Po včerajšnji že drugi zavrnitvi NSi, da se v drugem krogu iskanja novega mandatarja ne namerava vrniti za pogajalsko mizo z Marjanom Šarcem, je nov pogajalski partner peterice pod okriljem LMŠ postala Levica. Kot je bilo pričakovati, so Šarčevi danes Levici poslali tudi uradno vabilo na pogajanja in stranka je vabilo sprejela, je povedal njen koordinator Luka Mesec.
S pogajanji, s katerimi bodo začeli v četrtek, se po njegovih besedah mudi, saj mora Levica pred morebitnim podpisom koalicijske pogodbe izvesti še interni referendum, na katerem glasujejo vsi člani stranke. Na to je Mesec danes Šarca tudi opozoril.
Zato bodo na sestanku v četrtek - srečali se bodo le predstavniki LMŠ in Levice - določili časovnico pogajanj s skrajnimi roki za uskladitev posameznih vsebin. Kot je danes napovedal Šarec, bodo pogajanja tekla po podobnem scenariju, kot so tekla pogajanja z NSi.
Kot je Mesec dejal v izjavi za medije, se bodo najprej usklajevali o vsebini, kjer želijo doseči kompromis glede njihovih ključnih programskih točk. Te so po njegovih besedah znane, obsegajo pa področja od odprave revščine in povišanja plač do reševanja javnega zdravstva in zaščite okolja. Osnutek koalicijske pogodbe so v Levici že dobili, v LMŠ pa so jim obljubili, da bodo iz nje črtali "vse koncesije, ki so bile dane NSi".
Šarec je pred tem v izjavi za medije povedal, da osnutek koalicijske pogodbe, ki ga bodo posredovali Levici, ne bo tisti, o katerem so se uskladili z NSi, ampak bo prejela osnovni osnutek, s čimer se po Šarčevih besedah strinjajo tudi preostali potencialni koalicijski partnerji. Ponovil je tudi, da gre sredinski petorček v pogajanja z Levico resno in ne zato, da bi "izgubljali čas in imeli neke scenarije zadaj".
Poleg tega pa je ponovil, da še vedno računajo na to, da bo "vlada sestavljena (že) v drugem krogu". "Naš cilj je v drugem krogu doseči napredek in to je vse, kar nas zdaj zanima," je odgovoril na vprašanje, ali obstaja možnost, da bi k pogajanjem znova povabili NSi.
Po košarici s strani NSi "izhod v sili" Levica
Spomnimo, da je k trenutnemu razpletu botrovala včerajšnja že druga košarica stranke NSi. Predsedniki LMŠ, SD, SMC, Desus in SAB, ki si pod okriljem Šarca prizadevajo za oblikovanje koalicije, so namreč pred tem sprejeli odločitev, da k sodelovanju še ne povabijo Levice in da bodo najprej NSi pozvali, naj se dokončno odloči o možnem sodelovanju pri oblikovanju koalicije. Za to so se po Šarčevih navedbah odločili zaradi že doseženega napredka v vsebinskih pogajanjih in ker se jim je zdelo korektno, da se NSi dokončno razjasni o tem, ali sodelovanje s sredinskim peterčkom zanjo še ostaja opcija.
Kmalu zatem je Matej Tonin poskrbel za hladen tuš, zaradi katerega je v igro spet vstopila Levica. Prek Twitterja je vnovičen "ne" obrazložil s tem, da NSi ne želi biti ovira Šarčevu peterčku pri pogajanjih z Levico. Po zadnji odločitvi izvršilnega odbora NSi, da se umakne iz koalicijskih pogajanj, se okoliščine niso spremenile, koalicijska pogajanja z Levico pa se lahko po njegovem začnejo takoj. "Tako bomo lahko v drugem krogu čim prej izvedeli, ali sta Šarčeva koalicija in Levica kompatibilni," je dodal Tonin, ki je s to potezo znova sprožil ugibanja, da je bilo sodelovanje NSi v prvem krogu pogajanj zgolj predstava za članstvo.
Šarec je nato v nadaljevanju dneva prek Facebooka zapisal, da je možnost pogajanj z NSi v drugem krogu iskanja mandatarja za sestavo nove vlade izčrpana, zato bodo začeli pogajanja z Levico. "Naredili bomo vse, kar je v naši moči in nikoli se ne bomo pogajali s figo v žepu. Če pa pride do predčasnih volitev, bomo nanje pripravljeni, ne bomo pa nosili krivde zanje. Vsak mora opraviti svoj del naloge, ne samo LMŠ," je še dodal drugouvrščeni na zadnjih parlamentarnih volitvah.
KOMENTARJI (1285)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.