Marjan Šarec je uvodoma povedal: "Danes je dan, ki smo ga čakali že od lani, ko smo doživeli največji požar v naravnem okolju." Takrat je padla odločitev o nakupu namenskih letal za gašenje požarov iz zraka: "To pomeni začetek nove dobe boja z naravnimi katastrofami. Začenjamo postavljati nov sistem, ki ga doslej še nismo imeli. Letala bodo namenjena pravočasnemu odkrivanju in zatrtju požara." Kot je povedal, bo imelo letalo tako vlogo 'gasilnega aparata', ki požar pogasi v zgodnji fazi: "Namenjena so takojšnjemu zatrtju požara."
Letala se bodo odzivala hitro in bodo takoj na pogorišču, doslej pa smo morali čakati na sile iz drugih držav, je spomnil. Letos dobimo dve dvosedežni letali, drugo leto pa še dve enosedežni letali, je povedal. Enota za gašenje bo posebna enota, letala bodo registrirana kot civilna. Vrednost pogodbe je nekaj več kot 23 milijonov evrov z DDV, je še dodal. Letala bodo sprva pilotirali vojaški piloti, ki so takoj na voljo. Bodo pa že po današnjem podpisu pogodbe začeli šolanje in prekvalifikacijo pilotov. "Veseli me, da ministrstvo štipendira 20 pilotov," je ob tem izpostavil Šarec.
Uprava bo sistematizirala tudi delovna mesta tehnikov in inženirjev vzdrževanja, ko bo zmogljivost za gašenje iz zraka popolnoma vzpostavljena. Do takrat pa namerava ministrstvo tehnično vzdrževanje zagotavljati s pomočjo zunanjih izvajalcev. Enota za gašenje požarov bo posebna enota znotraj uprave za zaščito in reševanje, letala bodo registrirana kot civilna. Bo pa Slovenija omenjena letala dala tudi v skupno floto Evropske unije za namene pomoči drugim državam pri gašenju požarov.
Letala bodo stalno stacionirana ali na Brniku ali v Cerkljah, imela pa bodo možnost polnjenja vode na tleh in zajema vode iz vodnih teles, saj je nanje mogoče namestiti tako plovce kot kolesa, je zagotovil Šarec. V času nevarnosti požarov v naravnem okolju bo uprava za zaščito in reševanje določila dodatne lokacije letal, da bodo nameščena čim bližje nevarnosti požarov.
Obrambno ministrstvo je v sporočilu za javnost pojasnilo še, da imajo letala razpon kril 18 metrov, dolga so 10,9 metra, visoka pa 4,9 metra. Njihov rezervoar za vodo ima prostornino 3028 litrov, za vzlet pa na kopnem potrebujejo 600 metrov dolgo stezo (oz. 1005 metrov v primeru ovir v višini 15 metrov), na vodnih površinah pa ta znaša 670 metrov (oz. 1707m v primeru ovir v višini 15 metrov).
Evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič je tvitnil, da pozdravlja podpis pogodbe. S tako okrepljenimi kapacitetami bo Slovenija varnejša, okrepila pa bo tudi skupen odziv v EU, saj bo lahko pomagala drugim v primeru preobremenjenih kapacitet, je dodal.
KOMENTARJI (376)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.