Manjšinsko vlado Marjana Šarca še vedno podpira manj kot polovica vprašanih, ji je pa zadnji mesec podpora vseeno nekoliko zrasla. Podpira jo 45 odstotkov, nasprotuje pa 38 odstotkov vprašani, šestina volivcev je neopredeljenih.
Med strankami se na prvo mesto vrača Šarčeva LMŠ. Če bi bile volitve danes, bi jo obkrožilo 13 odstotkov vprašanih (13,1 %), s čimer je – sicer za malenkost – prehitela Janševo SDS.
Tretja je Levica (8,9 %), četrti Socialni demokrati (6,7 %), peta pa Nova Slovenija 5,3 odstotka glasov.
Spodnji del lestvice začenja DeSUS, ki pred januarskim kongresom in dvobojem Erjavec− Pivčeva malce pridobiva podporo, sledita koalicijska SAB in opozicijska SNS. Lestvico končujejo Pirati (2 %) in Počivalškova Stranka modernega Centra, ki ima manj kot dva odstotka glasov.
Raste pa število neopredeljenih. Kar četrtina vprašanih ne ve, katero stranko bi izbrali, dobra desetina ne bi izbrala nobene, ostali niso želeli odgovoriti.
Največji padec priljubljenosti utrpel Tonin
Med politiki ostaja najbolj cenjen predsednik republike Borut Pahor. Za njim je predsednik vlade Marjan Šarec, na tretje mesto pa je skočil zdravstveni minister Aleš Šabeder.
Sledita evropski komisar Janez Lenarčič in evroposlanka iz vrst SD Tanja Fajon. Na devetem mestu je povratnik na lestvici, poslanec SDS Anže Logar, na polovici lestvice je – z največjim padcem podpore – Matej Tonin. Odmevno odpiranje arbitražne zgodbe in nadzori v Sovi se mu očitno niso obrestovali. Pri repu razpredelnice pa sami stari mački. Predsednica SAB Alenka Bratušek, prvak SNS Zmago Jelinčič, predsednik SDS Janez Janša, zunanji minister Miro Cerar in predsednik Desusa Karl Erjavec.
KOMENTARJI (1018)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.