Slovenija

Sanader poziva k arbitraži

Zagreb/Slovenska Bistrica, 07. 01. 2006 13.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Hrvaški premier Ivo Sanader je pozval Slovenijo, naj ne sprejema enostranskih potez.

Sanader poudarja, da je slovenska uredba pravno nična
Sanader poudarja, da je slovenska uredba pravno nična FOTO: Reuters
Sloveniji mora biti jasno, da sporazum Drnovšek-Račan za Hrvaško ne pride v poštev, in jo pozivamo, naj pristane na mednarodno arbitražo o meji med državama. Ivo Sanader

Hrvaški premier Ivo Sanader je "kot premier in predsednik Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ)" pozval Slovenijo, naj ne sprejema enostranskih potez. Kot je pojasnil, vlada v Zagrebu in HDZ podpirajo stališče hrvaške centralne banke, da se Ljubljanski banki ne dovoli delovanja na Hrvaškem, dokler se ne bo rešilo vprašanje dolga njenim varčevalcem. Dodal je še, da sta Slovenija in Hrvaška prijateljski državi.

Sanader se je sicer že v petek s pozivom k pristanku na arbitražo odzval na uredbo, ki jo je slovenska vlada sprejela v četrtek o ribolovnem območju. Menil je tudi, da je pravno nična in da nima nobenega pravnega učinka za Hrvaško.

Janša: Gre za začasno rešitev

Janševa vlada bo vztrajala na izhodišču iz Brionov
Janševa vlada bo vztrajala na izhodišču iz Brionov FOTO: POP TV

Slovenski premier Janez Janša meni, da je Hrvaška s pravilnikom o ribolovu, ki velja od 15. decembra lani, močno posegla v slovenske teritorialne vode. Zato je slovenska vlada sprejela uredbo o določitvi slovenskega ribolovnega območja in tako skušala popraviti situacijo, je novinarjem po neformalnem posvetu SDS v Slovenski Bistrici povedal Janša. Poudaril je še, da Slovenija s sprejeto uredbo ničesar ne prejudicira, saj gre le za začasne rešitve.

Če bi bila Hrvaška bolj kooperativna pri tem dogovarjanju, potem nobeni pravilniki, ki jih je sprejela Hrvaška ali Slovenija, ne bi bili potrebni. Pri Hrvaški ni veliko volje, da se dosežejo dogovori z Evropsko komisijo, ki zdaj zastopa tudi interese Slovenije. Janez Janša

Slovenski premier glede problematike ribolova ocenjuje, da trenutna pogajanja med Hrvaško in Evropsko komisijo o izvedbenih pravilih ribiškega dela maloobmejnega sporazuma med Slovenijo in Hrvaško (SOPS) potekajo zelo počasi.

Spomnil je, da je s hrvaškim premierom Ivom Sanaderjem lani na Brionih podpisal izjavo o izogibanju incidentom, v kateri piše, da je glede rešitve mejnega vprašanja izhodišče pogajanj med državama stanje na dan 25. junija leta 1991. Takrat je Slovenija po Janševih zagotovilih nadzorovala celoten Piranski zaliv in je imela prost dostop do mednarodnih voda prek svojih teritorialnih voda. Na tem izhodišču bo Janševa vlada vztraja še naprej in kot je dejal Janša tudi katera koli druga slovenska vlada v prihodnosti od tega izhodišča ne bo odstopila.

Hrvaško noto še preučujejo

Na slovenskem zunanjem ministrstvu medtem še preučujejo hrvaško protestno noto, ki jo je Zagreb vložil zaradi slovenske uredbe. Na ministrstvu tudi ne komentirajo pozivov hrvaškim ribičem, naj se ne ozirajo na slovensko uredbo in se na območju Piranskega zaliva vedejo, kot da morska meja med državama poteka po sredini zaliva.

Slovenija je sprejela uredbo o določitvi slovenskega ribolovnega območja na morju, ki med drugim zajema ves Piranski zaliv
Slovenija je sprejela uredbo o določitvi slovenskega ribolovnega območja na morju, ki med drugim zajema ves Piranski zaliv FOTO: Špela Zupan
Komentator Davor Butković je v izdaji zagrebškega Jutarnjega lista hrvaškim oblastem priporočil, da četrtkovo uredbo slovenske vlade o določitvi slovenskega ribolovnega območja na morju, ki med drugim zajema ves Piranski zaliv, preprosto ignorirajo. Slovenija namreč nima možnosti, da bi to uredbo v praksi tudi uresničila, prav tako pa bo odločitev slovenske vlade po mnenju Butkoviča imela zanemarljiv učinek na pogajanja Hrvaške za članstvo v Evropski uniji.

Vodja Istrske županije Ivan Jakovčić je namreč izjavil, da se bo njegova županija tudi v prihodnje vedla, kot da uredba sploh ni bila sprejeta. To je še ena v vrsti absurdnih odločitev slovenske vlade, ki je, kar se pravnega učinka tiče, popolnoma nična, je povedal Jakovčić.

"Cilj uredbe je po eni strani vplivati na notranjepolitične odnose v Sloveniji, po drugi strani pa se pripraviti za arbitražni postopek," je dejal Jakovčić in dodal, da se je s tem "še enkrat potrdilo, da vodi Slovenija povsem enostransko politiko, katere cilj ni spoštovanje skupne izjave dveh vlad z Brionov, ampak nekaj povsem drugega." Brionsko izjavo o izogibanju incidentom sta slovenska in hrvaška vlada sprejeli na skupni seji junija lani.


Hrvaški ribiči naj se vedejo, kot da uredbe ni, pozivajo hrvaške oblasti
Hrvaški ribiči naj se vedejo, kot da uredbe ni, pozivajo hrvaške oblasti FOTO: Jani Dolinšek
Slovenska uredba o določitvi slovenskega ribolovnega območja na morju, ki med drugim zajema ves Piranski zaliv, je nična. Hrvaški premier Ivo Sanader

Jakovčić je ob tem hrvaške ribiče javno pozval, naj se na območju Piranskega zaliva vedejo, kakor da je morska meja med Hrvaško in Slovenijo sredinska črta, ter dodal, da to pričakuje tudi od vseh pristojnih hrvaških državnih teles.

"Potem ko sem več let kar najbolj iskreno poskušal narediti vse, da bi s slovensko vlado našli kompromisno rešitev glede meje na morju, več kot to ne nameravam storiti. Trdno stojim za stališčem, da je do končne rešitve arbitražnega postopka, katerega bomo v celoti spoštovali, kakršen koli že bo, mejna črta sredina Piranskega zaliva," je še izjavil Jakovčić.

Hrvaški ribiči: Gre za odkrito agresijo Slovenije

Hrvaški ribiči slovensko uredbo razumejo kot agresijo
Hrvaški ribiči slovensko uredbo razumejo kot agresijo FOTO: Špela Zupan
Problema očitno ni mogoče rešiti dvostransko. Mi smo prepričani, da so naši argumenti trdni in zato predvidevam, da se nekateri v Sloveniji tudi bojijo odhoda pred mednarodno pravosodno telo. Uredba slovenske vlade je neutemeljena in brezzvezna. Razumem jo kot obliko pritiska na Hrvaško, sklicevanje Slovenije na sporazum Drnovšek-Račan pa je smešno - glede na to, da ta sporazum nima nobene pravne veljave. Nekdanji hrvaški premier Ivica Račan

Pri slovenski uredbi gre za odkrito agresijo Slovenije na hrvaško ozemlje, pa je prepričan predsednik ceha ribičev Istrske županije Željko Majdenić. Hrvaški ribič Danilo Latin pa je dejal, da je treba problem hrvaško-slovenske meje na morju nujno internacionalizirati v Svetu Evropske unije. Kot še poudarja Latin, hrvaški ribiči sami ne nameravajo protestirati, ampak so sedaj na potezi hrvaške državne institucije, ki morajo končno prevzeti aktivnosti, ki so jih namesto njih doslej opravljali ribiči. Stališča ribičev se sicer precej razlikujejo - nekateri zahtevajo "trdi" odgovor, drugi so za pogovor s Slovenijo.

Tudi umaški ribič in solastnik ribiške zadruge Sargus Daniele Kolec poudarja, da se mora hrvaška diplomacija končno ostro odzvati, saj predstavlja poteza Slovenije aneksijo hrvaškega ozemlja. Po njegovih besedah v petek na morju namreč ni bilo videti niti enega plovila hrvaške policije. Tiskovni predstavnik istrske policijske uprave Robert Pavleković je sicer poudaril, da policija nadzor na morju opravlja redno in vsak dan ter brez posebnih nalog. Kolec je sicer dejal, da je Ljubljana z uredbo "prilila ognja" v že tako napetih odnosih v Piranskem zalivu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta