Uvedba davka, ki v zraku visi že skoraj desetletje, se bo glede na izjavo premierja Marjana Šarca zamaknila za več let. Če koalicija, ki ne najde politične volje, ne bo prej razpadla, se bo namreč mandat vlade iztekel šele leta 2022.
Davek napovedovali za naslednje leto
Pred skoraj natanko letom dni so z ministrstva za finance sporočili, da projekt teče naprej in da bi lahko osnutek zakona o davku na nepremičnine v javno obravnavo poslali že novembra. To se ni zgodilo. Če bi se, so načrtovali, bi letos zakon tudi sprejeli in izvedli novo vrednotenje nepremičnin. Prvo odmero davka so načrtovali za leto 2020.
Februarja so nato sporočili, da so naleteli na oviro: da davka ni mogoče uvesti, dokler ne bodo urejeni podatki o zemljiščih, prek katerih potekajo javne ceste in železnice.
Zdaj pa se bo uvedba, kot omenjeno, zaradi pomanjkanja politične volje spet precej zamaknila.
NSi za oceno ustavnosti zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin
V NSi pa menijo, da je zakon o množičnem vrednotenju nepremičnin kljub popravkom še vedno v neskladju z ustavo, zato so na ustavno sodišče vložili zahtevo za oceno njegove ustavnosti. Kot eno ključnih kršitev ustavnih načel izpostavljajo načelo zakonitosti na davčnem področju, ki določa, da je predpisovanje davkov pristojnost zakonodajalca.
Kot so v stranki zapisali v zahtevi za oceno ustavnosti, načelo zakonitosti na davčnem področju določa, da je predpisovanje davkov pristojnost zakonodajalca, ki se jih sme določiti samo z zakonom.
Razloge za zahtevo za oceno ustavnosti zakona bosta na novinarski konferenci v sredo dodatno pojasnila poslanka NSi Iva Dimic in predsednik Kmečke zveze NSi Janez Beja.
Sistem množičnega vrednotenja je bil prenovljen z novim zakonom, ki je začel veljati januarja lani in s katerim so želeli pred novim ciklom splošnega vrednotenja nepremičnin odpraviti pomanjkljivosti v prejšnjem zakonu, na katere je leta 2013 opozorilo ustavno sodišče.
DZ je maja nato sprejel novelo zakona, ki rok za sprejetje novih modelov vrednotenja in izvedbo prvega cikla množičnega vrednotenja po novih pravilih zamika z 31. julija 2019 na 31. marec 2020, hkrati pa se za to obdobje podaljša veljavnost obstoječega sistema.
Znane poskusno izračunane vrednosti nepremičnin, Gurs bo mnenja in pripombe zbiral do 15. novembra
Na portalu množičnega vrednotenja nepremičnin sta od danes sicer objavljena predlog modelov vrednotenja nepremičnin in poskusno izračunane vrednosti nepremičnin. Hkrati je na vseh občinah stekla javna razgrnitev predloga modelov vrednotenja nepremičnin, tako bo do konca meseca. Zainteresirani lahko mnenja in pripombe k predlogu modelov vrednotenja posredujejo do 15. novembra.
Posplošene vrednosti nepremičnin se uporabljajo v najrazličnejše namene. Eden od njih bo v prihodnje morda tudi nepremičninski davek, a na Geodetski upravi RS (Gurs) poudarjajo, da je uvajanje takega davka vprašanje za ministrstvo za finance.
Kot so sporočili z ministrstva za okolje in prostor, so vrednosti nepremičninam izračunane na podlagi objavljenega predloga modelov in podatkov nepremičnin v registru nepremičnin na dan 27. junij.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.