Slovenija

Sanader: Hrvaška vztraja pri poplačilu

Ljubljana/Poreč, 07. 11. 2006 11.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Hrvaški premier je poudaril, da bo Hrvaška vztrajala, da Ljubljanska banka vrne dolg hrvaškim varčevalcem.

Hrvaški premier poudarja, da bodo sledile nove tožbe in da Slovenija nima razlogov za veselje
Hrvaški premier poudarja, da bodo sledile nove tožbe in da Slovenija nima razlogov za veselje FOTO: Reuters
Hrvaški premier Ivo Sanader je v Poreču v odzivu na ponedeljkovo sodbo Evropskega sodišča za človekove pravice v Strasbourgu, ki je zavrglo tožbo hrvaških varčevalcev nekdanje Ljubljanske banke proti Sloveniji, dejal, da Slovenija nima razloga za zmagoslavje in da bo Hrvaška vztrajala, da Ljubljanska banka vrne dolg hrvaškim varčevalcem.

Sanader je ob tem poudaril, da bodo sledile nove tožbe s strani hrvaških varčevalcev. Ob tem je še dodal, da slovenski strani ni treba triumfirati ob novici, da je evropsko sodišče zavrglo tožbe, ker "se v bistvu ni nič zgodilo".

Kacin predlaga dogovor
Predsednik LDS Jelko Kacin predlaga dogovor z vlado v Zagrebu o prehodni rešitvi za hrvaške varčevalce
Predsednik LDS Jelko Kacin predlaga dogovor z vlado v Zagrebu o prehodni rešitvi za hrvaške varčevalce FOTO: POP TV

Predsednik LDS in evropski poslanec Jelko Kacin meni, da je bila ponedeljkova razsodba Evropskega sodišča za človekove pravice pričakovana in je pravno tehnične narave. "Vse dosedanje odločitve hrvaških sodišč, ki so tožbe varčevalcev nekdanje Ljubljanske banke poplačale s premoženjem podružnice LB Zagreb na ozemlju Hrvaške, potrjujejo, da gre za notranje hrvaško vprašanje, ki zadeva hrvaško državo in njen pravni red," meni Kacin.

Kacin je sicer že pred petimi meseci predsedniku vlade Janezu Janši dal pobudo za oživitev političnega dialoga med Slovenijo in Hrvaško ter izboljšanje odnosov tudi v luči pričakovanj varčevalcev nekdanje LB. Predlagal je, da se najde začasna prehodna rešitev za varčevalce in se na ta način politično razbremeni odnose med državama. Omenjeno pobudo sta takrat podprla predsednik republike Janez Drnovšek in predsednik SD Borut Pahor.

Nova ljubljanska banka
Nova ljubljanska banka FOTO: Dare Čekeliš

Dokler hrvaška država ne uresniči dogovora, da je pravi naslov za reševanje tega problema Banka za mednarodne poravnave v Baslu, bi se obe vladi lahko po Kacinovem mnenju dogovorili in omogočili začasno prehodno rešitev problema, ter s tem začetek izplačevanja privarčevanih zneskov in obresti. "S tem bi prispevali k izboljšanju političnega vzdušja, kar bi omogočilo normalen dialog med državama in dokončno rešitev vprašanja LB Zagreb," so sporočili iz LDS.

Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu je v ponedeljek osem let po vložitvi zavrglo tožbo treh hrvaških varčevalcev nekdanje LB proti Sloveniji, ker sta bila medtem dva tožnika v celoti izplačana, tretja pa ni izčrpala pravnih sredstev na Hrvaškem.

Slovenski predstavniki so sodbo pozdravili kot potrditev slovenskega stališča, da gre za nasledstveno vprašanje, in izrazili upanje, da se bo vprašanje dolga varčevalcem LB reševalo v Baslu. Odvetniki tožnikov pa so napovedali, da se bodo pritožili na velikem senatu sodišča v Strasbourgu. Za to imajo tri mesece časa.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bnam 2707
08. 11. 2006 09.40
Morda so nam pa prejšnji oblastniki kaj prikrivali.Morda pa v Sloveniji ne vemo kar bi sicer morali?Kacinova izjava je interesantna.Zakaj ni tega vprašanja urejala prejšnja garnitura?Spomnimo se izjav Kacina,ko so bili na oblasti še njegovi.Ali gre za sprenevedanje ali za veliko prevaro prejšnjih oblastnikov.V isti sapi pozdravlja odločitev sodišča,hkrati pa govori,da je treba hrvaškim varčevalcem vrniti dolg.Če je kdo kaj dolžen naj vrne( NLB)pa četudi gre v stečaj ;mi kot narod nismo dolžni onim na oni strani nič in tudi nebi smeli dovoliti,da se take stvari urejajo iz davkoplačevalskega denarja.Če pa Kacin ve kaj več, naj pa pove kar nam je bilo,če je bilo,prikrito. Tudi z denarjem podedovanim od razpadle SFRJ nimajo pravice manipulirati,ker je ta denar last državljanov RS. Smrdi po prevari?
komentator
08. 11. 2006 08.24
Kar je Kacin in njegova banda 12 let pod tepih pospravila naj očisti na svoj račun, ne na račun nas tlačanov, banda pokvarjena. Spet bomo dal hlače dol. Hr varčevalce naj izplača Hrvaška po načelu teritorialnosti. Grožnje Sanaderja brez podlage bi lahko označili za žaljive in zahtevali opravičilo. Predlagam Kacinu in njegovim pajdašem, da usmerijo energijo (denar) drugam, recimo v SLO.
zoran.artnak@hotmail.com
07. 11. 2006 13.28
In kakšen dogovor s Hrvaško je to po Kacinovo? Slovenija plača dolg hrvaškim varčevalcem, Hrvaška pa da slovenskim davkoplačevalcem prst v rit al kaj? Kacin prosim, če utihnete in se vzdržite neumnih komentarjev. V Sloveniji imamo dosti problemov z bolj pametnimi zadevami kot so hrvaški varčevalci. Čudno, da se z njimi niste dogovarjali, ko je bil LDS na oblasti, zdaj pa razkazujeto vso vašo bistroumnost. Cigani in tile hrvaški varčevalci so vaša dediščina in nehajte blefirati, v toliko, da se ve.