"Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik je predsednika vlade danes obvestila, da nepreklicno odstopa s položaja ministrice za javno upravo, saj ne želi, da ministrstvo ali vlada nosita breme razčiščevanja, povezanega z opravljanjem njene funkcije. Predsednik vlade bo po prihodu s službene poti o tem obvestil Državni zbor," so sporočili iz kabineta premierja Roberta Goloba.
'Moja vest je čista'
Z ministrstva za javno upravo so nato posredovali ministričino odstopno izjavo, v kateri je zapisala, da se je v politiko podala v času, ko je Slovenijo pretresala težka politična in zdravstvena kriza, s srčno in iskreno željo, da skupaj naredijo to državo boljšo za vse. "Ves čas je bilo moje osebno vodilo, da delam po svojih najboljših močeh, ob upoštevanju visokih moralnih in etičnih standardov, zakonito in transparentno. Prizadevala sem si k ponovni vzpostavitvi kulturnega, spoštljivega in argumentiranega dialoga z vsemi deležniki. Verjela sem, da poenotenje ciljev, soustvarjanje in sooblikovanje politik pomeni temelj za nadaljnji uspešni razvoj Slovenije," je zapisala.
V preteklem letu in pol je svoje zasebno življenje popolnoma podredila tem ciljem v prepričanju, da jim bo skupaj uspelo, ni pa si predstavljala, da bi lahko postala "tarča medijskih napadov, v katerih sem obsojena vnaprej, v katerih dejstva niso pomembna, sodba pa je spisana".
Ponovila je, da je bil javni razpis za dodelitev sredstev nevladnim organizacijam izveden transparentno, skladno s strokovnimi in moralnimi standardi. Omogočal je enak dostop do javnih sredstev in enakopravno obravnavo vseh nevladnih organizacij teh ni ločeval na "prave" in "neprave". "Danes vem, da sem s tem svojim ravnanjem posegla v obstoječa razmerja, ki so si jih nekateri v zadnjih desetih letih oblastno vzpostavili – koliko komu pripada. Če resnično verjamemo v vključujočo in odprto družbo, v kateri ni "naših" in "njihovih" nevladnih organizacij, ki so resnično eden izmed stebrov naše družbe, imajo pravico vse kandidirati za pridobitev javnih sredstev."
Ajanović Hovnikova je zapisala še, da je hvaležna vsem, ki ji zaupajo in vedo, da je njena vest čista. "Da nisem storila nič nezakonitega. Da je bil javni razpis za dodelitev sredstev nevladnim organizacijam transparenten. Nič, s čemer bi škodovala ugledu državne uprave, ministrstva, ki ga vodim, zaposlenim, stranki in vsem vam, mojim prijateljem, ki mi v teh težkih trenutkih stojite ob strani."
Želi si, da pristojni organi čim prej opravijo svoje delo. "Strokovno in neodvisno. Da ne pade senca dvoma o političnem vplivu na presojo pristojnih organov."
Prepričana je, da bi njeno vztrajanje v času teka uradnih postopkov pri pristojnih organih pri vodenju ministrstva "ob tako neusmiljeni kampanji" škodovalo delu vlade, stranke, ministrstvu in državi, zato je Golobu sporočila, da nepreklicno odstopa s položaja ministrice za javno upravo.
Golob: Sprejemam odstop, drugega mi ne preostane
Premier Golob je v prvem odzivu na odstop ministrice za javno upravo dejal, da njen odstop sprejema. Kljub očitkom, ki so se v zadnjih dneh zgrinjali nadnjo, je še ta teden zatrdil, da ministrica uživa njegovo zaupanje. A ko minister odstopi, je "vse, kar lahko naredim, da to sprejmem," je dejal.
"Nimam druge izbire in temu ustrezno bom tudi ravnal," je povedal ob robu neformalnega zasedanja voditeljev članic EU v Granadi. Kot je še navedel, bo o tem ob vrnitvi v Slovenijo tudi obvestil DZ.
Predsednik vlade mora DZ o odstopu ministra obvestiti najkasneje v sedmih dneh po prejemu odstopne izjave. Obvestilo o odstopu se mora uvrstiti na dnevni red seje DZ najkasneje v sedmih dneh po prejemu obvestila. Po seznanitvi poslancev z odstopom ministra slednjemu funkcija preneha. Premier mora nato skladno s poslovnikom DZ v desetih dneh predlagati novega ministra ali DZ obvestiti, da bo funkcijo tega ministra začasno opravljal sam ali jo poveril drugemu ministru.
Spomnimo
Sanja Ajanović Hovnik se je znašla na tnalu, potem ko je bilo razkrito, da je njena pot na konferenco v New York državo stala nekaj več kot 30 tisočakov. Nato pa je sledilo še razkritje o domnevnem vpletanju ministrice v javnem razpise. Ajanović Hovnikova je namreč sprva trdila, da za prijavo na razpis Inštituta za preučevanje enakosti spolov (IPES), ki ga vodi njena prijateljica Kaja Primorac, ni vedela. Nato pa so v oddaji Tarča na javni televiziji razkrili, da je ministrica zavajala ter celo podpisala spremembo razpisnih pravil, ki so njeni prijateljici in soustanoviteljici podjetja omogočili pridobitev nekaj več kot 800.000 evrov na javnem razpisu ministrstva.
Ajanović Hovnikova je ob tem dejala le, da se "posipa s pepelom" in priznala, da je pismo podpore res podpisala, a enako storila tudi v petih drugih primerih. Dodala je, da takšne dokumente podpisuje "skoraj generično".
Po razkritjih v Tarči je ministrico v sporočilu za javnost k odstopu pozvalo tudi 11 nevladnih organizacij. Po poročanju Dela naj bi ministrica odstopno izjavo napisala že v četrtek zvečer.
V poslanski skupini SDS so sicer ta teden napovedali vložitev interpelacije o delu ministrice Sanje Ajanović Hovnik. Prvak stranke Janez Janša pa je danes na družbenem omrežju X zapisal, da je "napoved interpelacije poslanske skupine SDS zalegla".
To je sicer že drugi odstop v Golobovi vladni ekipi ta teden in četrti v mandatu aktualne vlade. Odstopno izjavo je ta teden namreč podal minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan, z ministrske funkcije pa sta se doslej odstopila tudi minister za zdravje Danijel Bešič Loredan in notranja ministrica Tatjana Bobnar. Premier Golob pa je ta teden v DZ poslal tudi predlog za razrešitev kmetijske ministrice Irene Šinko.
KOMENTARJI (1268)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.