Danes zjutraj so izvajalci del v predoru Trojane, v katerem sta se v sredo zgodila prometna nesreča in požar, začeli s sanacijo, je za 24ur.com povedal tiskovni predstavnik Darsa Marjan Koler. Včeraj je namreč ves dan potekalo še čiščenje vozišča in betonske obloge na širšem območju mesta požara. Danes se opravljajo dela na instalaciji razsvetljave, sistemu za avtomatsko detekcijo linijskega javljavca požara, videodetekciji in drugem. Nato bo sledila površinska sanacija poškodovanih betonskih površin, ki pa je, tako Koler, na samem vozišču precej lokalno omejena le na območje mesta požara. Nosilni elementi na območju požara tako niso poškodovani, veliko več dela pa bodo imeli delavci s sanacijo elektro in strojne opreme.
Opisal je tudi potek del. Nujno potrebni ukrepi, ki so pogoj za varno obratovanje predora, so predvsem zagotovitev delovanja že omenjenega linijskega požarnega javljavca. Tu bodo zamenjali poškodovani kabel v dolžini približno 300 metrov. Prav tako bodo morali zamenjati kable in kabelsko polico za razsvetljavo (dolžina približno 300 metrov). Poškodovani so tudi drugi kabli in stropne svetilke, kabina za klic v sili, talne označbe na mestu požara in betonske površine vozišča.
Omejitev na 60 kilometrov na uro
Komisija za izvedbo izrednih pregledov cest in objektov na njej po prometnih nesrečah je ocenila, da stabilnost in varnost notranje obloge nista ogroženi. Ocenila pa je, da bo po sanaciji na lokaciji požara zagotovljena posebna varnost predora v obratovanju pod posebnimi pogoji, to je z omejitvijo hitrosti na prvih 600 metrih na 60 kilometrov na uro, je razložil Koler.
Zakaj v predoru ni protipožarnih sistemov?
Koler je za 24ur.com še povedal, da je izvedba protipožarnih sistemov na stropih v predorih sicer možna, vendar jo je pred tem potrebno utemeljiti. V predoru Trojane pa namestitev teh sistemov ni predvidena. Prav tako sistemi niso poceni, ne z vidika investicijskih stroškov kot tudi ne z vidika vzdrževalnih stroškov.
'Dokončna sanacija bo opravljena, ko bodo dopuščale vremenske razmere'
Kolerja smo vprašali, koliko bo sanacija stala, toda natančne številke še nimajo. "Ta trenutek še ne moremo podati celovite ocene škode; končna cena sanacije bo znana po izdelavi projekta dokončne oz. celostne sanacije poškodb zaradi sredinega požara v predorski cevi Trojan v smeri Ljubljane, do katerega je prišlo zaradi naleta tovornih vozil. Dokončna sanacija pa bo opravljena, ko bodo dopuščale vremenske razmere," je razložil predstavnik Darsa.
Spomnimo, da so ljubljanski policisti včeraj sporočili, da je v nesreči nastalo za več 100.000 evrov škode na vozilih in objektih.
Kako bo Dars poskrbel za dežurne gasilce, pristojne za trojanske predore?
Včeraj so novinarji informativne oddaje 24UR poročali, da Dars dežurnim gasilcem za trojanske predore že poldrugo leto obljublja nov gasilski dom. Gasilci namreč dežurajo v zasilnih prostorih, gasilsko vozilo pa jim posojajo celjski in domžalski kolegi. Na Dars smo zato naslovili vprašanje, kako bodo poskrbeli za dežurne gasilce.
Koler je za 24ur.com povedal, da Dars skladno z uredbo o organiziranju, opremljanju in usposabljanju sil za zaščito, reševanje in pomoč iz leta 2007 sofinancira delo gasilcev na območju Jesenic (14 gasilcev) ter Celja/Domžal (skupno 15 gasilcev, tudi s tistimi na Vranskem) v skupnem znesku letno približno milijonov evrov (v letu 2009 1,1 milijona evrov). Dars pokriva stroške enote za zagotavljanje neprekinjenega dežurstva (24 ur na dan, in sicer vsaj trije na Vranskem ter šest na Jesenicah, ki v primeru požara, kot je bil v predoru Trojane, predstavljajo t. i. prvo udarno enoto) in zagotavlja pogoje za dežuranje gasilske enote za trojanske predore na avtocestni bazi Vransko.
Dodal je tudi, da je Dars financiral nakup skupno sedmih gasilnih vozil za gašenje v predorih v skupni vrednosti približno tri milijone evrov. Nazadnje so to storili lani.
Skladno s sporazumom z obrambnim ministrstvom iz sredine leta 2003 je Dars nabavil šest hitrih tehničnih vozil za reševanje v predorih Golo rebro in Pletovarje na avtocesti Hoče–Levec, Ločica in Jasovnik na avtocesti Vransko–Trojane, Trojane in Podmilj na avtocesti Trojane–Blagovica, Golovec in Šentvid na obvoznici Ljubljane, Kastelec in Dekani na avtocesti Klanec–Srmin ter Barnica in Tabor na hitri cesti Razdrto–Vipava. Lani so še priskrbeli vozilo za predor Karavanke.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.