMENTARJI (653)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.