"Odgovorno ponavljam večkrat izrečeno trditev in osebno prepričanje, da je bil nakup oklepnih vozil 8x8 najbolj pregleden postopek nakupa orožja do sedaj,“ je v izjavi za javnost zapisal nekdanji obrambni minister Karl Erjavec. Svoja stališča se je odločil znova pojasniti tudi zato, ker so se v zadnjem času pojavile "nekatere grobe in žaljive navedbe“ o njegovem ministrskem delu.
Dodal je, da je bil nakup tudi najbolj racionalen glede na strokovne vojaške podlage in finančne zmožnosti države ter da ni podlegel pritiskom različnih skupin. Isti ljudje, ki so trdili, da Slovenija oklepnikov ne potrebuje, danes mislijo, da bi morali kupiti še več orožja in porabiti dodatnih 100 milijonov evrov za še večjo ognjeno moč, je še zapisal. Ognjena moč bataljonov je po njegovem mnenju "suverena odločitev države".
Erjavec meni, da ne bi bilo smiselno povečevati ognjene moči oklepnikov, saj po ocenah Nata v prihodnjih desetih letih ni pričakovati frontalnega vojaškega napada na nobeno članico zavezništva. "Kljub temu pa je Slovenija v preteklosti modernizirala tanke, ki zagotavljajo ustrezno ognjeno moč v primeru slučajnega neposrednega napada na našo državo," je pojasnil.
"Saj ne bodo šli nad Kabul! Naši oklepniki ne potrebujejo takšne ognjene moči kot nekatere vojske, ki opravljajo tipične napadalne bojne operacije, kot so bile v Iraku ali na jugu Afganistana," pa je na isto temo poudaril v pogovoru za Večer.
Erjavec tudi trdi, da Nato od nobene svoje članice ne more zahtevati, kakšna naj bo ognjena moč bataljonov, saj o tem "ne obstajajo nobeni zavezujoči standardi". To je po njegovih besedah suverena odločitev države, ki je odvisna od njenih finančnih možnosti in od obrambnih ciljev. "Ali bi bil mar moral v parlament po še dodatnih 100 milijonov evrov? Kaj bi mi šele potem očitali? Niti argumentov ne bi imel, da grem pred poslance, saj se ne pripravljamo na vojno. Zakaj bi na oklepnikih imeli še več topov?" se še sprašuje nekdanji minister Erjavec.
Sedanja ministrica za obrambo Ljubica Jelušič je na petkovi novinarski konferenci med drugim poudarila, da zaradi "odstopanj na točki bojne moči in bojnega delovanja" Mors ne bo mogel izpolniti ciljev, ki jih je Slovenija obljubila Natu glede oblikovanja bataljonske bojne skupine. Zato bodo po njenem potrebne spremembe pogodbe. Povedala je tudi, da se uradno še niso pogovarjali s pogodbenimi partnerji, ali so "razpoloženi za spremembo notranje strukture naročila". Ob tem je opozorila, da ne smemo "hitro sklepati, da je bil nakup 135 oklepnikov zgrešena investicija".
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.