Po nedeljskem prehodu izrazite hladne fronte nam začetek tedna prinaša prehodno razjasnitev, s tem pa se bo povečala tudi možnost za pojav slane. Na srečo bodo morebitne negativne temperature po nižinah vztrajale le kratek čas, tako da kakšne obsežnejše pozebe ni za pričakovati. A možnost pozebe ostaja predvsem v alpskih dolinah, pa tudi na Koroškem, Notranjskem, Kočevskem in Celjskem.
Sadjarji tako te dni ne morejo mirno spati. Spomin na predlansko pozebo, ko jih je veliko ostalo skoraj brez pridelka, je še preveč živ. Sadovnjake so sicer skušali zavarovati, toda najbolj učinkoviti ukrepi, kot so uporaba parafinskih sveč ali oroševalnih sistemov, so zelo dragi. Večina jih zato lahko le upa, da škoda torkat ne bo tako obsežna.
Končno najdeš stranke, nato pa te skrbi, da jim zopet ne boš mogel ponuditi pridelka, pravi Anže Legat s kmetije Pr'Jernejc. Legat je v preteklosti v boju s pozebo veliko preizkušal. Razmišljal je tudi o uporabi parafinskih sveč, kot jih te dni videvamo med vinogradi v Franciji in pa o oroševalnih sistemih, toda vse to je za relativno majhne slovenske kmetije brez sistemskega financiranja prevelik finančni zalogaj.
"Ena možnost je, da grem k maši in dam za mašo, druga pa, da uporabim aminokislinski pripravek, ki pa po mojih izkušnjah ni preveč učinkovit," še dodaja Legat.
Tatjana Zupan iz KGZ Sava ob tem pravi, da lahko že temperature okrog ničle v tej fazi povzročijo pozebo. Tudi pri sadjarstvu Resje pozorno spremljajo vremenske napovedi in se skušajo pripraviti na pričakovano pozebo. Nimamo oroševanja, parafinskih sveč, skušamo pa se braniti s košnjo med nasadi, pravijo.
Vremenska napoved jim ni naklonjena. Še več, tako nizkih temperatur, kot jih pričakujemo jutri zjutraj, niso zabeležili že 34 let.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.