V poslanski skupini koalicijske stranke Zares ocenjujejo, da je odstop Milana Pogačnika z mesta ministra za kmetijstvo odgovorna in korektna poteza, s katero bo omogočena nadaljnja preiskava v zadevi v "normalnih razmerah", je dejala vodja poslanske skupine Cveta Zalokar Oražem. Podobno ravnanje pričakujejo tudi od vpletenih poslancev SNS.
Po njenem mnenju je korektno, da je minister "to potezo potegnil sam" in da ga ni razrešil predsednik vlade Borut Pahor.
"Mešetarjenje z glasovi v državnem zboru in kupovanje glasov, ki se razkrivata zdaj, je slaba usluga politiki," meni. Opozorila pa je, da se je "v parlamentu v preteklosti o tem že šušljalo in omenjalo, da SNS sodeluje pri takšnih zadevah".
Izrazila je upanje, da se to ne bo potrdilo, ker je to po njenih besedah "najnižja raven političnega delovanja, ki si jo lahko nekdo privošči".
Pogačnik bi moral odstopiti že prej
Minister Pogačnik bi moral odstopiti že veliko prej, je dejal predsednik SLS Radovan Žerjav. Pričakuje pa, da bodo strokovni organi čim prej strokovno in odgovorno raziskali ta dejanja ter ugotovili, kdo je naredil kaj narobe in kdo kaj prav, tako v primeru podkupovanj kot bulmastifov.
Na vprašanje, kako bi morala ravnati Jelinčič in Prijatelj, Žerjav odgovarja, da je treba najprej počakati na dejstva, ker imamo zaenkrat le sum, da je nekaj narobe. Tedaj se bodo v SLS do tega opredelili.
Če pa je res šlo za podkupovanje, je ta politika "resnično dosegla dno". Tedaj od vseh prisotnih pričakuje, da bodo naredili vse in še več, da bi začeli spreminjati te vrednote, "ki so očitno padle na zelo nizko dno".
Zakaj bi moral Pogačnik odstopiti že prej, odgovarja, da so v prejšnji aferi z bulmastifi dejstva zelo jasna, saj je šlo za kršitev zakona o zaščiti živali in "tam nimamo več kaj iskati".
Žerjav sicer meni, da primera, ko naj bi šlo za neko trgovanje podpori o interpelaciji, doslej še ni bilo in je to osamljen primer. Gre tudi za kupčkanje o interpelaciji, katera "po naši presoji stoji in ima argumente. / ... / To, da naj bi kupčkala o tem, da bi prišlo do sprostitve zemljišča za izgradnjo enega projekta v zameno za to, da se zavrne interpelacija, ki je po naši presoji argumentirana, ni sprejemljivo in je nedopustno," je še poudaril predsednik SLS.
Želi pa si, "da so vse te afere, ki prihajajo, osamljeni primeri in stanje duha v tej državi kljub vsemu ni takšno. Ker če je, smo lahko res zaskrbljeni," sklene Žerjav.
Gre za pritlehno podtikanje
V poslanski skupini SNS z "ogorčenjem opazujejo pritlehno podtikanje kriminalnih dejanj podkupovanja" vodji poslanske skupine in predsedniku stranke Zmagu Jelinčiču. Ob tem ocenjujejo, da v ozadju stoji stranka LDS in še posebej njena predsednica in ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal.
Poskus diskreditacije Jelinčiča kot tudi kmetijskega ministra v odstopu Milana Pogačnika s strani Kresalove po mnenju SNS postavlja "dvome o pravnosti celotne države ter dokazuje, da si lahko nekateri ljudje podredijo in zlorabijo celotno ministrstvo".
SNS poudarja korektnost in profesionalnost organov pregona tekom torkove kriminalistične preiskave, a hkrati opozarja na odredbo preiskovalnega sodnika, ki dovoljuje izvedbo preiskave tudi v nočnih urah. To pa je bilo po navedbah SNS značilno za nacistično Nemčijo, in tega se praviloma ni posluževala niti SFRJ, menijo v tej poslanski skupini.
Anderlič: Pogačnikov odstop je razumljiv in pričakovan
Odstop Pogačnika je razumljiv, pričakovan in ga odobravam, je v odzivu dejal Anton Anderlič (LDS). Ob tem "verjame, da se bo vse, ne glede na to, kaj je bilo kot obramba za zaščito ministra, razčistilo". To je nujno zaradi utrjevanja pravne države in vere državljanov, da so zakoni za vse enaki, dodaja.
Glede preiskovanja prvaka SNS Zmaga Jelinčiča in poslanca SNS Srečka Prijatelja meni, da bi bilo najprej dobro, da bi omogočila neovirano in na druge stvari nepreusmerjeno preiskavo. Po Anderličevih besedah mora namreč "vsaka zadeva, ki pride na to pot, dobiti epilog". Pri tem ocenjuje, da tisti, ki je na tak način zasačen pri teh stvareh, nima več zaupanja. Tako Jelinčič in Prijatelj tudi poslanske avtoritete nimata več.
Reševanje interpelirane Kresalove
Namesto preiskave in aretacij v garažni aferi sta tarča policije minister koalicijske in predsednik opozicijske stranke, so v odzivu na odstop ministra zapisali v SDS. Ponedeljkove aretacije so po njihovem mnenju "očitno pomešale sume dejanskih kaznivih dejanj s politično motivacijo interpelirane notranje ministrice Katarine Kresal".
"Medtem ko pri aretaciji poslanca SNS Srečka Prijatelja po dostopnih podatkih verjetno obstaja utemeljen sum storitve kaznivega dejanja, je ta utemeljenost očitno precej šepava pri nekaterih ostalih akterjih," so zapisali v največji opozicijski stranki SDS.
Po njihovem mnenju je težko verjeti že v naključno pridobljene podatke na podlagi prisluškovanj, kaj šele v naključje pri izbiri časa za policijsko akcijo. Javno dostopne informacije namreč po njihovem mnenju "govorijo tudi o zasegu računalniške opreme opozicijske parlamentarne stranke, kar ob policiji, politično podrejeni predsednici LDS, vzbuja močne sume v možnost zlorabe politično relevantnih podatkov, ki z dejanskim ali namišljenim predmetom preiskave nimajo nobene zveze".
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.