Slovenija

Sama preživela 2. svetovno vojno, zdaj je njeno poslanstvo pomoč otrokom v vojni

Ljubljana, 09. 08. 2012 11.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Anica Mikuš Kos že od leta 1991, ko je razpadla Jugoslavija in so se na Balkanu začele vojne grozote, ve, da mora priskočiti na pomoč najbolj prizadetim v vojni – otrokom. Vojno je preživela tudi sama, saj je bila otrok 2. svetovne vojne.

Anica Mikuš Kos že od leta 1991, ko je razpadla Jugoslavija in so se na Balkanu začele vojne grozote, ve, da mora priskočiti na pomoč najbolj prizadetim v vojni – otrokom. Vojno je preživela tudi sama, saj je bila otrok 2. svetovne vojne.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Žana Avberšek
10. 08. 2012 07.20
Mene pa samo zanima, če slučajno gospa organizira tudi kakšne akcije zbiranja oblek, čevljev, igrač za otroke tam dol???
User936692
09. 08. 2012 20.22
+1
Lepo, da gospa Mikuš Kos pomaga, vendar pa bi bilo dobro - najprej vedeti, na čigav račun, ali to dela v prostem času ali je to njena služba ( ker če je to delo s katerim si služi za življenje, je ravno toliko plemeita kot ostali delavci zaposleni v socialu, ki pomagajo ljudem v stiski skozi zaposlitev) ter opozoriti, da je prav ta gospa in Slovenska filantropija tista, ki je prostovoljstvo, ki je bilo desetletja vrlina, spremenila v koristoljubno delo in v morebitno možnost zlorab, namreč, včasih so bili prostovoljci ljudje, ki so pomagali drugim na različnih področjih s srcem, duši in lastnimi vložki - tudi denarnimi, da so to, da pomagajo, lahko realizirali. Sami so krili stroške, malico, prevoz, opremo, celo hranili živali, ki so jih trenirali, v dobrobit družbi so podarili ure in ure in sebe s tem prikrajšali za marsikaj. In vsak je lahko pomagal za svojo dušo, ker je imel sočutje, željo po tem in ker mu je to dobro delo. bodimo iskreni, da pomagamo tudi zaradi sebe, ne le zato, da smo dobri. Danes pa, ko se je sprejel zakon, le ta pobudnike neke akcije ali pomoči zavezuje, da prostovoljcem krijejo različne stroške, uvedli so tudi v sodelovanju s to gospo različne obligacije, da so ja zakomplicirali in zbirokratizirali vse skupaj in da bodo zakonito dobesedno prali denar ( že prej so bile mogoče nagrade, vendar so bile neobvezujoče). Torej, vse postaja le še en biznis in ne več tisto pristno prostovoljstvo, iz katerega so nastale številne dobre organizacije, ki ljudi dobesedno združujejo v neke družine. Tiste pristne čistosti in srčnosti ni več, in osebno razumem, kaj je s tem zakonom tudi ta gospa sproćila in se zavedam posledic, ki me izredno žalostijo. Torej, ne verjamem, da je gospa, ki toiliko potuje po prizadetih deželah, to birokracijo pripeljala s seboj... lepo je, če bi nam predstavili morda kako drugo, neplačano prostovoljko, ki se razdaja za svojo dušo in v prostem času in prostovoljstvo jemlje brezobvezno in ne gospo, ki je vnesla v to plemenito stvar seme plesni. S tem je gospa pričela rušiti tisto, kar je leta gradila. In niti slučajno ni imela dobrega nasveta za starše, če otroku ne moreš dati jesti, ti tiste minutke smeha ne pridejo na usta, ampak, kot je videti, gospa ne ve dejansko, kaj to pomeni. Ne maram kritizirati, ampak to je pa res preveč.
Tonček Balonček
09. 08. 2012 21.30
+4
Gospa je pediatrinja, stara 77 let in ne smeši se svojim pisanjem!
User936692
09. 08. 2012 22.24
In to pomeni, da ne more biti plačana za svoje delo? In da ni naredila tega o čemer pišem - sodelovala pri uvedbi plačanega prostovoljstva? Ne vem, če se ne smeši nekdo drug...
User111533
10. 08. 2012 09.20
Povrnitev stroškov dela (potnih stroškov in stroškov prehrane, če delaš več kot štiri ure) ni plačilo. Ja, smešiš se. Pred sprejetjem zakona o prostovoljstvu je bilo možno izplačevat nagrade prostovoljcem, kar zdaj ni več možno. Gospa je stvari uredila, ne pa "uvedla neke brezvezne zahteve". Je pa res, da se sedaj ne more vsak, ki prinese obleke na rdeči križ oklicat za prostovoljca.
User111533
10. 08. 2012 09.21
Aja, še to. Zakon omogoča, da se kritju stroškov posameznik odpove - zato ni noben problem delat brez tega. Poročila so pa nujna - na ta način lahko merimo resnično vrednost prostovoljskega dela. Sam tolk - v tujini imajo to že leta urejeno, pa ne samo na "velikem Zahodu", tudi na Hrvaškem.
Tonček Balonček
09. 08. 2012 13.23
-4
A so ji že kaj znižali penzijo, vsi vemo, da je komunistka in da je delala po vsej Jugoslaviji ter jeiprejemala preveliko penzijo. Ona je bila priviligirana, zdaj je pa konec tega! Obremenjuje proračun, pa kaj še hoče?!
User111533
09. 08. 2012 15.59
+16
Kaj še hoče? Po upokojitvi (prostovoljsko) dela po vsem svetu, da bi pomagala otrokom, ki so doživeli travmo. Kaj pa ti delaš? Pljuvaš po ljudeh, ker se ne strinjajo s tvojimi načeli - res krasno. Upam, da nikoli ne dočakaš svoje pokojnine (po tvojem načelu - če se ne strinjam s tabo, umri od lakote).