Hrvaška z uveljavitvijo ERC znova ni spoštovala danih zavez, je danes na novinarski konferenci v Ljubljani poudaril premier Janez Janša. Slovenija po njegovih besedah upošteva trenutno stanje na Hrvaškem in pričakuje, da bo nova hrvaška vlada vprašanje ERC rešila po zaprisegi. Edina rešitev je, da Hrvaška drži besedo in spoštuje dogovor z Italijo, Slovenijo in EU iz leta 2004, razen če se bodo vsi strinjali s predlogom kakšne druge rešitve, je poudaril Janša.
Za Slovenijo je rešitev iz leta 2004 "dobra in sprejemljiva in jo bomo upoštevali še naprej", je zatrdil slovenski premier in od 1. januarja tudi predsedujoči EU Janša. Morebitnega predloga druge rešitve Slovenija sicer še ni prejela. Ob tem je premier znova opozoril, da rešitve v nedogled ne bo moč prelagati in da je na potezi Hrvaška, ne pa Slovenija ali Evropska komisija.
Rok je enak
Rok za slovensko vlado je enak kot za Evropsko komisijo, torej mora Hrvaška problem rešiti takoj, ko bo oblikovana nova vlada in bo sabor lahko sprejemal takšne odločitve, je poudaril premier. "Slovenija nikoli ne bo pristala, da jo položaj predsedujoče odmakne od tega, da bi branila svoje legitimne nacionalne interese. Če je kdo računal na to, se je zmotil," je bil odločen Janša.
Če Hrvaška ne bo spoštovala zavez, ki jih je glede uveljavitve ERC dala članicam Evropske unije, po besedah premiera obstaja tudi možnost blokade pristopnih pogajanj. Janša je poudaril, da bi bila to bolj kot poteza Slovenije ali EU prostovoljna odločitev Hrvaške, ki je pristala na pogoje, zdaj pa jih ne izpolnjuje.
Na Janševe besede se je že odzval mandatar za sestavo hrvaške vlade Ivo Sanader, ki ne verjame, da bo uveljavitev ERC upočasnila hrvaška pogajanja z EU. Na novinarsko vprašanje, kako bo nova vlada ukrepala glede ERC, je Sanader pojasnil, da so s partnerji ostali pri istem stališču: da je treba nujno zaščititi pravico Hrvaške do uveljavitve ERC, vendar pa tudi njen vstop v EU. Sanader je še napovedal nadaljevanje dialoga glede ERC z Evropsko komisijo, Italijo in Slovenijo.
Janša: Škodo bomo ribičem povrnili
Kot je zapisal Juri, je ministrstvo za zunanje zadeve podjetju sicer zagotovilo, da na morju še vedno veljajo enake razmere kot pred 1. januarjem, zato naj s svojima ladjama opravljajo delo kot do sedaj. "V kolikor pa bi, iz naslova izvajanja ZERC, naletelo na težave, naj ga ribiči obvestijo," je MZZ po navedbah Jurija še sporočilo podjetju Riba d. o. o. To zagotovilo je po Jurijevih besedah omenjeno podjetje ocenilo kot nezadostno, ker ni govora o zavezi države h kritju stroškov, ki bi jih ob morebitnemu zasegu ladji in ulova s strani hrvaških oblasti podjetje utrpelo, zato Juri vlado tudi poziva k pisnemu zagotovilu povrnitve škode.
Tudi ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano obljublja pomoč v primeru škode ribičev. Kot so sporočili z ministrstva, so slovenskim ribičem večkrat dali zagotovilo o pomoči ob morebitnih negativnih posledicah hrvaške Zaščitne ekološko ribolovne cone za ribiški sektor. "Ministrstvo bo v skladu s svojimi pristojnostmi poskušalo na vse možne legalne načine pomagati slovenskim ribičem zaradi ekonomsko slabših razmer v ribiškem sektorju," so zatrdili.
Kot so pojasnili na ministrstvu, je prva najbolj ažurna pomoč ob morebitnem izpadu dohodka mogoča v okviru sredstev državne pomoči za ribištvo. "Vendar bo ta zadostovala le za prvih nekaj mesecev, saj je izplačilo v skladu s pravili državnih pomoči v ribištvu omejeno. Nadaljnja pomoč pa bo možna tudi iz evropskih sredstev v okviru Operativnega programa za razvoj slovenskega ribištva za obdobje 2007-2013, ki ga je Slovenija že posredovala v potrditev na Evropsko komisijo v Bruselj," so pojasnili na ministrstvu, kjer poudarjajo, da je minister Iztok Jarc ribičem pomoč obljubil nazadnje ob obisku evropskega komisarja za ribištvo in pomorsko politiko Joea Borga konec novembra lani.
Stanje se ni spremenilo
Stanje v Jadranskem morju se s 1. januarjem, ko je Hrvaška uveljavila ERC, za slovensko vlado ni v ničemer spremenilo in v ničemer ne posega v suverene pravice Slovenije v Jadranskem morju in v nobeni točki ne more prejudicirati kakršnekoli rešitve o meji na morju med Slovenijo in Hrvaško, je zatrdil Janša. Slovenija zato ribičem ali policiji ni dala novih navodil za ravnanje v slovenskem morju, saj bi po besedah Janše to pomenilo, da sprejema vsiljeno stanje.
Glede morebitnih ukrepov, ki bi jih Slovenija lahko sprejela proti Hrvaški, kot sta zaprtje meje ali odpoklic veleposlanikov, pa je premier dejal, da takšni ukrepi ne bi rešili ničesar.
Janša je zaplet z ERC označil za "zgodbo o verodostojnosti". Ob tem je spomnil, da to ni prvi tovrsten dogodek in povzel "zgodovino" podobnih zapletov, v katerih Hrvaška ni držala besede - t.i. sporazum Drnovšek-Račan, odločitev, da bo o vprašanju nekdanjih varčevalcev Ljubljanske banke v Zagrebu odločal Mednarodni denarni sklad in brionsko izjavo o izogibanju incidentom. Razlika med prejšnjimi dogodki in vprašanjem ERC pa je v tem, da so bili omenjeni trije zapleti v dvostranskih odnosih, tokrat pa gre za problem med Hrvaško in EU, je poudaril Janša.
MZZ: Ukrepala bo celotna Unija
Ministrstvo za zunanje zadeve se je danes odzvalo na obtožbe nekaterih slovenskih politokov, da so preveč zadržani do vprašanja ekološko-ribolovne cone na Jadranu in da to kaže na popustljivost v načelnih vprašanjih in omahovanje zunanje politike.
Ob tem so izpostavili očitka Gregorja Golobiča, da stališča ministra Rupla kažejo na "popustljivost v načelnih vprašanjih", in Katarine Kresal, ki glede na zaščito slovenskih nacionalnih interesov govori o "omahovanju naše zunanje politike", ki ju zavračajo kot neutemeljena. "Resnica je namreč prav nasprotna: z odločno politiko Slovenije znotraj Evropske unije je vprašanje ekološko-ribolovne cone sedaj vprašanje odnosov med Hrvaško in Evropsko unijo, kar pomeni, da je Slovenija dosegla, da sedaj vseh 27 članic EU solidarno ščiti interese, ki dejansko zadevajo predvsem Slovenijo in Italijo," so zapisali na spletnih straneh MZZ.
Kot so še zapisali, od Evropske unije ni mogoče pričakovati, da bi se pogajala z državo, ki bi ne spoštovala že sprejetih dogovorov.
Slovenski ribiči tudi danes niso izpluli na odprto morje. Iz družbe Riba, so sporočili, da njihove ladje ostajajo v pristanišču. Do kdaj bo tako, še ne vedo, čakajo pa na potrditev zunanjega ministrstva, da jih ne bo doletelo podobno, kot se je v četrtek zgodilo njihovim italijanskim kolegom.
Kazen za italijanske ribiče
Naj spomnimo. Na tromeji med otoki Sušac, Palagruža in Lastovo je hrvaška mornarica v četrtek v hrvaških teritorialnih vodah prestregla italijansko ribiško ladjo. Kršitelje so pripeljali pred kazensko sodišče, kjer jim je sodnica odredila plačilo kazni v višini 7.750 evrov in enoletni izgon iz Hrvaške. Na Hrvaško ozemlje prav tako eno leto ne smeta stopiti dva člana posadke, ki morata plačati tudi vsak po 410 evrov. Kršiteljem so odvzeli tudi ribiške mreže s katerimi so želeli loviti ribe v hrvaškem morju.
KOMENTARJI (141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.