Sanader je ob tem poudaril, da bodo sledile nove tožbe s strani hrvaških varčevalcev. Ob tem je še dodal, da slovenski strani ni treba triumfirati ob novici, da je evropsko sodišče zavrglo tožbe, ker "se v bistvu ni nič zgodilo".
Predsednik LDS in evropski poslanec Jelko Kacin meni, da je bila ponedeljkova razsodba Evropskega sodišča za človekove pravice pričakovana in je pravno tehnične narave. "Vse dosedanje odločitve hrvaških sodišč, ki so tožbe varčevalcev nekdanje Ljubljanske banke poplačale s premoženjem podružnice LB Zagreb na ozemlju Hrvaške, potrjujejo, da gre za notranje hrvaško vprašanje, ki zadeva hrvaško državo in njen pravni red," meni Kacin.
Kacin je sicer že pred petimi meseci predsedniku vlade Janezu Janši dal pobudo za oživitev političnega dialoga med Slovenijo in Hrvaško ter izboljšanje odnosov tudi v luči pričakovanj varčevalcev nekdanje LB. Predlagal je, da se najde začasna prehodna rešitev za varčevalce in se na ta način politično razbremeni odnose med državama. Omenjeno pobudo sta takrat podprla predsednik republike Janez Drnovšek in predsednik SD Borut Pahor.
Dokler hrvaška država ne uresniči dogovora, da je pravi naslov za reševanje tega problema Banka za mednarodne poravnave v Baslu, bi se obe vladi lahko po Kacinovem mnenju dogovorili in omogočili začasno prehodno rešitev problema, ter s tem začetek izplačevanja privarčevanih zneskov in obresti. "S tem bi prispevali k izboljšanju političnega vzdušja, kar bi omogočilo normalen dialog med državama in dokončno rešitev vprašanja LB Zagreb," so sporočili iz LDS.
Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu je v ponedeljek osem let po vložitvi zavrglo tožbo treh hrvaških varčevalcev nekdanje LB proti Sloveniji, ker sta bila medtem dva tožnika v celoti izplačana, tretja pa ni izčrpala pravnih sredstev na Hrvaškem.
Slovenski predstavniki so sodbo pozdravili kot potrditev slovenskega stališča, da gre za nasledstveno vprašanje, in izrazili upanje, da se bo vprašanje dolga varčevalcem LB reševalo v Baslu. Odvetniki tožnikov pa so napovedali, da se bodo pritožili na velikem senatu sodišča v Strasbourgu. Za to imajo tri mesece časa.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.