Evropski komisar za širitev Olli Rehn naj bi bil na koncu z živci zaradi slovensko-hrvaškega spora glede meje, zaradi katere so blokirana hrvaška pristopna pogajanja z EU, ugotavlja hrvaški časnik Jutarnji list, ki se sklicuje na intervju z Rehnom za avstrijski Der Standard. ''Moje zaloge kreativnosti so na koncu,'' je za časnik dejal Rehn.
Predsednica hrvaškega nacionalnega odbora za spremljanje pogajanj z EU Vesna Pusić je povedala, da bo Hrvaška jutri najverjetneje dala pozitiven odgovor na Rehnov predlog. Pusićeva meni, da je Rehnov predlog dobra osnova in temelj za rešitev mejnega spora, ukinitev blokade, hrvaško izpolnjevanje pogajalskih okvirov ter eleganten izhod za Slovenijo iz vse bolj neprijetne situacije.
Po besedah predsednika Odbora RS za zunanjo politiko Iva Vajgla pa bo Slovenija na predlog odgovorila do konca tedna. Še pred tem se bodo predstavniki strank na to temo s premierjem Borutom Pahorjem sestali v sredo. Tudi Vajgl meni, da je predlog dobra izhodiščna točka za rešitev problema, saj je uravnotežen.
Je vse odvisno od Janeza Janše?
Kot pravi Vajgl, verjetno ne bodo vse stranke v slovenskem parlamentu soglašale s predlogom, vendar je dovolj, da koalicijo podpre SDS Janeza Janše. Vajgl meni, da gre pričakovati, da bodo proti Zmago Jelinčič in še nekateri, vendar ti glasovi ne bodo odločujoči.
''Če bo vse šlo pozitivno v Sloveniji in na Hrvaškem in da se začne problem meje ter izhoda na odprto morje zadovoljujoče reševati, sem prepričan, da bi lahko kmalu, ob koncu češkega ali ob začetku švedskega predsedovanja, umaknili blokado,'' je Vajgl dejal za Jutarnji list.
Hrvaški politolog Damir Grubiša meni, da Hrvaška nima kaj čakati in da mora dati pozitiven odgovor na Rehnov predlog, prav tako pravi, da tudi Pahor ne more več zavlačevati. Kot ključnega akterja vidi Janeza Janšo, katerega podpora ali nepodpora predlogu bo odločala o vsemu.
Grubiša ocenjuje, da je ''to sedaj pravzaprav slovenska notranja zadeva'' in dodaja, da bi Janša z oklevanjem ali negativnim odgovorom oslabil Pahorjevo vlado hkrati pa kompromitiral tudi sebe. Pričakuje tudi, da je ena od možnosti, da Janša v zameno dobi nekaj, kot je bil to primer ob ratifikaciji Hrvaškega vstopa v Nato, še piše hrvaški časnik.
Odgovor na Rehnov predlog šele prihodnji teden?
Slovenija bo na predlog evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna glede reševanja vprašanja slovensko-hrvaške meje predvidoma odgovorila prihodnji teden, pa je v Stockholmu napovedal premier Borut Pahor. Njegov gostitelj, švedski premier Fredrik Reinfeldt je ob tem izrazil razumevanje za proces, ki ga vodi Rehn.
Pahor je po sestanku, na katerem sta se premierja pogovarjala predvsem o prioritetah švedskega predsedovanja EU, ki ga Stockholm prevzema s 1. julijem, pojasnil, da se bo v sredo sestal s predsedniki parlamentarnih strank in da bo najverjetneje prišlo do dopolnil Rehnovemu predlogu.
Nato pa bo Slovenija predvidoma v prihodnjem tednu Evropski komisiji poslala svoj odgovor z dopolnili na predlog, je pojasnil Pahor. Poudaril je, da je pomemben predvsem konsenz v slovenski politiki, da bo imel odgovor Rehnu tudi potrebno politično podporo. Za to pa si bo Slovenija vzela potreben čas, je še poudaril.
V tej luči je tudi odgovoril na vprašanje, kdaj je pričakovati, da bi se začel arbitražni proces. Najprej je potreben dogovor o tem procesu, za to pa rabimo konsenz, je pojasnil Pahor.
Švedski premier Reinfeldt je na drugi strani izrazil razumevanje za proces, ki poteka pri komisarju Rehnu. Gre za proces, ki bo omogočil obema stranema, da dobita in da nobena ne izgubi. Kot je dejal, z zanimanjem spremlja razvoj dogodkov.
KOMENTARJI (182)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.