Za danes dopoldne napovedano nadaljevanje usklajevanja koalicijske pogodbe med šestimi strankami pod okriljem Marjana Šarca so sicer prestavili, so potrdili v večih strankah. Tako se bodo pogajalci LMŠ, SD, SMC, DeSUS, NSi in SAB znova srečali v sredo.
Kot so pojasnili v več strankah, naj bi bilo razlogov za odpoved današnjega srečanja več. Ena je odsotnost nekaterih predsednikov strank. Predsednik SMC Miro Cerar se denimo kot premier, ki opravlja tekoče posle, udeležuje vrha berlinskega procesa v Londonu. Danes naj bi manjkala tudi prvak DeSUS Karl Erjavec in predsednica SAB Alenka Bratušek.
Prav tako bi jih danes priganjala izredna seja DZ, ki se začne opoldne in na kateri bodo obravnavali predlog o dopolnitvah zakona o zdravniški službi.
V potencialnih koalicijskih strankah so zmerno optimistični
Predsednik SD Dejan Židan pričakuje čimprejšnje nadaljevanje pogajanj o koalicijski pogodbi. Predlog, ki so ga v LMŠ v ponedeljek posredovali potencialnim partnericam, je po njegovih besedah dober osnutek, ki pa ga je mogoče še izboljšati. Samih pogajanj in trenutnega pogajalskega izplena sicer ni želel komentirati.
Tudi po besedah vodje poslanske skupine SMC Igorja Zorčiča je zadnji osnutek boljši od prejšnjih in ga ocenjuje kot napredek. O podrobnostih tudi on ni želel govoriti, vse pripombe, ki jih imajo, pa bodo podali LMŠ. Si pa želi, da bi bila končna verzija koalicijske pogodbe konkretnejša na tistih področjih, kjer je to mogoče. Tudi o kadrovskem razrezu Zorčič ni želel govoriti, je pa dejal, da bo to področje trd oreh.
Koalicijska pogajanja so po besedah vodje poslancev SAB Marka Bandellija zelo korektna in konstruktivna in meni, da predstavljajo zelo dobro popotnico. O vsebini koalicijske pogodbe tudi on ni želel govoriti. Glede kadrovskega razreza so po njegovih besedah želje ogromne, a morajo biti realni. SAB bosta verjetno pripadla dva resorja, katera to bosta, pa še ni jasno.
Tudi po besedah vodje poslanske skupine DeSUS Franca Jurše "stvari tečejo v smeri, ki smo jo mi želeli, ni pa v celoti še vse dogovorjeno". Glede premalo konkretnega osnutka koalicijske pogodbe pa pravi, da "če bi šli v konkretizacijo, potem verjetno marsikateri izmed teh šestih predstavnikov političnih strank ne bi bil zadovoljen". Glede kadrovskega razreza pa Jurša pravi, da DeSUS v tem trenutku ni tista, ki bi lahko o tem odločala, pač pa se bo prilagajala.
Potencialni koalicijski partnerji tudi niso zaskrbljeni, ker so v NSi zaprosili za odlog pogajanj in bodo o koalicijski pogodbi najprej razpravljali na izvršilnem odboru. V SD NSi vidijo kot korektnega partnerja. "Verjetno potrebujejo nekaj časa, tudi mi ga potrebujemo in to je to," je dejal Židan. Po Bandellijevih besedah zahteve NSi niso tako zelo drugačne kot v drugih strankah, saj je jasno, kaj so največji problemi v Sloveniji. "Če so se v NSi odločili, da bodo zadevo obravnavali že sedaj na njihovem izvršilnem organu, potem je to njihova pravica in odločitev in en dan ne pomeni ogromno," pa je dejal Jurša.
Bo Levica sodelovala s Šarcem?
Svet Levice se je odločil, da stranka z vlado "združene sredine z NSi" ne bo sodelovala, je pojasnil koordinator Levice Luka Mesec. Svet bi sicer o morebitnem sodelovanju lahko ponovno odločal, če bi se situacija spremenila in bi bila NSi izločena iz prihodnje koalicije, je dodal.
V SD so komentirali tudi odločitev Levice, da z vlado ne bo sodelovala, razen če v njej ne bo NSi. Židan je vnaprejšnje izključevanje ocenil kot slab znak, je pa vesel, da so v Levici ponovno spremenili stališče, saj so imeli "nekaj časa občutek, da bodo vse naredili, da ne prevzamejo odgovornosti". V SMC po besedah Zorčiča s sodelovanjem z Levico ne bi imeli težav, a trenutno vodijo pogovore z NSi in je "prav, da se z njimi odkrito pogovarjamo, brez nekih rezervnih scenarijev".
Konkretni izračuni dodani osnutku koalicijske pogodbe
Peterico potencialnih koalicijskih partneric naj bi zmotilo predvsem pomanjkanje konkretnih številk glede davčne in plačne politike v osnutku koalicijske pogodbe s strani LMŠ. Jurša je včeraj na to dejal: "Želeli bi si, da bi bile nekatere stvari bolj konkretno zapisane." Hkrati priznava, da s konkretnimi številkami marsikatera stranka verjetno ne bi bila zadovoljna.
Zato ostaja vprašanje ali bodo stranke zadovoljne zdaj, ko jim je Šarec k osnutku priložil ključno, in sicer konkretne izračune s prejetim mnenjem finančne ministrice, vsaj glede davčne in plačne politike.
Med NSi in SD utegne priti do nestrinjanja predvsem glede davčne politike, SMC pa moti predvsem odsotnost projektnega podjetja za razvoj drugega tira s sedežem v Ljubljani, 2TDK. Desus in SAB bi dali več upokojencem, čeprav se vsi zadevajo, da bo pri nekaterih zahtevah treba popustiti.
Vodja poslancev Stranke Alenke Bratušek Bandelli priznava, da si predčasnih volitev nihče ne želi.
Po četrtkovem sestanku med Pahorjem in Janšo pa bo končno konec ugibanj, ali bo relativni zmagovalec volitev sprejel mandat za sestavo vlade.
Najtrši oreh bo razdelitev ministrskih stolčkov
V ozadju pogovorov o vsebini koalicijske pogodbe pa se seveda odvija boj za ministrske stolčke, ki s seboj prinašajo politični prestiž. Premier v odhajanju Cerar naj bi si še vedno želel položaj predsednika DZ, Bratuškova prav tako kaže kadrovske apetite – koordinirala bi rada zdravstvo in finance.
Dva resorja naj bi pripadla tudi Desusu in SAB. Karl Erjavec si želi državnotvornega resorja, po možnosti obrambe. V stranki upokojencev pa bi sprejeli tudi položaj ministra za razvoj in evropska sredstva, Jurša priznava: "V tem trenutku nismo tisti, ki bi odločali, kateri resorji bodo naši. Prilagajali se bomo tistemu, kar bomo lahko dobili."
Za morebitno Šarčevo okroglo mizo naj bi sedelo 18 članov vlade. Od tega Vojmir Urlep kot potencialni minister za finance, Dejan Židan kot gospodarski in Jernej Pikalo kot šolski minister. Resor za Slovence po svetu bi lahko pripadel Ljudmili Novak, kmetijstvo pa odhajajočemu gospodarskemu ministru Zdravku Počivalšku.
Šarec morebitno 'kupčkanje' zavrača: "Če se bo ugotovilo, da stranke ne bodo zadovoljne s tistim, kar bodo dobile, potem bomo pač rekli hvala lepa." Da bi se 'kupčkanju' izognili, naj bi Šarec jutri tako potencialnim partnerjem sam ponudil kadrovski razrez.
KOMENTARJI (365)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.