O napetih odnosih med Slovenijo in Hrvaško se je danes razpisal tudi avstrijski časopis Wiener Zeitung. "Slovenija je kukavičje jajce v gnezdu Evropske unije," piše avstrijski časopis. EU od Ljubljane ni zahtevala, da reši bilateralni spor z Zagrebom pred vstopom Hrvaške v EU, niti ni zahtevala garancije, da Slovenija ne bo blokirala Hrvaške, so kritično zapisali. “Hrvaška tako rekoč nima priložnosti končati pristopna pogajanja do konca leta 2009. To se lahko zgodi samo v primeru, če EU preseneti in v določenih poglavjih popusti ali pa da Hrvaška postane izredno učinkovita,” piše Wiener Zeitung.
“Ta dva scenarija pa bi se lahko uresničila, če bi Slovenija in Hrvaška pred tem rešila bilateralni spor ali bili pripravljeni na arbitražo.” Rešitev spora je v interesu EU, možno je celo, da celotna EU začne izvajati pritisk na Slovenijo, čeprav ni jasno, ali bi to dejansko prineslo pozitivne rezultate. Avstrijski časopis piše še o drugih sporih in nerešenih vprašanjih med članicami in nečlanicami EU, kot recimo grško-makedonskem sporu in nizozemskem blokiranju Srbije na poti k približevanju EU.
Spomnimo, odnosi med slovensko in hrvaško vlado so trenutno napeti, ker je Slovenija Hrvaški prižgala rdečo luč v nadaljevanju pogajanj za vstop v EU.
Slovensko-hrvaško prijateljstvo na Facebooku
Hrvaški premier Ivo Sanader in člani njegove vlade so se na odprtje dela avtoceste Šestanovac–Zagvozd–Ravče v bližini Splita odpeljali z najetim letalom slovenskega podjetja Linxair. Po navadi leti hrvaška vlada na službene poti z vladnim letalom, tokrat pa to ni bilo možno, saj naj bi s hrvaškim letalom odpotoval hrvaški predsednik Stipe Mesić. Po besedah tiskovnega predstavnika hrvaške vlade Zlatka Mehuna je predsednik odletel v Sirijo na obisk k hrvaškim vojakom.
"Vse, kar vem, je, da so letalo najele Hrvaške avtoceste. To, da so ga najeli pri slovenski agenciji, zgolj kaže, da vlada ločuje politiko in gospodarstvo. Ker politika je za reševanje problemov, gospdarstvo in človeška dimenzija pa sta nekaj drugega," je po poročanju hrvaške spletne strani www.24sata.hr dejal Mehun. Po navedbah Hrvaških avtocest pa naj bi omenjeno letalo najeli, ker je bila ponudba Linxaira najugodnejša. Za najem naj bi namreč odšteli 4500 evrov.
Sanader je v nagovoru ob odprtju dela avtoceste poskusil malo pomiriti strasti, ko je dejal, da so Slovenci kljub blokadi pogajanj hrvaški prijatelji in da jih trenutni odnosi ne bodo zaustavili na poti v EU.
Medtem ko na spletnih straneh, še posebej na Facebooku, številčno še vedno prevladujejo Slovenci in Hrvati, ki razpihujejo negativno nastrojenost, pa je vse več tudi takšnih, ki se zavzemajo za prijateljstvo med državama in njunimi prebivalci. Tako v eni od skupin na Facebooku člani sporočajo, da jih ne zanimajo politiki in njihovi spori ter da jih slednji ne bodo prisilili k sovraštvu in bojkotu.
Tovrstne skupine štejejo skupaj že okoli 10.000 članov, kar pa je še vedno manj kot tiste, ki temeljijo na negativnem odnosu do sosedov. Komentatorji v skupinah, naklonjenih medsosedskemu prijateljstvu, predvsem sporočajo, da sta državi povezani in da ni smiselno uničevati teh odnosov. Pravijo tudi, da eni drugim polnimo proračun, zato so bojkoti neproduktivni, predvsem pa s takšnimi dejanji nihče ne bo ničesar rešil.
Slovenska skupina pod imenom ''Konec nestrpnosti med Slovenci in Hrvati'' ima 810 članov, hrvaška skupina z imenom ''Slovenia + Croatia = Best friends (f... the politicians)'' (Slovenija + Hrvaška = Najboljši prijatelji, j.... politike) pa več kot 6000. Iz ure v uro pa članstvo teh dveh in drugih podobnih skupin narašča.
O slovensko-hrvaškem sporu je sicer v nedeljo slovenski premier Borut Pahor spregovoril tudi z avstrijskim kolegom. Pahor se je namreč na zasebnem obisku na Dunaju srečal z avstrijskim kanclerjem Wernerjem Faymannom.
Kot je povedala Faymannova tiskovna predstavnica Angelika Feigl, sta se sogovornika srečala na pobudo Faymanna, ki je slovenskega kolega želel "bolje spoznati". Dodala je, da je avstrijski kancler zanikal, da bi se v spor med Ljubljano in Zagrebom vključil kot posrednik. Časnik Österreich je namreč v soboto in nedeljo poročal, da naj bi se Faymann v spor vključil kot mirovni posrednik EU.
KOMENTARJI (334)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.