
Parlamentarna mandatno-volilna komisija - gre za delovno telo, ki je v skladu z novim poslovnikom zamenjalo nekdanji komisijo za volitve, imenovanja in administrativne zadeve ter mandatno-imunitetno komisijo - je na današnji seji po precej polemični razpravi določila postopek za ugotavljanje odgovornosti poslanca zaradi neopravičene odsotnosti s seje državnega zbora oziroma delovnega telesa.
V skladu s pravilnikom, ki ga je določila mandatno-volilna komisija, bodo za neopravičeno odsotnost šteli primeri, kadar poslanec ne bo navzoč na seji državnega zbora pri tretjem ugotavljanju navzočnosti zaradi nesklepčnosti in bo njegova dotedanja udeležba pri drugih glasovanjih manj kot 50-odstotna. Poslanec ima sicer tudi pravico do ugovora zoper obvestilo predsednika mandatno-volilne komisije o ustreznem znižanju njegove plače in drugih osebnih prejemkov, vendar mora pri tem predložiti ustrezna dokazila o opravičeni odsotnosti. Slednjo lahko dokaže z obvestilom, dokazilom ali poročilom: o zadržanosti z dela po predpisih o delovnih razmerjih in zdravstvenem zavarovanju; o službeni odsotnosti po odobritvi predsednika državnega zbora; o izrednem dopustu, odobrenim v skladu z zakonom in aktom mandatno-volilne komisije; o zadržanosti poslanca s seje delovnega telesa zaradi istočasne udeležbe na seji drugega delovnega telesa, katerega član je; o poslanskem delu v volilni enoti; o odsotnosti zaradi napovedane in obrazložene odsotnosti vseh članov poslanske skupine (pri obravnavi posamezne točke dnevnega reda); ter o službeni odsotnosti po odobritvi vodje poslanske skupine. Za opravičeno odsotnost poslanca se poleg naštetega šteje tudi zadržanost zaradi "višje sile". Poslanec, ki ne bo mogel priti na sejo, bo moral o odsotnosti in o razlogih zanjo poslej obveščati predsednika državnega zbora ali delovnega telesa najpozneje dan pred sejo.
Mandatno-volilna komisija bo državnemu zboru predlagala, naj za nove vrhovne sodnike imenuje Barbaro Šefer, Andreja Prušo in Aljošo Rupla. Med t.i. administrativnimi zadevami pa so člani komisije brez pripomb soglašali s predlogom, da se šefa kabineta predsednika državnega zbora Borisa Vrišerja razreši s tega delovnega mesta oziroma prerazporedi na drugega. Na tem mestu ga bo zamenjala dosedanja predstavnica za stike z javnostmi v tem kabinetu Tanja Drofenik.