Današnje vnovično srečanje predstavnikov petih strank morebitne koalicije pod vodstvom Marjana Šarca z Levico je le obrodilo sadove. LMŠ, SD, SMC, SAB in DeSUS so se po dobrih treh urah pogovorov z Levico uspeli zediniti o vsebini protokola o sodelovanju, dokument pa tudi parafirali. O morebitnem kadrovskem razrezu pa predsedniki strank v sestavi 5+1 danes še niso govorili.
To pomeni, da lahko odslej Šarec, ki je od srede uradni kandidat za mandatarja, zagotovo računa tudi na glasove Levice. Slednja pa bo prispevala tudi glasove za izvolitev Dejana Židana za predsednika državnega zbora."Ovir za podporo mandatarstvu tudi s strani Levice ni več in imamo 52 glasov," je po parafiranju protokola v izjavi novinarjem v državnem zboru dejal Šarec. Kot je pojasnil, je teh 52 glasov zagotovljenih za podporo njegovemu mandatarstvu, Levica pa ne bo nasprotovala vladi. Slednje je potrdil tudi koordinator Levice Luka Mesec, ki je pojasnil, da so v protokol zapisali, "da se bo mandatar z Levico usklajeval tudi o ministrskih kandidatih, po tem pa je Levica zavezana, da vladi ne bo nasprotovala". To v praksi pomeni, da Levica ob morebitnem nestrinjanju z izbiro ministrskih kandidatov v državnem zboru ne bo glasovala proti oziroma se bo glasovanja vzdržala. Kar zadeva morebitnih interpelacij ministrov prihodnje vse bolj verjetne manjšinske vlade, pa naj bi se jih v Levici izogibali.
Mesec pa je poudaril, da gre za formalen sporazum med Levico in Šarčevo manjšinsko vlado, ki prinaša novost v slovenski politični prostor – manjšinsko vlado, ki jo bo podpirala opozicijska stranka. Mesec v tem vidi "dobro priložnost, da se prekine s starimi praksami upravljanja države, ko se je ključne odločitve več ali manj sprejemalo za zaprtimi vrati vlade. Tokrat bo moralo odločanje potekati bolj odprto, bolj transparentno in s širšim iskanjem kompromisov, ki bodo dobri za vse."
Sporazum o sodelovanju med Levico in LMŠ, SD, SMC, SAB in DeSUS – Časovnice projektov bodo sestavljali letno, polletno bodo preverjanja, vsak mesec pa se bodo srečevali na usklajevalnih sestankih. Levica bo vsako leto nosilec vsaj dveh projektov. – Proračun bodo usklajevali na rednih srečanjih, v protokol so zapisali tudi poseben člen, po katerem mora biti Levica vključena v pripravo proračuna že od začetka. Proračun mora Levica po protokolu podpreti, ampak ob zavezi, da je vanj od začetka vključena. – V njem so že določili ključne projekte, ki bi jih izpeljali do konca tega leta. Najprej se bodo skupaj lotili ureditve pokojnin in skrajševanja čakalnih vrst, projekt Levice pa je nov zakon o minimalni plači. V koalicijski pogodbi so se po navedbah Luke Mesca glede pokojnin dogovorili za dvig odmernega odstotka na 63, dvig minimalne pokojnine čez prag revščine na 620 evrov, dvig vdovskih pokojnin ter dvig prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje delodajalcev na 12 odstotkov do konca mandata. – Glede minimalne plače ostaja dogovor o dvigu na 700 evrov mesečno v letu in pol. Več podrobnosti lahko preberete TUKAJ. |
Na vprašanje, ali je SAB danes v koaliciji ali pridružena partnerica, je Šarec danes novinarjem odgovoril, da je parafirala protokol o sodelovanju, v katerem je zapisano, da je osnova zanj koalicijska pogodba, o kateri so se predstavniki strank šesterice usklajevali. Šarec je spomnil, da so o koalicijski pogodbi že odločali na organih posameznih strank in tudi na referendumu v Levici, ter poudaril, da se ta ne bo več spreminjala.
"Sedaj gremo naprej," pa je današnjo dokončno uskladitev protokola komentiral prvak stranke SD in kandidat za šefa poslancev Židan. Kot je zapisal na Twitterju, so ukrepi v partnerski pogodbi resnično dobri, današnja uskladitev pa omogoča sestavo "koristne vlade za Slovenijo".
Poslanci LMŠ, SD, SMC, SAB in DeSUS so sicer kandidaturo Šarca za predsednika vlade s 43 podpisi sicer vložili v sredo, ni pa pričakovati, da bi danes, ko se izteče rok, kandidaturo v drugem krogu iskanja mandatarja po junijskih volitvah vložil še kdo. Glasovanje o kandidatu za predsednika vlade v DZ je predvideno za prihodnji petek. Za izvolitev Šarec potrebuje najmanj 46 glasov. Po današnjem razpletu pa jih ima odslej zagotovljenih 52.
Članstvo potrdilo sodelovanje z manjšinsko vlado
Rezultati včerajšnjega internega referenduna stranke Levica so pokazali, da je osnutek koalicijske pogodbe, o kateri se je z njimi pogajal peterček, zadovoljiva osnova za pripravo sporazuma o projektnem sodelovanju z manjšinsko vlado za skoraj 85 odstotkov članov, ki so oddali svoj glas na strankinem referendumu. A v stranki, ki je zavrnila dejanski vstop v koalicijo, so še včeraj zatrjevali, da to ne pomeni avtomatično podpore poslancev Levice Šarcu na glasovanju o mandatarju, saj sta morala biti izpolnjena že omenjena pogoja: uskladitev ključnih točk protokola o sodelovanju in prejem zagotovila, da se koalicijski sporazum po glasovanju ne bo bistveno spreminjal. V minulih dneh so namreč opozarjali, da naj bi kazalo na izločevanje pozitivno socialno usmerjenih ukrepov po njihovi morebitni podpori Šarcu.
Kadrovski razrez po izvolitvi mandatarja
Usklajevanje o konkretnih imenih naj bi se začelo takoj po Šarčevi izvolitvi za mandatarja. Na vprašanje, ali bo Levica, ki bo sicer v opoziciji in ne bo imela svojih ministrov, morda dobila kakšno mesto na ravni državnih sekretarjev, pa je Luka Mesec danes povedal, da se o tem še pogovarjajo.
KOMENTARJI (1171)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.