Gre trenutno za najbolj napredne simulatorje, tudi na ravni Nata, je ob prevzemu povedal direktor podjetja Sašo Knez. Kot sam pravi gre za maksimalno programsko in strojno zmogljivost v tem trenutku in "samo tehnološko špico, tudi na nivoju Nata". Knez je izpostavil razliko med slovenskim in drugimi simulatorji v Natu. Naš namreč uporablja očala za VR in ne projektorjev, hkrati pa prvi omogoča mešano resničnosti in jih je zato mogoče uporabljati za taktično letenje.
Po besedah snovalcev simulatorjev ti nudijo popolno okolje za pripravo na specifične taktične in operativne naloge. Skupaj omogočajo pripravo posadk letala in helikopterja na celoten spekter nalog, ki jih zahtevajo sodobne kompleksne letalske operacije. Gre za simulator t.i. virtualne in mešane resničnosti za letalo Pilatus PC-9M Hudournik ter simulator za helikopter AS-532 Cougar.
Na dogodku smo lahko videli demonstracijo delovanja simulatorjev in jih tudi preizkusili ali pa zgolj v živo spremljali, kako piloti izvajajo različne naloge v simuliranih okoljih.
Državni sekretar na ministrstvu za obrambo Damir Črnčec je povedal, da s tem projektom na ministrstvu spodbujajo slovensko znanje in podjetja, da skupaj ustvarijo konzorcije. "Nekateri so boljši v inženiringu, drugi v programiranju, tretji v sestavljanju in četrti v integraciji sistemov." Ambicija ministrstva je, da izdelki pridejo v serijsko proizvodnjo, saj s tem tudi Mors odpira tržišče in ohranja domače znanje.
Po besedah poveljnika 15. brigade polkovnika Janeza Gaubeta bodo nadaljevali z razvojem in novimi pridobitvami. "Piloti bodo odslej lahko vadili v simuliranih okoljih in tako pridobivali izkušnje v najrazličnejših nevarnih situacijah, vključno z izrednimi razmerami in kompleksnimi misijami, ne da pri pri tem ogrožali sebe ali pa tehniko." Gaubetov namestnik, podpolkovnik Gregor Virant, je poudaril, da bodo simulatorji omogočili boljše priprave na naloge, ki čakajo pilote.
In kaj o simulatorju pravijo piloti? Pilot helikopterja nadporočnik Anže Derlink je v projektu sodeloval eno leto. Pomagal je s tehničnim znanjem, opravil pa je tudi zadnje testne lete na simulatorju. Meni, da bo simulator pomenil veliko pridobitev za helikopterske posadke. Doslej so piloti imeli problem, ker se je usposabljanje na simulatorju odvijalo v Švici, in to samo enkrat letno. "S tem simulatorjem bo možno konstantno urjenje. Lahko se bomo bolj posvetili taktičnim situacijami in letenju v ekstremnih vremenskih pogojih in dejanski simulaciji nalog za vojsko." Kot pojasnjuje, je ta simulator bolj osredotočen na samega pilota. "Preden bo pilot odšel na nalogo, bo lahko nalogo prej odletel v simulatorju. Lahko mu odsimuliramo tudi težje pogoje. Zato bo svojo nalogo lahko veliko bolj učinkovito in varno opravil."
Zanimiv aspekt, ki ga nudi simulator je po besedah pilotov tudi simulacijsko letenje v vremenskih pogojih, ki sicer ne dovoljujejo letenja. Piloti bodo lahko tako tudi spoznavali ekstremno rizične situacije, ne da bi pri tem tvegali karkoli.
Simulatorji bodo sedaj vstopili v šestmesečno fazo testiranja preden jih bodo vključili v neposreden proces izobraževanja in usposabljanja slovenskih pilotov. Projekt TAK-LET-SIM je vreden 370.000 evrov.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.