Na ljubljanskem okrožnem sodišču so se začeli predobravnavni naroki v zadevi Balkanski bojevnik. Kot prvi je pred nov sodni senat stopil obtoženi Tadej Poljak, ki se je izrekel za nedolžnega. Njegov zagovornik Bojan Pečnik je predlagal izločitev slovenskih, srbskih in urugvajskih dokazov. Zagovornik zahteva izločitev dokazov, ki so bili na prvi stopnji izločeni, višje sodišče pa je odločilo, da je šlo za nepravilno odločitev in je dokaze vrnilo v spis. Ob tem Pečnik vztraja, da kljub odločitvi višjega sodišča, da so srbski, slovenski in urugvajski dokazi zakoniti, to ne pomeni, da je zadeva dokončna.
Tožilka Blanka Žgajnar je poudarila, da temu nasprotujejo in vztrajajo pri izvedbi vseh dokazov, s katerimi tožilstvo dokazuje, da so obtoženi storili kazniva dejanja neupravičenega prometa s prepovedanimi drogami in hudodelskega združevanja.
Sodišče bo o predlogih za izločitev dokazov odločilo še pred začetkom glavne obravnave. Glede zakonitosti dokazov gre v ponovljenem postopku po besedah tožilke za odločanje na podlagi istih dokazov, glede katerih je višje sodišče odločilo, da so zakoniti.
Pečnik je sodišču predlagal, naj bi se postopek zoper Poljaka izločil iz tega sojenja, saj po njegovem prepričanju ni povezan z ostalimi obtoženimi in ga bremenijo le kazniva dejanja na območju Slovenije. Tako se bi postopek lahko končal hitreje in s tem bi bili tudi nižji stroški postopka, meni zagovornik. Tožilstvo vztraja, da gre za enoten postopek in je temu predlogu nasprotovalo.
Kot dokaze je Poljakov zagovornik med drugim predlagal izpise telefonskega prometa Poljaka ter prebiranje zaslišanj nekaterih prič in zapisnike hišnih preiskav. Za postopek naj bi bila po Pečnikovem mnenju pomembna pridobitev dokazov s Hrvaške, tožilstvo pa je pojasnilo, da ti niso potrebni.
Žgajnarjeva je poudarila, da vztrajajo pri predlaganih dokazih v obtožnici. Ob tem pa dodajajo tudi tiste dokaze, ki so bili predloženi v prvem sojenju. Poleg tega tožilstvo predlaga tudi zaslišanje treh sodnih izvedencev.
Tudi Zupanova odvetnica zahtevala izločitev dokazov
Na sodišče je bil danes vabljen tudi Dejan Zupan. Tudi njegova odvetnica Irena Ferme je podala predlog za izločitev dokazov. Zupan spada v četverico, ki je bila v prvem sojenju obsojena, višje sodišče pa je kazni še zvišalo. Ker pa je višje sodišče razveljavilo tudi točko glede hudodelskega združevanja, bodo v tem delu sodili tudi njim.
Zupan, ki prestaja 15-letno kazen na Dobu, krivde ni priznal, njegova zagovornica pa je predlagala, da se iz spisa izloči prisluhe, na katerih naj bi se slišalo Zupana. Odvetnica meni, da so dokazi pridobljeni s kršitvijo človekovih pravic in so tako imenovani sadeži zastrupljenega drevesa. Poudarila je, da v spisu ni nobenega uradnega zaznamka o prepoznavi glasu, čeprav bi po njenem moralo biti. "Proti obtožencu ni niti enega dokaza, da je Zupan oseba, na katerega se nanašajo očitki v obtožnici," je dejala.
Fermetova se tudi ne strinja, da bi na sojenju prebrali pravnomočni del sodbe višjega sodišča, saj da je strokovno neustrezen, zoper njega je podala tudi zahtevo za varstvo zakonitosti, o kateri še ni odločeno. Tožilstvo odgovarja, da je sodba pravnomočna, zato zanje ni nobenih zadržkov, da je ne bi prebrali. Dodali so tudi, da je višje sodišče zavzelo tudi stališče glede prepoznave glasu, ki jo Fermetova problematizira.
Na sodišče je bil danes vabljen še Valter Abramovič.
Ljubljanska okrožna sodnica Andreja Sedej Grčar je predobravnavne naroke razpisala še za torek in sredo ter prihodnji ponedeljek, torek, sredo in pa ponedeljek 16. junija. Narok za prvoobtoženega Dragana Tošića ta teden še ni razpisan. Če obtoženi krivde ne bodo priznali in se bo torej začelo sojenje, bo moralo sodišče ponovno izvesti vse dokaze.
V zadevi Balkanski bojevnik je bilo obtoženih 17 ljudi, policija jih je aretirala 25. maja 2010. Sojenje se je začelo slabo leto zatem, sodišče je novembra 2012 štiri obtožene obsodilo na zaporne kazni, ostale pa oprostilo, med njimi tudi Tošića. Še pred tem je sodišče izločilo večino obremenilnih dokazov.
Po pritožbah tožilstva in obsojenih je višje sodišče novembra lani vsem štirim obsojenim zaporne kazni zvišalo, za preostalih 13 pa slab mesec pozneje oprostilne sodbe razveljavilo in določilo, da se sojenje zoper njih ponovi. Odločilo je tudi, da so dokazi, ki jih je prvostopenjsko sodišče izločilo, zakoniti.
Spomnimo
Anesu Selmanu, ki je bil obsojen na deset let zapora, Marku Bubliču, ki je dobil osemletno kazen, in Dejanu Zupanu, obsojenemu na sedem let zapora, je višje sodišče prisodilo 15 let za zapahi. Sandra Udrih je bila sprva obsojena na štiri leta zapora, po odločitvi višjega sodišča pa bo za zapahi osem let. Ker pa je višje sodišče razveljavilo tudi točko glede hudodelskega združevanja, bodo v tem delu sodili vsem 17, torej tudi obsojeni četverici.
KOMENTARJI (125)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.