Predsednik vlade Marjan Šarec je sprejel odstop ministra za kulturo Dejana Prešička. Želi pa, da odideta tudi državna sekretarja na tem ministrstvu. "Ne morem mimo dejstva, da so odnosi na ministrstvu skrhani do te mere, da normalno delo v tej zasedbi ni več mogoče. Na ministrstvo je treba pripeljati novo ekipo, ki bo znala urediti odnose," je povedal Šarec. Pri tem je izrazil željo, da mu stranka SD čim prej predstavi novega kandidata za ministra in tudi za oba državna sekretarja, kajti "če ne odide celotno vodstvo ministrstva, bo nad vodenjem tega ministrstva vedno senca dvoma".
'Mislim, da ne sindikat ne zaposleni ob tej odločitvi ne bi smeli odpirati šampanjcev'
Potrebnega bo veliko dela in veliko samorefleksije, zakaj so odnosi na ministrstvu tako skrhani, novo vodstvo pa bo moralo to situacijo urediti, je povedal. Ob tem je spomnil na dejstvo, da je bilo v preteklem mandatu na ministrstvu vloženih 74 prijav zaradi mobinga.
"Mislim, da ne sindikat ne zaposleni ob tej moji odločitvi ne bi smeli odpirati šampanjcev, ampak bi se morali ozreti tudi vase in ugotoviti, kaj je narobe na tem ministrstvu, da že vsa leta poslušamo o skrhanih odnosih, da se zadeve ne premikajo in da so pripeljale celo tako daleč, da se pogovarjamo o odstopu ministra," je dejal Šarec.
Šarec dejal, da ni poklican, da presoja, kdo ima v tem sporu prav
Ministru Prešičku se je Šarec zahvalil za dosedanje delo; četudi se njegov mandat končuje na ta način, je po Šarčevih besedah vseeno pokazal voljo po reševanju stvari. Dodal je tudi, da ministrstvo za kulturo ni nepomembno ministrstvo. Ravno nasprotno, veliko vlogo ima pri ohranjanju in spodbujanju naše identitete.
Spomnil je na nekatere ministrove dosežke, ki jim, kot je dejal, ne more oporekati. Dosegel je zvišanje proračuna za kulturo in "premaknil zadeve, ki so dolgo stale". Pripravil je namreč razpis, na katerega se je čakalo deset let, Maistrova knjižnica, ki se nahaja v Univerzitetni knjižnici Maribor, pa je bila razglašena za kulturni spomenik državnega pomena.
Šarec je dejal, da ni poklican, da presoja, kdo ima v tem sporu, ki je nastal na ministrstvu, prav. O tem bodo sodili drugi, je dejal. V preteklih dneh je, kot je dodal, prejel veliko pisem, tako takšnih, ki so namigovala, da je Prešiček kriv za prav vse v tej državi, kot takšnih, ki ga kujejo v zvezde. "Kot premier se ne počutim poklicanega, da bi ocenjeval, kdo ima bolj prav. Vsak ima z ministrom svoje izkušnje in vsak je z ministrom sodeloval na tak in drugačen način," je poudaril.
Je pa premier uvodoma izrazil tudi globoko sožalje družini, prijateljem in sodelavcem uslužbenca z ministrstva za kulturo, katerega smrt je bila povod za dogajanje, ki smo bili mu priča v preteklem tednu. V medijih je namreč pred dobrim tednom dni zakrožila novica o samomoru uslužbenca ministrstva zaradi šikaniranja na delovnem mestu.
Prešiček odločitve zaenkrat ne bo komentiral
Obregnil se je tudi ob nekatere člane ministrske ekipe, ki so primer v minulih dneh komentirali. "Mislim, da imamo v lastnih strankah dovolj dela in se nam ni treba ukvarjati z drugimi strankami. Nikoli ne vemo, kdaj bo prišel dan, ko se bomo soočali s težavnim primerom v lastnih vrstah," je poudaril.
Prešiček premierjeve odločitve danes ne bo komentiral, saj da je svoje že navedel v odstopnem pismu, ki ga je premierju poslal v nedeljo. Med drugim je zapisal, da je v zadnjem tednu doživel nekaj, česar ne privošči nikomur, ter da je javni linč prizadel tako njega kot njegove sodelavce in kulturnike. Tega pa, kot je poudaril, ne more dopustiti, "saj nisem brezčuten človek, kot so me nekateri (mediji) želeli prikazati".
O odstopu ministra za kulturo Prešička je premier Šarec že obvestil tudi predsednika DZ Dejana Židana. Prešičku bo funkcija prenehala, ko se bo DZ z odstopom seznanil na seji, obvestilo o odstopu ministra se na dnevni red seje DZ uvrsti najpozneje v sedmih dneh po prejemu obvestila.
V desetih dneh po prenehanju funkcije ministra mora predsednik vlade predlagati novega ministra ali obvestiti DZ, da bo funkcijo tega ministra začasno opravljal sam ali jo poveril drugemu ministru.
'Predsednik SD mi je dal težko nalogo'
Šarec je dodal tudi, da je bil pretekli teden zanj precej naporen, "saj mu je predsednik SD dal težko nalogo, da sam presodi, kakšna naj bo usoda ministra za kulturo".
Šarec je izrazil sožalje ob tragični smrti preminulega zaposlenega na ministrstvu. Tudi to okoliščino je upošteval pri razmisleku, ali naj sprejme ministrov odstop, je pojasnil.
V SD po besedah predsednika Dejana Židana spoštujejo odločitev premierja Šarca, ki je sprejel ponujen odstop kulturnega ministra Prešička. Slednjemu se zahvaljujejo za dejanja in ukrepe, "ki ponovno izboljšujejo položaj kulture v Sloveniji in jo postavljajo na mesto v družbi, ki ji pripada". V SD začenjajo z iskanjem novega ministra.
V SD že danes pričenjajo z vsemi opravili, ki so potrebna za imenovanje novega ministra ali ministrice za kulturo, je v izjavi novinarjem pred sejo DZ povedal Židan.
Sindikalisti o Prešičkovem odstopu: Odstop ni dovolj, treba je urediti stvari
Po odstopu ministra za kulturo v Sindikatu kulture in narave Slovenije (Glosa) in Sindikatu državnih organov Slovenije ocenjujejo, da sam odstop ni dovolj. Treba bi bilo urediti razmere tako na ministrstvu kot širše v kulturi. Zadnje bo po mnenju Glose naloga Prešičkovega naslednika.
Predsednik Glose Mitja Šuštar je prepričan, da Prešiček, ki je odstopil po štirih mesecih mandata, potem ko so se v javnosti pojavili očitki o mobingu in šikaniranju zaposlenih na ministrstvu ter uporabi službenega vozila v zasebne namene, sicer ne more odgovarjati za stare anomalije, kot "šef ministrstva pa bi moral poskrbeti, da je delovno okolje v maksimalni možni meri varno, zdravo in spoštljivo".
Kot je ocenil, Prešičkov odstop tako ni dovolj, saj se morajo stvari urediti, je pa odgovoren za stanje od takrat, ko je prevzel mandat. "Mi smo na stališču, da mora biti vsak dan dovolj, da se zadeva uredi. Vsaka sklicevanja za nazaj, pa ni me bilo zraven, ali pa štiri mesece je premalo - ni res, vsak dan je treba skrbeti, da je delo v največji možni meri varno in spoštljivo. To je dolžnost vsakega delodajalca v Sloveniji, pa ne zato, ker smo mi tako rekli, ampak ker tako nalaga zakon o delovnih razmerjih, zakon o varnosti in zdravju pri delu in tako dalje."
"Za stare zadeve gotovo ni kriv, od takrat, ko je prišel in če se ni lotil reševanja tako, kot bi se moral, pa seveda je odgovoren, ker imamo tako imenovano subjektivno in objektivno odgovornost," meni Šuštar.
Bistveno je, da se razmere na ministrstvu uredijo in od novega ministra po Šuštarjevih besedah pričakujejo ravno to. Ob tem pa tudi, da bo "zaznal probleme širše - v kulturi na ravni celotne države, ki pa jih je tako v javnih zavodih kot med prekarci obilo in preveč".
Predsednik Glose upa, da se bo novi minister lotil odprave "nezavidljivega položaja samozaposlenih v kulturi" in da bodo čim prej prišli do ustrezne kolektivne pogodbe, kar so po njegovih besedah predlagali vsakokratnemu ministru, ta prizadevanja pa trajajo že 20 let. "Torej red v hiši ter zaznavanje in reševanje problemov, malce več empatije in posluha do najranljivejših, tudi tistih, ki delajo v človeka nevrednih razmerah ali pa še zlasti teh," je dodal Šuštar.
Verk: Prešiček zgolj vrh ledene gore
Po oceni predsednika Sindikata državnih organov Slovenije Frančiška Verka je bil Prešiček "očitno zgolj vrh ledene gore, ker se je zgodilo, kar se je zgodilo, da si je nekdo vzel življenje".
Po njegovih podatkih je bilo pred Prešičkovim prihodom na ministrstvu okrog 70 primerov mobinga, a čeprav so "neke stvari tlele", niso čutili potreb po sindikalnem organiziranju. Pogodbo o delovanju sindikata državnih organov na ministrstvu za kulturo so po Verkovih besedah podpisali 6. novembra lani, "medtem pa se je dogajalo, kar se je".
Glede prevažanja instrumentov pa je Verk dejal, da bi marsikateri šofer funkcionarjev, če bi si upal, povedal marsikaj o tem, kaj vse počne zunaj uradnih prevozov. "Tu je bil Prešiček po mojem mnenju nepreviden in malo nepremišljen, je pa sam na Tarči izjavil, da je kdaj upravičeno, kar naj bi počel, tako da si je na nek način v javnosti sodil sam."
Njegov odstop sicer vidi kot "pravilno dejanje", kolegom in ministrstvu za pravosodje pa želi, da s prihodom novega ministra razjasnijo stvari, da "bodo na čisto podlago". "Ker na ministrstvih se leta in leta nabirajo kadri, ki desetletja vedrijo in oblačijo in si dovolijo marsikaj, kar si v neki drugi, mogoče zasebni službi ne bi mogli dovoliti," je dodal Verk.
Opozoril je tudi, da je o mobingih, pritiskih posameznikov in skupin treba pisati zabeležke, dnevnik, arhivirati in hraniti grozilne maile in sms sporočila ter na ta način dokazovati nedovoljeno početje zastopnikov delodajalca. "Ampak ljudje tega ne počnejo, ker nekdaj ravno v državnem oziroma javnem sektorju teh zavržnih, ogabnih zadev, vsaj tistih, ki sem jih slišal, a jih uradno nimam zapisanih, da bi jih lahko naštel, ni bilo."
Sindikalni vodja na ministrstvu za kulturo Gregor Lesjak pa je zapisal, da odločitev predsednika vlade, da sprejme ministrov odstop, razumejo kot pomoč in prvi korak v urejanju razmer na ministrstvu. "Med sodelavci je nastopilo olajšanje. Gotovo se moramo za boljše odnose potruditi predvsem sami, vendar sta za to pomembna razumevanje in podpora vodstva. Zaposleni na ministrstvu si želimo, da bi novo vodstvo znalo prisluhniti vsem nakopičenim težavam in jih skupaj z nami poskušalo reševati na dostojen način."
Podporniki ministra Prešička obžalujejo njegov odstop
V minulem tednu, ko so se na ministra Prešička zgrnili očitki o mobingu in zlorabi položaja, so na ministrovo stran glasno stopili nekateri kulturniki. Nekateri so danes izrazili obžalovanje, da je premier Šarec sprejel Prešičkov odstop. Odzval se je tudi Nacionalni svet za kulturo (NSK), ki je pozval k dialogu.
"Tako NSK v sedanji sestavi kot tudi v vseh prejšnjih zasedbah nenehno opozarja na pomen kulture za slovensko družbo. Takšnim in podobnim apelom v Sloveniji že desetletja le redko kdo resno prisluhne, češ da gre za nekakšne sanjače, ki verjamejo, da bo pesem odrešila svet. Zapostavljanje umetnosti in kulture je resna družbena zmota tako v Sloveniji kot v mnogih drugih državah sveta, ki dvomijo v vlogo umetnosti in kulture kot pozitivne družbene investicije in jo razumejo predvsem v luči nepotrebne potrate javnih sredstev. Kultura in umetnost sta bistveni za identiteto posameznika in skupnosti," je zapisala predsednica NSK Uršula Cetinski.
Vodja Galerije Kapelica Jurij Krpan je zelo razočaran, da je prišlo, in na kakšen način, do odstopa ministra Prešička. Ta se je po njegovih besedah izkazal za "izjemno učinkovitega človeka, ki je zelo hitro začel premikati zadeve na ministrstvu za kulturo". "Kazalo je, da bomo mi, ki se ukvarjamo z umetnostjo, končno dobili sogovornika na ministrskem položaju," je dodal.
Razočaran pa je, kot je še povedal, tudi nad tem, "kako malo je potrebno za to, da človek odleti". "V resnici je bila celotna kampanja čisto navaden medijski linč, z zelo prozaičnimi in plitkimi argumenti, polna nekih trampizmov in alternativnih dejstev, ki jih nihče ni zares preveril. In ta balon se je tako napihnil, da je pač, minister je samo človek, počilo," je povedal.
Po besedah direktorja Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti Marka Repnika je bilo delno pričakovano, da bo predsednik vlade odstop ministra Prešička sprejel. S Prešičkom kultura na mestu ministra izgublja sogovornika, ki se je zavzemal za ureditev razmer v resorju, kjer nesoglasja in slabe razmere vladajo že nekaj let.
Repnik tudi meni, da bo, kdorkoli bo prišel na ministrstvo za kulturo, stvari težko postavil na pravo mesto na drugačen način, kot je to poskušal minister Prešiček. Ob tem je poudaril, da vodenje ministrstva pomeni "ne vodenje stavbe ministrstva ampak celotne slovenske kulture".
Tudi vodja Festivala baročne glasbe Seviqc Brežice Klemen Ramovš obžaluje, da je premier Šarec sprejel odstop ministra Prešička. "Čutim hvaležnost do ministra Prešička zaradi vsega, kar je naredil. Pokazal je, da je mogoče stvari spremeniti," je povedal. Kot prvovrstno ministrovo potezo je označil, da je "v svoj kabinet potegnil" človeka iz nevladnega sektorja, Jadranko Plut, ki pozna kulturno politiko in težave in ki je bila tudi članica NSK ter predsednica društva Asociacija.
V opoziciji različni odzivi na Prešičkov odstop
V opoziciji so se na odstop ministra Prešička odzvali različno. Medtem ko so nekateri odstop pričakovali, drugi ne bi ravnali enako in bi ministra obdržali. Nekateri pa so ob tem poudarili, da je treba razmere na ministrstvu razčistiti.
Predsednik NSi Matej Tonin je pred sejo DZ odstop ministra Prešička ocenil kot razumno potezo, saj po dogajanju v minulem tednu minister ne bi več zmogel normalno in kakovostno opravljati svojega dela. S svojim odstopom je po Toninovih besedah "na nek način tudi razbremenil ta konflikt, ki se je ustvaril med njim in zaposlenimi na ministrstvu". V NSi si želijo, da bi bil Prešičkov naslednik nekdo, ki bo za začetek znal najprej vzpostaviti dialog med zaposlenimi in na takšen način počasi sanirati zadeve, ki so se v odnosih med zaposlenimi na ministrstvu nabrali v tem času.
Kot je dejal Tonin, ga je odziv SD najprej presenetil, saj se ministra po vsem tem, kar se mu je očitalo, preprosto ni dalo ubraniti. Po njegovih besedah pa so tik pred zdajci spoznali, da če bi ga branili do konca, bi iz te zgodbe "ponovno kot veliki zmagovalec izšel Šarec, ker bi ga zagotovo razrešil ali pozval k odstopu". S tem, ko je minister ponudil odstop, je še v zadnjem trenutku rešil čast SD, je ocenil predsednik NSi.
Tudi vodja poslanske skupine Levica Matej T. Vatovec je ravnanje SD označil za nespametno potezo. Dejal je, da sicer težko ocenjuje, kakšna so bila ozadja te zgodbe, da pa bi bilo treba razčistiti stvari. "Že to, da je prevažal inštrumente s službenim vozilom, je dovoljšen razlog za to, da je tak človek pod dvomom, kar se tiče njegovih etičnih in moralnih načel," meni Vatovec.
Da je treba stvari na ministrstvu za kulturo razčistiti, je poudarila tudi predsednica odbora DZ za kulturo Violeta Tomić iz vrst Levice. Pričakuje, da kultura "postane osrednja tema te vlade in da se nekako ne igrajo z njo". Izrazila je tudi pričakovanje, da se bo v skladu s sprejetimi sklepi odbora zvišal proračun za film in da se bo vzpostavil kritiški portal, prav tako pa tudi, da se bo delalo na sprejetju novega nacionalnega programa za kulturo in vzpostavitve nove medijske zakonodaje.
Predsednik SNS Zmago Jelinčič pa je pojasnil, da sam ministra Prešička ne bi razrešil, ampak bi prečistil tako ministrstvo za kulturo kot nacionalno televizijo. Glede rasti podpore vladi kljub aferam je dejal, da bo ta podpora "rasla še nekaj časa, potem bo pa začela strmo padati", in sicer tudi zaradi takih nepremišljenih odločitev, kot je ta v zvezi z ministrom Prešičkom. Ta je po Jelinčičevem prepričanju hotel urediti razmere, a ga je to stalo, kolikor ga je.
Vatovec pa je visoke javnomnenjske podpore Šarcu kljub aferam v vladi dejal, da ankete zadnjih afer še niso zaznale. V Levici pa po njegovih besedah ocenjujejo, da vlada rekordno podporo beleži tudi zaradi tega, ker ji oni kažejo smer - predvsem na področju stvari, ki so pomembne za ljudi. Ob tem je spomnil na ukrepe glede minimalne plače, denarne socialne pomoči in varčevanja v proračunu.
Po Toninovem mnenju pa je ocena vlade visoka zlasti zato, ker je Šarec potegnil poteze, ki jih ljudje pričakujejo in se z njimi strinjajo. Meni, da je podpora vsekakor dobra, saj bodo zdaj prišli na vrsto resno delo in resne spremembe družbenih sistemov in bo dobra podpora vladi zelo dobrodošla. "Pozitivno z vidika države je, da ima vlada močno podporo, saj bo tako bolj samozavestna pri vseh potezah v prihodnosti," je pojasnil.
V SDS odločitve glede odstopa ministra Prešička ne komentirajo.
Prešiček: Nisem brezčuten človek
Dejan Prešiček je v pismu, v katerem je ponudil svoj odstop, zapisal, da javni linč, ki se je zgodil, ni prizadel samo njega in njegovih sodelavcev, ampak tudi tiste v kulturi, ki – kot bi rekel Prešeren – dobro v srcu mislijo. Tega, je še zapisal minister, ne more dopustiti, saj ni brezčuten človek, kot so ga nekateri želeli prikazati.
Premier Marjan Šarec je pred tednom dni začel prejemati pisma, naj razišče razmere, ki vladajo na ministrstvu za kulturo, nanj se je obrnil tudi Sindikat kulture in narave Slovenije Glosa, ki se je odzval na samomor zaposlenega na ministrstvu.
V javnost so nato začele prihajati različne informacije, kako naj bi se minister in njegov državni sekretar Jan Škoberne neprimerno vedla do zaposlenih na ministrstvu. Poleg domnevnega šikaniranja so Prešičku oponesli tudi uporabo službenega avtomobila za prevažanje njegovih glasbenih inštrumentov z ministrstva na glasbeni konservatorij, kjer je še delno zaposlen. Razmere na ministrstvu je začela preiskovati tudi policija.
Na ministrovo stran so v tem času s pismi podpore stopili nekateri kulturniki, ki so s Prešičkom na položaju zaznali, da so se razmere v kulturni politiki začele premikati na bolje, spet drugi menijo, da mora nemudoma odstopiti.
Rekordno zaupanje vladi Marjana Šarca
Tudi priljubljenost Marjana Šarca je v zadnjem mesecu močno narasla.
KOMENTARJI (575)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.