
Podpredsednik hrvaškega opozicijskega Istrskega demokratskega zbora (IDS) in poslanec v hrvaškem parlamentu Damir Kajin je danes zahteval ustanovitev saborske preiskovalne komisije, ki bo preverila izjave poslanca Toneta Ropa, da sta se predsednik hrvaške vlade Ivo Sanader in takratni vodja slovenske opozicije Janez Janša dogovarjala za incidente v Piranskem zalivu pred slovenskimi parlamentarnimi volitvam leta 2004.
Kajin je na novinarski konferenci v saboru izjavil, da se mu zdi verjetno, da so trditve o dogovoru med Janšo in Sanaderjem, o čemer je govoril takratni slovenski premier Rop, resnične. Dodal je, da morebitna resničnost Ropovih trditev "delegitimira Sanaderjevo proevropsko politiko". Poslanec IDS je zahteval od Sanaderja, naj pojasni Ropove trditve v saboru.

"Vrsta postopkov na hrvaški in slovenski strani lahko kaže na to, da je politika zavedno in odprto manipulirala s prebivalci Istre," je dejal Kajin. Ocenil je, da bi se Sanader na trditve Ropa in navedbe, da so hrvaškemu premierju prisluškovali slovenski vohuni, moral odzvati z odpoklicom hrvaškega veleposlanika iz Ljubljane in ne le z grobimi besedami.
Kajin je dodal, da "upa, da Slovenci ne bodo zdaj Hrvatom vračali dolgov in pred hrvaškimi volitvami izzivali nove incidente". Opozoril je, da so bili dosedanji incidenti v Piranskem zalivu resni in da bi lahko kdo v njih nastradal.
'Tako Sanaderju kot Janši bo neprijetno'
Zagrebški Jutarnji list v današnji izdaji obširno poroča o domnevnem prisluškovanju hrvaškemu premierju Sanaderju, ki naj bi ga leta 2004 izvajala Slovenska varnostno-obveščevalna agencija (SOVA). Pri tem izpostavlja izjavo nekdanjega slovenskega premierja Ropa, ki je izrazil upanje, da "se bodo ti dokumenti Sove našli". Tednik Nacional pa poudarja, da je bil cilj prisluškovanja Sove hrvaški premier Sanader in ne takratni vodja opozicije Janez Janša, kot so trdili mediji.
Jutarnji list pod naslovom Tako Sanaderju kot Janši bo neprijetno, ko bodo objavljeni dokumenti Sove, povzema izjavo Ropa, da je Sova spremljala incidente v Piranskem zalivu, ki so se intenzivirali pred volitvami, in mu o tem kot premieru poročala.
Dobro obveščen Jutarnji list
Sicer na skoraj dveh straneh Jutarnji list med drugim piše, da je Sova prestregla telefonske klice med Sanaderjem in Janšo ter telefonske pogovore, ki so takoj sledili med kabinetoma hrvaškega premiera, notranjega ministra in Policijsko upravo Istre. To je časnik neuradno izvedel od vira, ki je seznanjen z afero Sova. Iz teh pogovorov naj bi bilo domnevno razvidno, da sta se za incidente dogovorila Janša in Sanader, kasneje pa so bili uresničeni, kar je vključevalo tudi napotitev gliserja hrvaške policije.

Sova naj bi snemala tudi srečanja Sanaderjevih in Janševih "kurirjev", ki so se srečevali prav zaradi dogovarjanja o incidentih. Srečanja so potekala v motelu Plitvice v Zagrebu, Sovini vohuni pa so jih posneli z videokamero, piše časnik, ki se sklicuje na neuradne vire.
Sova naj bi kasneje za potrebe vlade premierja Janše nabavila 14 kriptiranih mobilnih telefonov za varno komuniciranje. Pred dvema letoma naj bi Janšev bližnji sodelavec prišel v Sovo in vzel še en tak mobilni telefon, ki je lociran na Hrvaškem, piše Jutarnji list.
Za Slovence zanimiv Sanader
Tednik Nacional pa pod naslovom Sanader je bil cilj prisluškovanja Sove poudarja, da je bil cilj prisluškovanja slovenske obveščevalne službe leta 2004 hrvaški premier Sanader in ne takratni opozicijski vodja in današnji slovenski premier Janša, kot so trdili mediji. "Janša je bil kolateralna žrtev operacije slovenskih obveščevalcev," je za Nacional potrdil neimenovani vir iz vrha hrvaške obveščevalne službe.
"Hrvaški premier je bil zanimiv za Slovence, ker so hoteli dobiti informacije o njegovih načrtih glede sporazuma Račan-Drnovšek, ki naj bi uredil obmejna vprašanja v Piranskem zalivu, zaradi urejanje statusa varčevalcev Ljubljanske banke in gospodarskih stališč Hrvaške o jedrski elektrarni Krško," je za Nacional povedal nekdanji agent hrvaške Varnostno-obveščevalne službe (SOA), pristojen za Slovenijo".
Nacional še dodaja, da bi Sanaderju lahko prisluškovali iz skupnega stanovanja Sove in nemške obveščevalne službe BND v Ljubljani ali pa so njegove pogovore z Janšo po mobitelu slišali v kombiju s prisluškovalno opremo, kakršnega je hrvaška obmejna policija zaplenila skupaj z dvema slovenskima obveščevalcema na hrvaškem ozemlju 6. januarja 1998.
KOMENTARJI (99)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.