Slovenski premier Marjan Šarec je namreč danes v Bruslju opozoril, da smo v vmesnem obdobju in bo novi minister - za to mesto predlaga Aleša Šabedra - imenovan predvidoma v sredo in si bo postavil novo ekipo.
"Zato se mi zdi, da je treba v tem času predvsem umiriti žogico, plačila za nazaj bodo izvršena, za naprej se pripravlja akcijski načrt in te stvari so v teku," je miril Šarec in dodal, da takšno razburjenje v tem vmesnem času ni potrebno.
"Ko bo minister zasedel položaj, bo nova priložnost, da se pogovorijo o ukrepih," je dejal Šarec, ki obljublja dialog, četudi priznava, da v preteklosti ni bilo tako.
"Zato pozivam, da nikar s kakšno paniko. Nobena panika ni potrebna, vse se rešuje z dialogom in tudi tukaj se bo," je izpostavil.
Od novega ministra sicer pričakuje "takšno ukrepanje, da bodo ljudje imeli zdravnika, da ne bodo ostali pred zaprtimi vrati, to bo cilj". Na vprašanje, kako zagotoviti, pa je dejal, da bo to naloga ministra. "Zato bo imenovan, da bo to delal. Zato pa imamo vlado 16 resorjev, drugače bi bil za vse lahko sam," je še dejal Šarec, ki od Šabedra pričakuje predvsem rezultate, reševanje akutnih primerov in krajšanje čakalnih vrst.
Parlamentarne stranke pozivajo k reševanju težav družinske medicine
"Zavedamo pa se, da je treba posodobiti informacijsko tehnologijo in zagotoviti transparentnost nakupa medicinske opreme, zato se je treba lotiti zakona o javnem naročanju," so predlagali v LMŠ.
SDS na drugi strani opozarja, da je vlada tista, ki mora poiskati rešitve za nastale težave v zdravstvu. "V SDS smo že večkrat poudarili, da morajo državljan, bolnik in njegove potrebe ponovno postati središče zdravstvenega sistema in da mora denar slediti bolniku," so zapisali.
SDS naj bi pripravila reformni program za slovensko zdravstvo, "ki med drugimi predvideva celovito nadgradnjo ob ohranjanju javnega, solidarnostnega in vzajemnega zdravstvenega zavarovanja, preoblikovanje javnih zavodov v gospodarske družbe splošnega pomena, konkurenčno okolje in še mnogo drugih pozitivnih sprememb".
"Nujno je razumeti in poslušati teren, vključno z razmislekom o glavarinskih količnikih," je poudaril poslanec Levice in predsednik odbora DZ za zdravstvo Franc Trček ter pozval k dogovoru o tem, kaj so pravzaprav realni količniki. Na kratek rok je po njegovih besedah potrebna tudi debirokratizacija primarnega zdravstva.
V SD so odgovorili, da "pavšalnih ocen oziroma ad hoc idej o reševanju izredno zaskrbljujočega vprašanja pomanjkanja družinskih zdravnikov ne morejo dajati kar tako, brez ustreznih ocen in analiz o dejanskem stanju". Vsekakor pa od novega ministra za zdravje pričakujejo, da se bo s to problematiko soočil takoj po nastopu funkcije.
Zmago Jelinčič Plemeniti zagotavlja, da ima SNS razdelan sistem reševanja zdravstvene problematike, a o predlogih nima smisla govoriti, saj da v vladi pametnih predlogov ne bodo upoštevali in bodo vse naredili po svoje. Je pa kritičen do menjave v vrhu ministrstva za zdravje in "prerivanja z ministri". Ti po njegovem mnenju odhajajo, ker njihovih morebitnih dobrih predlogov na vladi ne podprejo.
Direktorji slovenskih bolnišnic za spremembe pri upravljanju zdravstvenih institucij
Danes je v bolnišnici Valdoltra potekal tudi zbor Združenja direktorjev slovenskih bolnišnic, na katerem je bil prisoten tudi državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Vojmir Urlep.
Kot je sporočil predsednik združenja Janez Poklukar, so razpravljali o predlogih združenja in ugotovili, da mora novi minister takoj po imenovanju in v sodelovanju z vodstvi bolnišnic in stroko pripraviti strateški načrt za celotno javno zdravstvo, ki bo odgovarjal na potrebe prebivalstva in predvidel razvoj stroke glede na njene vsebinske, razvojne, kadrovske in infrastrukturne potrebe.
Urlep se je po Poklukarjevih navedbah strinjal z direktorji o nujnosti sprememb na področju vodenja in upravljanja zdravstvenih institucij. Pri tem pa je predsednik združenja kot enega pomembnejših problemov pri odločanju navedel pomanjkljive oziroma nezadostne podatke. "Zato je treba na nacionalni ravni pristopiti k poenotenju informacijskega sistema oziroma vzpostavitvi povezovalne platforme," je navedel Poklukar. Prisotni so se po njegovih besedah tudi strinjali, da mora javno-zasebno partnerstvo postati ena izmed možnosti financiranja investicij v zdravstvu.
Združenje zdravstvenih zavodov predlaga spremembe splošnega dogovora
Združenje zdravstvenih zavodov je ob opozorilih preobremenjenih družinskih zdravnikov predlagalo sprejem aneksa k splošnemu dogovoru za letos, s katerim bi spremenili pogoje za odklanjanje novih bolnikov. To bi lahko storili, ko bi dosegli obremenitev državnega povprečja, in ne ko bi presegli povprečje v posamezni izpostavi ZZZS, kot določa dogovor za pogodbeno leto 2019, ki ga je vlada potrdila februarja.
Ravno sprememba pri povprečju, ki predstavlja mejo za še dovoljeno opredeljevanje bolnikov, je dodatno razburila družinske zdravnike. V združenju zato predlagajo nujni sprejem aneksa, ki bi kot dogovor za leti 2017 in 2018 določal, da bi zdravniki na primarni ravni opredeljevanje novih bolnikov lahko odklonili, ko bi dosegli obremenitev slovenskega povprečja glavarinskih količnikov po posameznih specialnostih.
Kot je še razvidno iz predloga aneksa, pa lahko ne glede na to zdravniki družinske medicine in pediatri odklonijo nove bolnike, ko dosežejo obremenitev 1895 glavarinskih količnikov, če pri delodajalcu niso izčrpane vse kadrovsko organizacijske možnosti opredeljevanja bolnikov, kot so nove zaposlitve, sklepanje podjemnih pogodb z zdravniki in preusmerjanje polnoletnih bolnikov od pediatra k družinskemu zdravniku.
Predsednik Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije Marjan Pintar je pojasnil, da tak predlog ne pomeni zmanjševanja števila bolnikov, ki so opredeljeni pri posameznih zdravnikih. "Gre preprosto za to, da pri zdravnikih, ki so dosegli ta ciljni obseg, dogovorjen med sindikati in vlado, njihovih obremenitev ne bi povečevali," je dejal.
Da bi lahko dosegli potrebno zvišanje števila zdravnikov, se morajo po Pintarjevem mnenju v promocijo poklica družinske medicine vključiti tudi zdravniške organizacije. Med možnimi ukrepi za izboljšanje razmer Pintar vidi tudi angažiranje upokojenih zdravnikov, ki bi ob prejemanju polne pokojnine in plače po njegovi oceni v zdravstvenem sistemu ostali dlje. Predlaga tudi spremembe dinamike specializacije na način, da bi specializanti prej vstopali v sistem in v zadnjem letu specializacije v svojih matičnih ustanovah pod nadzorom mentorja opredeljevali bolnike.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.