Slovenija

Sanader poziva k arbitraži

Ljubljana/Zagreb, 01. 02. 2007 13.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Hrvaški premier Sanader je znova pozval slovensko vlado, naj pristane na mednarodno arbitražo o meji na morju.

Hrvaški premier Ivo Sanader je danes znova pozval slovensko vlado, naj pristane na mednarodno arbitražo o meji na morju, kar ji je Zagreb uradno predlagal leta 2005. Na seji vlade je ponovil tudi hrvaško stališče, da meja na morju poteka po sredini Piranskega zaliva.

Hrvaško stališče je, da meja na morju poteka po sredini Piranskega zaliva
Hrvaško stališče je, da meja na morju poteka po sredini Piranskega zaliva FOTO: Jani Dolinšek

"Vabimo naše kolege in prijatelje iz slovenske vlade, naj se odločijo in dogovorijo tudi z opozicijo, da zapremo to vprašanje tako, da gresta obe državi na mednarodno pravosodno institucijo in tam predstavita svoja dejstva, potem pa naj odločijo boljša, trdnejša in močnejša dejstva," je dejal Sanader, ki je menil, da bi državi po 17 letih morali rešiti vprašanje meje na morju.

Hrvaška vlada sicer meni, da je odprto samo vprašanje meje na morju, če pa Slovenija meni, da so še kake druge sporne točke, je tudi te treba rešiti z mednarodno arbitražo, je dejal Sanader po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina. Ponovil je še stališče, da bi se morala parlamenta obeh držav pred tem zavezati, da bosta državi sprejeli rezultate arbitraže. Menil je tudi, da zadnji zapleti s Slovenijo niso razlog za odpoved skupne seje vlad.

Ivo Sanader
Ivo Sanader FOTO: Reuters

Hrvaški predsednik Stipe Mesič je medtem v Zagrebu danes ponovil svoje stališče, da sta tako kopenska kot morska meja med državama že določeni. "Tudi slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel zelo dobro ve, da je določena meja na kopnem, tako kot tudi točka izhoda kopenske meje na morje, nato pa je z matematično natančnostjo mogoče določiti mejo na morju, ki je tako določena," je dejal Mesič.

Na Triglav namesto na Hrvaško?

Poslanec LDS Marko Pavliha pa je včeraj slovensko vlado in predsednika državnega zbora Franceta Cukjatija pozval, naj zaradi "iz dneva v dan bolj arogantne in zlovešče" politike Hrvaške do Slovenije spremeni svojo taktiko glede sosednje države. Ukrepi, ki jih predlaga Pavliha, vključujejo odpoklic slovenskega veleposlanika v Zagrebu na "posvet" domov in javno priporočilo vlade prebivalstvu, naj letos ne počitnikuje na Hrvaškem.

Namesto na Hrvaško na Triglav?
Namesto na Hrvaško na Triglav? FOTO: Mirko Kunšič

Izjava Pavlihe kot visokega politika je ''neodgovorna, brezobzirna, neumestna in popolnoma nesprejemljiva''. Izjava veliko pove o človeku, ki jo je izrekel, je za hrvaški spletni portal Index.hr dejal predstavnik hrvaške vlade, Ratko Maček. Pavlihin poziv Slovencem, naj ne dopustujejo na Hrvaškem, pa je Maček kratko komentiral: ''Pa naj gredo na Triglav.''

"V poslanski skupini SNS nas veseli, da je gospod Marko Pavliha prevzel oziroma se pridružil našim idejam, ki jih SNS zagovarja in predstavlja že leta," pa je dejal predsednik SNS Zmago Jelinčič. "V Poslanski skupini Slovenske nacionalne stranke smo od vsega začetka izražali podobna stališča," je v izjavi za javnost zapisal Jelinčič. "Prepričani smo namreč, da je način, ki je predlagan v pobudi edini, s katerim bi Slovenija nasproti Hrvaški lahko zaščitila svoje nacionalne interese na evropskem nivoju," je še zapisal poslanec in predsednik SNS. Pri tem je pozval ostale poslanske skupine, naj se tudi one pridružijo tej pobudi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (74)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ernest83
02. 02. 2007 12.41
Cikular, Sanader je to res rekel, ampak on si to predstavlja kot 5 let pogajanj za arbitražo o Piranskem zalivu, in potem še 5 let arbitraže, pa 5 let pogajanj o meji na kopnem pred Piranskim zalivu, in 5 let arbitraže, pa še isti postopek za mejo na Muri, pa ne vem kje vse, pa še isto za NEK, NLB, pa ne vem kaj vse. Take arbitraže si naj nekam vtakne. Če gremo na arbitražo, gremo na eno arbitražo za celo mejo. To je povedal tudi Rupel, ampak Hrvati se nočejo o tem pogovarjat, ker za njih je meja na kopnem določena. Jasno? Torej, najprej se treba zmenit o čem bo arbitraža, o tem se pa Hrvati nočejo pogajat. Oni bi radi arbitražo o Piranskem zalivu, pod predpostavko, da je meja na kopnem tam kjer oni mislijo da je. Potem res ne rabimo več arbitraže, ker se meja na morju da določit iz meje na kopnem. Sanader samo nekaj bluzi o arbitraži, pogajat o njej se pa noče. Samo glupi Hrvati tega ne razumejo.
doki007@email.si
02. 02. 2007 10.56
cikular,...... če že govoriš na tem portalu piši v slovenskem jeziku ,....ne pa da govoriš neko čudno ijekavščino,.... cikular moraš vedet da je Slovenija daleč pred hrvaško in to si zabij v glavo,....probleme nimate samo s Slovenci , ampak tudi z srbi , Italijani,....vse te probleme boste morali še rešit, če boste hotel kaj napredovat ,....če ne boste ostali na stopnji BALKANCEV........
Uporabnik113189
02. 02. 2007 10.37
Diskriminacijo Hrvaške v turistični ponudbi in nastalo škodo v primerjavi s turisti drugih držav sveta pa bomo iztožili posebej, ko bomo videli rezultate..
zgembo
02. 02. 2007 10.31
G.Cikular..zmanjšajte raje svoj doživljaj ter na tem forumu pišite na slovenskem jeziku..druga napaka pri tvojem besedilu je ta ,da se hrvat piše z malo začetnico!!
boschko1@yahoo.com
02. 02. 2007 10.22
Če bi meli še ostali soslovenčki kej dostojanstva, bi hrvaški turistični delavci lahko naprej jedli samo še ribe. Vsak dan.
boschko1@yahoo.com
02. 02. 2007 10.18
kako lepo je spet pomislit na letni dopust...In seveda asociacija hr kelnarja....? nah....ne gre zraven....Že par let hodim drugam in tudi letos bo tako..Bova z drago pač porabila teh 1500 eurov kje drugje. In podobno bodo storili še 20 tisoč drugih parov...To so pa že kar uredu cifre... Hrvati pa naj živijo še kar naprej
Uporabnik113189
02. 02. 2007 10.06
Potem bomo pa kvit. Škoda državljanov se pokrije v obeh državah.
Uporabnik113189
02. 02. 2007 10.03
Mogoče še Hrvaški varčevalci v NLB. Predlagam da se njihov denar zbere na posebnem računu v Švici. Hkrati pa se v Sloveniji sprejme zakon, da lahko državljani Slovenije vso škodo na svoji lastnini, ki so jim jo povzročili Hrvati iztožijo iz tega računa. Porušene hiše, podcenjeno zemljo, odvzeta zemljišča, odškodnine za čas nezmožnosti uporabe itd..
wejca@yahoo.com
02. 02. 2007 09.32
Pa sej vidte de hrvatom ni za plaže. S turisti majo sam deu. Oni morje rabjo sam za nafto.
Profet
02. 02. 2007 08.54
ernest83 & co Ak bi poslušali pažljivo ,Sanader i Mesić sta rekla ,če Slovenija vidi še kje drugje problem tudi to na sodišče,zaveza parlamenta da bo spoštovala odločitev sodišča i to je to-če kdo ne bi spoštoval odločitev je pa EU in Nato tukaj da zato poskrbi. Slovenija je na potezu -kaj se boji???Pritisnite na svoje političare ako mslite da imate prav pejmo na sud. Do tada molim da se držite obećanja i nam ne dolazite na more hvala!! HRVAT
Uporabnik113189
02. 02. 2007 08.50
Tega sprenevedanja hrvaških politikov je čez vsako mero. Še enkrat povem POLITIKII, ker oni ustvarjajo javno mnenje..Če bi hoteli dobro delat s Slovenijo, bi se popolnoma drugače obnašal. Že star pregovor pravi, dobrota je sirota. Veliko ljudi v Sloveniji je hrvaški želelo pomagati. Nekateri so vložili pri njih večino svojega premoženja. Kaj smo dobili? Podrte hiše, razvrednoteno ali odvzeto lastnino? Medtem pa nudijo ugodne pogoje za Nemce, Italijane, Amerikance in kaj vem komu še..samo da ni iz Slovenije.Ali se je temu Slovenska država odzvala ustrezno? Niti slučajno ne. Po celi državi njihovi politiki širijo protislovensko mržnjo. Se je mogoče temu odzvala naša država? NEEEEEEE. Mi smo prijatelji, prijatelja lahko pljuvaš. Vse kar hrvaški politiki obljubijo v kratkem času spremenijo v laž. KDO JIM ŠE VERJAME? Naj vsak za sebe premisli, kaj bi se zgodilo, če bi se mi tako obnašali do Avstrijcev? Bi jih špricali z gasilci mogoče.. Vsa politika do Hrvaške je na napačnih temeljih. Bili smo v skupni državi..Po koncu vojne so se pogovarjali o mejah bivše Jugoslavije. Naših predstavnikov pri teh pogovorih je bilo malo in še tistih nihče ni resno jemal..Fučkala se je njim Koroška, pa Trst, Hrvaška se je razširila preko vseh in hoteli so še več..Vsi republike v bivši Jugi so si opomogli na račun izgub, ki jih je utrpela Slovenija. MOJI SORODNIKI SO UMIRALI TA TO ZEMLJO. Za sebe lahko rečem, da svojim mrtvih ne pozabim. Vi pa kakor hočete.. Zato, arbitraža mogoče..Ampak skupaj s sukcesijo, celotno mejo in garancijo, da bodo držal besedo, če kaj takega sploh obstaja. V vsakem primeru pa ko se jih bodo ponovno lotili Srbi, bomo mi takrat zraven. Ne bomo več dobrota - sirota..
doki007@email.si
02. 02. 2007 07.47
Samo še bedaki hodijo na hrvaško obalo na dopust,.,.,.,,,to kar hrvati počenjajo do Slovencev je graje vredno ,...to je samo fovšija nam, ker smo toliko pred njimi,.........jaz hodim na dopust v hribe in že veliko let na Kanarske otoke ,.tudi na hrvaško ne grem, ker so mi odvratni ljudje,....pa še bi lahk našteval....
ernest83
01. 02. 2007 20.38
Ja, točno tako. Arbitraža ponavadi useka po sredini, to je ša še zmeraj preveč.
bosuti@yahoo.com
01. 02. 2007 20.28
Kakšne riti hlapčevske smo SLovenci. Namesrto, da bi dajali podporo našim politikom, ko gre za Slovenske interese, za našo državo, za našo zemljo, raje med seboj modrujemo in eden drugega podjebavamo. Kot kakšni vaški prepirljivci, ki ne vidijo dalje od svojega plota. Poglejte Hrvate. Ko gre za državne interese, so kot eden, nobenih medsebojnih prepirov. Zato pa tudi uspevajo napram Sloveniji, kar se tiče ozemlja. Medtem, ko mi med seboj pametujemo, oni delajo na izvršenih dejstvih. Zakaj hrvati vztrajajo na mednarodni arbitraži. Zato, ker nimajo kaj izgubiti, lahko samo pridobijo. Saj so v letih od 2. sv. vojne naprej dobili že precejšen del prej Slovenskega ozemlja. ČE ga izgubojo kakšen meter, bodo še vedno profitirali.
Krbo?
01. 02. 2007 20.25
Ja ce bi prislo do arbitraze, te za vse meje. To je pogoj! Vse ali pa nic. To me glih jezi pri Hrvaski, en del bi obravnavali po katastru, drugi del pa po reki, tretji del pa spet drugace, vse da bo za njih v dobro. Tega ne smemo dovoliti. Pomembno bi tudi bilo, da bi Slovenija pogoje postavljala pa ne Hrvaska. Po mojem se ta problemi ne bodo tak hitro resili. V mojih oceh pa bi bila arbitraza za vsa odprta vprasanja glede meje med Slovenijo in Hrvasko najboljsa resitev.
stajler
01. 02. 2007 20.09
@sracko: Se strinjam. Verjetno pa je že meja na polovici Savudrije utopija, kaj šele na Mirni. Ko pač imamo take spreten politike, kot je recimo g. (blesavi) Rupel & co.
sracko@mail386.com
01. 02. 2007 18.49
Podpiram arbitražo, ampak tudi za mejo na kopnem. Stara meja občine Piran je še vedno veljavna in poteka po sredini Savudrijskega polotoka. Pogajalsko izhodišče Slovenije: meja na Mirni kot zadnja mednarodno priznana meja v Istri (cona B Svobodnega tržaškega ozemlja). Pogajalski minimum: stara meja občine Piran, ki ni bila nikoli zakonito spremenjena. Kar je bolj severno od tega, je za Slovenijo NESPREJEMLJIVO.
ernest83
01. 02. 2007 18.45
Slovenija ne podpira arbitraže samo o morju. Ker Hrvati si so mejo zelo po svoje razložili. Tam kjer jim bolj paše da je po katastru, je po njihovo po katastru, tam kjer jim paše stanje kot je blo 1991, je pa tako kot je bilo 1991. Rupel je rekel, da če se gremo arbitražo, da se gremo o celi meji. To pa ne paše Hrvaški. Torej, vprašajte njih zakaj ne. Ne samo Janšo, zakaj ne. Itak se bi pa tudi o arbitraži pogajali vsaj 5 let. Čeprav, verjetno bi se splačalo, če bi blo pol kolk tolk rešeno. In čeprav ni nobene garancije, da se bi Hrvaška potem držala tistega.
didlos
01. 02. 2007 18.40
Po dolgem premisleku bi rekel, da je Pavliha osmešil slovensko vlado in narod s primitivno izjavo. Nihče nikomur ne more narekovat kje bo počitnikoval in kako. Sploh, če mu premalo za počitnikovanje prispeva v finančnem smislu. Slovenski politiki sramotijo naš narod pred EU in na Hrvaškem. Res je da je potrebno zavzeti in držati stališča z resno politiko do Hrvaške, vendar ne na tak način, kot so zastavili. Za temi besedami skrivajo svojo nesposobnost vodenja države in jaz mislim da bi bilo treba vlado zamenjat z novimi ljudmi, ki niso niti iz prejšnje vlade in zapihal bo novi veter. Ko pa berem izjave na strani, me postane sram v kako primitivni družbi živim ! Slabo mi postaja od države!
Krbo?
01. 02. 2007 17.32
Jaz sem Slovenec pa ljubim mojo domovino, tudi podpiram nekatere stvari nase politike. Ampak zdaj se vprasujem, ce bo sploh kdaj meja tocno dolocena med Slovenijo in Hrvasko. Minilo je ze 17 let in se ni zgodilo nic. Ocitno nismo sposobni, da se sami zmenimo. Zakaj torej nasa vlada ne podpira predloga arbitraze?? Ce se 2 ne moreta zmenit pol vprasajmo tretjega. Sej pa si ne lastimo tujega ozemlja ali pac?