25-letni Marko Fabijančič je poklicni gasilec že od leta 2018. Pa vendar je delo v sežanskem Zavodu za gasilsko in reševalno službo zanj v prvi vrsti poslanstvo. "Kaj me žene? Pomoč sočloveku. Tako smo naučeni," pravi.
V več kot štirih letih se je kljub dolgim izmenam in celodnevnim dežurstvom Markova plača dvignila za dva razreda. "Trenutno sem v 26. plačnem razredu in imam 890 evrov plače," pojasni.
Torej le dobrih 10 evrov več od minimalne plače. In kaj za ta denar dela? Brez pomisleka tvega svoje življenje, da bi rešil druga. Spomnimo se samo lanskega Krasa, ki ga je zajel največji požar v zgodovini države. Gasiti ga je s svojim prostovoljnim gasilskim društvom pomagal tudi Fabijančič. Da, Marko je tudi prostovoljni gasilec. "V naši družini je tako, da ko se rodi kakšen otrok, zraven rojstnega lista dobi še vpisni list v društvo," se pošali.
O razmerah, ki so vladale na Krasu, pravi, da si jih težko predstavljamo. Gasilci so na pomoč priskočili tudi leta 2007, ko so Železnike prizadele smrtonosne poplave. Takrat so bili gasilci v prvih bojnih linijah proti deroči vodi. Ne samo, da so na pomoč priskočili, ko je voda pustošila po domovih, za delo so poprijeli tudi ob saniranju posledic in iz hiš odnašali z vodo prepojeno pohištvo.
Več kot 6000 intervencij so gasilci tistega leta opravili samo zaradi poplav in žledoloma, ki je uničil okoli 500.000 hektarjev gozda. Le dobro leto kasneje so gasilci iz zbite pločevine 56 vozil, udeleženih v verižno trčenje, reševali potnike, ki so bili ob gosti megli na primorski avtocesti vpleteni v eno najhujših prometnih nesreč v državi.
Prizori, ki gledalca doma, kaj šele gasilca na intervenciji, ne pustijo ravnodušnega. Ne le, da gasilci ob vsem tem izvajajo nadčloveške napore. Ko se vrnejo v bazo, so predvsem psihično izmučeni. "Kdaj pa kdaj pridejo ta čustva za nami. Predvsem pri kakšnih prometnih nesrečah," pravi Fabijančič.
Pa vendar vedno znova odgovorijo na klic v sili. Za vsega 890 evrov na mesec. "Treba je kaj prihraniti za prihodnost, smo še mladi. Želimo si ustvariti družino, hišo. S tako plačo je težko dobiti kredit. Izgubiš voljo," dodaja.
Mlajše generacije se tega dobro zavedajo. "Mlad fant pri zasebniku dobi dosti večjo plačo kot pri gasilcih. Pri zasebniku lahko delaš od ponedeljka do petka od sedmih do treh, tukaj pa si dežuren za praznike, nedelje, vikende, po 12 ur za minimalca."
Ob bok gasilcem se na intervencijah radi postavijo tudi politiki. Jih pohvalijo, nato pa nanje, kot že velikokrat, pozabijo. "Kadar so kakšne katastrofalne razmere, se spomnijo. Hvala bogu se vsaj takrat spomnijo, ampak ko je tega konec, pozabijo na nas. Saj delamo s srcem, ampak "hvala" na koncu meseca ne plača položnic. Samo to bom rekel," zaključi Fabijančič.
Gasilci napovedujejo protestni shod
Vlada pravi, da bodo gasilce obravnavali skupaj z ostalimi v javnem sektorju, kar pa je v nasprotju z dogovorom, ki so ga sklenili, pravi David Švarc, generalni direktor sindikata poklicnih gasilcev. Kot je povedal v oddaji 24UR ZVEČER, so se dogovorili, da ločenih pogajanj ne bo in da bo vlada plačna nesorazmerja odpravljala s prenovo plačnega sistema, kljub temu pa so nekateri v javnem sektorju že dobili višje plače.
Zahteve gasilcev so jasne, poudarja Švarc. Želijo si enake obravnave kot so je deležni najbolj priviligirani poklici. Zahtevajo dvig plač, in sicer za osem plačnih razredov.
Kot je še povedal Švarc, so vlado pred 14 dnevi pozvali k sklenitvi dogovora, a je zdaj rok potekel. "Ob vsej aroganci, ki so je deležni, smo prisiljeni v zaostrovanje aktivnosti," je dejal. Poklicni gasilci iz vseh enot tako za 16. februar napovedujejo protestni shod v Ljubljani.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.