Vlada je na današnji tretji seji v enem tednu obravnavala izhodišča za pripravo nadaljnjih interventnih ukrepov, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje.
Premier Robert Golob je ob sredinem obisku predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, ki je napovedala, da bo Sloveniji za odpravljanje posledic poplav letos iz solidarnostnega sklada EU na voljo 100 milijonov, prihodnje leto pa 300 milijonov evrov, in potrjevanju novele zakona o odpravi posledic naravnih nesreč v DZ napovedal nove ukrepe.
Med drugim je napovedal vzpostavitev posebnega sklada za obnovo po poplavah. Vanj bodo vključili evropska in proračunska sredstva, prvi obrok iz nacionalnega proračuna bo 300 milijonov evrov. Za naslovitev sanacije škode po poplavah je napovedal povečanje proračunske rezerve za okoli 220 milijonov evrov. Napovedal je še nadaljnje ukrepe za pomoč gospodarstvu in prebivalstvu.
Podjetja so utrpela za blizu 400 milijonov evrov škode
Podjetja so po dosedanjih podatkih Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) v poplavah utrpela za blizu 400 milijonov evrov škode. Gre za škodo na infrastrukturi, opremi, materialu in izgubi prihodka, so sporočili iz GZS. Z zbiranjem podatkov o škodi od svojih članov bodo nadaljevali.
"Podjetja na najbolj prizadetih območjih nas opozarjajo, da v prvi vrsti potrebujejo funkcionalno prometno infrastrukturo, da lahko sploh dostopajo do svojih podjetij, dovažajo material in odvažajo izdelke," so sporočili iz GZS. Stanje infrastrukture je posebej pereče na Koroškem.
Novelo zakona o odpravi posledic naravnih nesreč, ki jo je v sredo sprejel DZ, na GZS pozdravljajo. Podjetja so z zadovoljstvom sprejela možnost predplačila do višine 10 odstotkov prehodne ocene škode upravičencem, ki zaradi posledic naravne nesreče ne morejo poslovati ali imajo oteženo poslovanje, ugotavljajo na GZS. Prav tako je treba čim prej zagnati shemo pomoči, ki je predvidena že v zakonu o odpravi posledic naravnih nesreč iz leta 2004. Domisliti je treba tudi shemo pomoči za povrnitev škode na stavbah in za subvencioniranje nakupov nove opreme.
Podjetja pričakujejo tudi pomoč pri zagotavljanju likvidnostnih sredstev ter moratorij na komercialne kredite, prav tako predlagajo odlog plačila akontacije dohodnine, DDV in prispevkov za neposredno prizadete, navodila za ravnanje z uničenimi zalogami in pojasnila glede olajšav, ki so jih prejela za nakup opreme, če je bila ta uničena v poplavah, so nanizali na zbornici.
Veliko podjetij sprašuje, kako lahko pomagajo drugim podjetjem z donacijami. Ker obstoječa zakonodaja v primeru doniranja med pravnimi osebami ne omogoča davčnih olajšav, je gospodarska zbornica pristojno ministrstvo pozvala, naj se takšna donacija šteje kot davčno priznan odhodek, pri čemer pa naj njenemu prejemniku ne viša davčne osnove, kot določa veljavna zakonodaja.
Tudi ponoči na več deloviščih odpravljali posledice poplav
Posledice nedavnih katastrofalnih poplav, ki so prizadele velik del države, so na več deloviščih odpravljali tudi ponoči. Več cest je zaradi poplavljenega ali poškodovanega cestišča še vedno neprevoznih, ponekod je še vedno motena tako oskrba s pitno vodo kot dobava električne energije, kaže jutranje poročilo uprave za zaščito in reševanje.
Na terenu posredujejo vse razpoložljive sile za zaščito, reševanje in pomoč s prizadetih območij, drugih regij in držav članic EU. Pomagajo pri črpanju vode iz poplavljenih objektov, poskušajo zagotoviti dostop do odrezanih naselij in prevoznost cest, odstranjujejo podrto drevje, naplavine ter oskrbujejo prebivalstvo s telekomunikacijami in električno energijo.
Evakuacija oseb je večinoma končana. Pripadniki sil za zaščito in reševanje ter pripadniki slovenske vojske pomagajo tudi pri iznosu poškodovane in uničene opreme iz objektov, odstranjevanju mulja in blata ter začasni sanaciji.
Pomoč s helikopterji nudita vojska in policija, ki na nedostopna območja prevažata materialna sredstva. Na več območij s poškodovanim vodovodom dovažajo tudi pitno vodo, še poroča uprava za zaščito in reševanje.
Na Koroškem in v Zgornji Savinjski dolini, ki sta v nedavnih ujmah utrpela najhujšo škodo, še naprej vse sile usmerjajo v odpravo posledic. Med drugim prioriteta ostaja vzpostavljanje močno poškodovane infrastrukture. V Prevaljah, kjer so v dnevu in pol s pomočjo podjetnika Ambroža Dulerja in njegove ekipe v podjetju Adteh izdelali in nato v torek zvečer tudi postavili most za pešce čez reko Mežo, danes pričakujejo tudi montažni most, ki naj bi ga nato v naslednjih dneh postavljali na lokaciji t. i. leškega mostu.
V preteklih dneh so veliko nevarnost predstavljali tudi plazovi. Stanje na plazu nad Koroško Belo je bilo tudi preteklo noč in dan brez posebnosti in stabilno. Danes zjutraj so s pomočjo helikopterja stekla dela za ponovno vzpostavitev alarmnega sistema, ki bo predvidoma vzpostavljen v nedeljo. Do tedaj v veljavi ostaja vrsta ukrepov za zagotavljanje varnosti prebivalcev.
Do vzpostavitve alarmnega sistema na plazu Urbas se še naprej 24 ur na dan izvaja video nadzor v strugi potoka Bela, z obhodi pa strugo spremljajo tudi na sami lokaciji.
Zaradi vseh začetih del za odpravo posledic neurja je na lokalnih cestah skozi Koroško Belo in v neposredni bližini veliko težke mehanizacije. Ceste so lahko blatne in spolzke, zato prosijo vse prebivalce, naj bodo previdni in strpni v prometu.
Ponoči nekaj nalivov
Po dokaj mirnemu sredinemu popoldnevu pa so po podatkih Agencije RS za okolje (Arso) ponoči spet zabeležili nekaj nalivov. Glavnina padavin je padla predvsem v severovzhodni in vzhodni Sloveniji, količine so bile med pet in 15, krajevno pa ponekod tudi 20 milimetrov. Nekaj neviht je preko tega območja potovalo precej hitro, je pojasnila vremenoslovka Veronika Hladnik Zakotnik.
Pretoki rek po Sloveniji se medtem postopoma zmanjšujejo. Obetavna je tudi vremenska napoved, saj se bo po napovedih meteorologov danes čez dan delno zjasnilo. Popoldne sicer lahko nastane kakšna ploha, a Agencija RS za okolje ni izdala nobenega opozorila. V petek bo vreme sončno in nekoliko topleje, podobne razmere je pričakovati tudi v prihodnjih dneh.
Humanitarne organizacije medtem nadaljujejo z zbiranjem in razdeljevanjem pomoči, Slovenija je deležna tudi izdatne pomoči iz tujine. Radiotelevizija Slovenija pa danes pripravlja tudi dobrodelni dan Skupaj za Slovenijo, na Radiu Slovenija in spletni strani rtvslo.si bodo ves dan zbirali dobrodelne prispevke za prizadete v poplavah, na prvem programu Televizije Slovenija pa drevi pripravljajo dobrodelno oddajo.
Kljub solidarnosti, smo priča "vojnim dobičarjem", ki želijo izkoristiti nastalo situacijo
Kljub solidarnosti, ki smo jim priča te dni, se lahko pojavijo tudi "vojni dobičkarji", ki bi želeli izkoristiti nastalo situacijo zaradi poplav in stisko oškodovanih sebi v prid, sporočajo iz Tržnega inšpektorata Slovenije. Z namenom preprečitve dodatnega oškodovanja svetujejo previdnost pri morebitnem pridobivanju finančnih sredstev v primeru sklepanja kreditnih pogodb.
V primeru odločitve potrošnika za sklenitev kreditne pogodbe svetujejo pridobitev kredita pri kreditnih institucijah oziroma bankah. Če se potrošnik odloči za pridobitev kredita pri ponudniku na nebančnem trgu, svetujejo, da ga pridobi pri ponudnikih, ki imajo dovoljenje Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport za opravljanje storitev potrošniškega kreditiranja.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.