Hrvaški mediji so dopoldne poročali, da so hrvaški ekološko-ribolovni coni (ERC) šteti dnevi. Vladajoča stranka HDZ naj bi se namreč po včerajšnjem opozorilu evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna, da bo EU blokirala pristopna pogajanja s Hrvaško, vedno bolj nagibala k ukinitvi ERC za članice Evropske unije.
Premier Ivo Sanader je danes res sklical sestanek koalicijskih partnerjev, na katerem je pojasnil, v kakšni situaciji se je znašla Hrvaška. Hrvaška kmečka stranka (HSS) ni za ukinitev ERC, vladna koalicija pa ni ogrožena, je danes izjavil predsednik HSS in podpredsednik sabora Josip Friščić, ki velja za najbolj glasnega zagovornika ERC, v četrtek pa je celo dejal, da je treba razpisati referendum o ERC. Iz opozicijske Socialdemokratske stranke (SDP) pa so sporočili, da je EU hrvaška prioriteta. "Z vstopom v EU bo Hrvaška prevzela nadzor in strog režim tistega, kar je danes ERC".
Sanader: Koalicija je trdna
V Hrvaški demokratski skupnosti (HDZ) ne obstaja dvom, kaj je bolj pomembno za Hrvaško, EU ali ERC, vendar v tem trenutku ne morem povedati, kaj je pomembnejše, je izjavil Sanader po današnjih posvetih s koalicijskim partnerji. Dodal je, da ni razpok v vladni koaliciji, ter poudaril njeno trdnost.
Po premierovih besedah pri vseh koalicijskih partnerjih prevladuje mnenje, ki prevladuje tudi v HDZ, da je "nacionalni interes vprašanje nas vseh". Potrebno pa je pretehtati, ali lahko imamo oboje, je dodal. "Če je to možno, bo sijajno. Če ni možno, je treba pogledati, kaj je bolj pomembno. O tem bodo potekali posveti," je pojasnil Sanader.
Predsednik hrvaške vlade je napovedal, da bodo v prihodnjih dneh s koalicijskimi partnerji nadaljevali pogajanja o aktualnih pogajanjih z Evropsko unijo in hrvaški ERC v Jadranu ter da se bodo v ponedeljek predsedniki koalicijskih strank znova sešli. Dodal je, da bo nato v torek potekali pogovori parlamentarne večine s predstavniki opozicije, v sredo popoldan pa bo sabor razpravljal o poteku pogajanj z EU.
V četrtek naj bi Sanader odpotoval v Bruselj, ''kjer se bo, tako upa, sestal z italijanskimi predstavniki Evropske ljudske stranke''. ''No, imam informacije, da oni ne želijo govoriti o ERC pred volitvami,'' je priznal.
'Za usklajene, ne nervozne odzive'
Predsednik SD Borut Pahor je prav danes predlagal novo srečanje predsednikov parlamentarnih strank s premierjem Janezom Janšo, na katerem bi se posvetovali o odnosih s Hrvaško. Kot je dejal, bi se na tem neformalnem sestanku pogovorili, kako v odnosih s Hrvaško ravnati v prihodnjih mesecih. Po mnenju Pahorja bi bil sestanek slovenske politike potreben, ker se politični odnosi s Hrvaško poslabšujejo.
Za "odločno, a preudarno" ukrepanje Slovenije v odnosih s Hrvaško pa je potrebno najti soglasje doma, je dodal. Usklajeni odzivi, "ne nervozni", bi bili za Slovenijo namreč dobri, je še menil predsednik SD. Za Slovenijo bi bilo tudi dobro, da izkoristi ta čas predsedovanja Evropski uniji in "argumente, ki so nam v prid".
Evropska komisija je tudi opozorila, da lahko pride do problemov v dinamiki pogajanja Hrvaške z EU, če Zagreb ne bo spoštoval obvez, je še dejal Pahor. "Tu je jasno, da je Evropska komisija tista, ki je odgovorna za tempo pogajanj, medtem ko na drugi strani v Zagrebu prevladuje stališče, da Hrvaški nagaja Slovenija, ki je napačno," je poudaril Pahor.
Slovenija ne more ravnodušno gledati, kako Hrvaška ne spoštuje danih obljub EU v zvezi z razglasitvijo ERC, "še več, v tem času se je odločila, da bo vodila politiko prodaje parcel na južni strani Dragonje, kar je v nasprotju z brionskim sporazumom".
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.