Predsednik uprave Družbe za avtoceste (Dars) Tomislav Nemec je zatrdil, da Dars ne bo plačal prenove dveh predorov na Trojanah, ki sta še vedno v garanciji. "Če dogovor med pogodbenimi partnerji glede plačila sanacije ne bo mogoč, bo Dars sam kril stroške in jih nato od odgovornih izterjal po sodni poti," je zatrdil Nemec.
Dars je sicer po seznanitvi analize dunajske tehnične univerze glede drsnosti v predorih pristopil k postopkom za izvedbo sanacije betonskih vozišč v predorih. Najpozneje spomladi bo izbrani izvajalec začel s sanacijskimi deli, Dars pa je družbi DDC že naročil, da se s pogodbenimi partnerji dogovori o delitvi stroškov.
Kot je dejal Nemec, je Dars v ponedeljek pozval nadzorno institucijo (družbo DDC), da skupaj z ostalimi udeleženci pristopi k organiziranju sanacije betonskih vozišč v predorih in zagotovi tudi financiranje sanacije. "Dars ne namerava ničesar plačati in zahteva od udeležencev, da sami odpravijo pomanjkljivosti. Vsakršno sprenevedanje v situaciji bi bilo nekorektno, zato pričakujemo hitro reakcijo tehničnih udeležencev gradnje, nadzora in izvajalcev," je zatrdil Nemec. Dars pričakuje finančno participacijo pri sanaciji vseh tistih predorov, ki so še v garancijski dobi.
Nižji stroški?
Tudi član uprave Darsa, zadolžen za organizacijo gradenj in obnov, Boštjan Rigler je izrazil pričakovanje, da bodo v predorih, ki so še v garancijski dobi in ne ustrezajo standardom, stroške sanacije nosili tisti, ki so sodelovali pri sami izgradnji vozišč. Kako bo Dars ukrepal, če kritja stroškov sanacije ne bo dosegel po dogovorni poti, zaenkrat še ni znano.
Sanacija betonskih vozišč v predorih bo izvedena z metodo hrapavljanja, in sicer sta v igri metoda z udarnimi kladivi in metoda z vodnimi topovi. Medtem ko je analiza dunajske tehnične univerze stroške sanacije trojanskega predora ocenila na milijon evrov, Dars predvideva, da bodo ti stroški nekoliko nižji, je dejal Rigler. Razpisna dokumentacija za izvajalca sanacije predorov, ki so še v garancijski dobi, še ni pripravljena. Za dva predora na štajerski avtocesti je razpis za pridobitev izvajalca po Riglerjevih besedah že v teku, za ostale tri pa še ne.
Nevarni predori
Kot je znano, so v nekaterih predorih po Sloveniji zaradi domnevnih napak pri njihovi izgradnji večkrat omejitve hitrosti. Po pregledu trojanskih predorov - analizo so izdelali avstrijski strokovnjaki - so pregledali tudi ostale, bistveno starejše predore, pri čemer naj bi se pokazalo, da bo treba tudi v drugih primerih zaradi tornosti omejiti hitrost, vendar ne v tolikšni meri kot v primeru Trojan. Tudi raziskava varnosti v predorih Kastelec in Dekani je pokazala, da je vozišče v predoru ob dežju preveč spolzko. Zato bodo tudi na primorski avtocesti v primeru dežja omejili hitrost. S tovrstno prakso bodo nadaljevali, dokler ne bo vozišče vnovič sanirano.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.