NSi bo ključna za oblikovanje vlade pod vodstvom predsednika LMŠ Marjana Šarca. Po današnjem sestanku z Borutom Pahorjem Tonin ni želel komentirati vprašanj povezanih s sestavljanjem koalicije.
Danes so predstavniki LMŠ, SD, SMC, NSi, SAB in DeSUS nadaljevali pogajanja o koalicijski pogodbi
Nov krog pogovorov zaradi nasprotnih interesov in konfliktov Šarčevih potencialnih partnerjev še ni izrisal slike kadrovskega razreza. Kot so pojasnili v LMŠ, so danes govorili le o vsebini, ne pa tudi o kadrovskem razrezu potencialne vlade. V naslednjih dneh bodo sestankovale strokovne skupine po posameznih področjih, predsedniki strank pa se bodo znova srečali v soboto.
Po današnjih pogajanjih predstavniki strank izjav niso dajali.
Sestanku šestorčka se je pridružila finančna ministrica
Danes se je sestanku šestorčka najprej pridružila finančna ministrica Mateja Vraničar Erman. Predstavila je izračun vseh zahtev po UTD, razbremenitvi plač, dvigu pokojnin in ostalih predlogov. Skupaj bi stroški, če bi v proračunu upoštevali želje vseh partnerjev, znesli milijardo in 700 tisoč evrov letno. To seveda pomeni, da so apetiti strank občutno preveliki.
Nesoglasja tudi pri kadrovskih vprašanjih
Še večja nesoglasij je pri kadrovskih vprašanjih. Ko je Marjan Šarec želel odpreti kadrovski razrez, so ga partnerji blokirali, češ da je najprej treba zapreti vsebino. To pa je po neuradnih informacijah povzročilo precej slabe volje, težke besede in naelektreno vzdušje. Eden od udeležencev omizja je celo komentiral 'razpad sistema'. Zdaj bo delo nadaljevalo šest ekspertnih skupin, v soboto pa bodo za skupno mizo znova sedli šefi strank. Pri tem je časa vse manj. Tako Toninova NSi, kot Marjan Šarec namreč zahtevata, da se o vsebini in kadrih dogovorijo do nedelje. Sicer bi to lahko že pomenilo konec te politične zgodbe.
NSi vsebinsko bližje SDS
Spomnimo, Tonin je v torek po koncu seje izvršilnega odbora stranke dejal, da njihovo stališče, da so vsebinsko bližje SDS, ostaja nespremenjeno. Prav tako je povedal, da v NSi niso zadovoljni z osnutkom koalicijske pogodbe, ki jo je pripravila LMŠ. Izvršilni odbor stranke je namreč sklenil, da s trenutno vsebino koalicijske pogodbe niso zadovoljni ter da bodo do ponedeljka na pogajanjih poskušali doseči več. Če jim ne bo uspelo, se bodo "zahvalili za sodelovanje", je napovedal predsednik NSi Matej Tonin.
Tonin se je danes Pahorju zahvalil za odločitev, da bo v primeru, da ne bo soglasja kandidata za mandatarja, čakal do izteka roka. Kot je dejal, je namreč vsak dan, ko stranke dobijo čas za dodatna usklajevanja, zelo pomemben, "saj bi bilo najslabše, da bi zaradi hitenja prišli v časovno stisko in se ne bi mogli ustrezno dogovoriti in bi to pripeljalo do predčasnih volitev".
Predstavniki SD, SMC, NSi, SAB in DeSUS so sicer na današnja usklajevanja prišli s pripombami na predlog koalicijske pogodbe, ki so jim ga v LMŠ posredovali v začetku tedna. Pred nadaljevanjem pogajanj so v potencialnih koalicijskih partnericah SD, SMC, SAB in DeSUS zadnji predlog sicer ocenili kot napredek, ki pa še potrebuje izboljšave.
KOMENTARJI (134)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.