Slovenija

Sabor ratificiral pogodbo o NEK

Zagreb, 03. 07. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
T.B./E.R./STA
Komentarji
0

Hrvaškemu saboru je uspelo izglasovati ratifikacijo meddržavne pogodbe o Nuklearni elektrarni Krško. Proti ratifikaciji so glasovali poslanci HDZ in del poslancev HSLS, zaradi vladne krize pa je premier Ivica Račan tudi uradno ponudil odstop.

Račan: Nova vlada bo brez HSLS

Po glasovanju v saboru je hrvaški premier Račan, ki je sicer izrazil zadovoljstvo, da je sabor izglasoval ratifikacijo pogodbe o Nuklearni elektrarni Krško (NEK), zaradi krize v hrvaški vladni koaliciji le nekaj minut po glasovanju v saboru vnovič potrdil svoj odstop.

Račan je že pred ratifikacijo pogodbe poudaril, da obstoječa koalicija ne more obstati v takšni sestavi, saj koalicijski vladi onemogoča normalno opravljanje dela. Spori glede ratifikacije so namreč še poglobili krizo v vladajoči koaliciji, tako da poznavalci že namigujejo na oblikovanje manjšinske vlade brez HSLS ter na izvedbo predčasnih volitev.

Če bo Ivica Račan odstopil z mesta premiera, ga bo predsednik Stipe Mesić najverjetneje ponovno imenoval za mandatarja nove vlade.

Težavna ratifikacija

Sabor, ki se je odločil, da za sprejem zakona o ratifikaciji pogodbe o NEK zadostuje navadna večina, je sprejel tudi sklep, da bo umaknil ratifikacijo pogodbe o NEK, če ta do 31. decembra letos ne bo potrjena v obeh parlamentih.

Sabor je pogodbo o ratifikaciji potrdil v drugem poskusu, saj je minuli petek sejo zaradi nesklepčnosti prekinil, potem ko so poslanci koalicijske HSLS skupaj z nekaterimi opozicijskimi poslanci zapustili sabor.

Slovenska stran je ratifikacijo pozdravila. Predsednik vlade Janez Drnovšek je dejal, da tudi hrvaškemu saboru ni uspela ratifikacija v roku, to je do 1. julija, zato bo po morebitni ratifikaciji v slovenskem državnem zboru treba uskladiti tista določila pogodbe, ki so vezana na omenjeni rok. "Ratifikacija ni več zadostna, potrebno jo bo uskladiti in popraviti, to pa je možno, če za to obstajata volja in pripravljenost obeh strani," je izjavil Drnovšek.

Odzivi na hrvaško ratifikacijo

Na hrvaško ratifikacijo pogodbe o NEK se je odzval slovenski minister za okolje in prostor Janez Kopač, ki meni, da je zdaj pri nadaljnjih dogovorih v prednosti hrvaška stran. Za 24 ur je minister Kopač povedal: "V Sloveniji pravočasne obravnave pogodbe v DZ kljub prizadevanjem vlade nismo zmogli, saj jo je onemogočila nespametna poteza skupine poslancev s predlogom za presojo njene ustavnosti. V tem trenutku vlada lahko le čaka na odločitev ustavnega sodišča in DZ."

Ratifikacija pogodbe o NEK v hrvaškem saboru po besedah državnega sekretarja za energetiko Roberta Goloba posredno pomeni, da se je hrvaška stran odločila za spoštovanje izhodišč, na podlagi katerih je bil sporazum sprejet, lahko pa pričakujemo, da bodo iz pogodbe izhajale tudi njihove prihodnje aktivnosti.

Za direktorja NEK Staneta Rožmana ratifikacija pogodbe v hrvaškem saboru ni presenetljiva, bo pa veljavna šele takrat, ko jo bosta ratificirali obe državi. "Ratifikacija je bila pričakovana, saj je pogodba absolutno ugodna za hrvaško stran," je še dejal Rožman.

ZA in PROTI ratifikaciji

Kopač: Negativne posledice pravočasne hrvaške ratifikacije bo nedvomno občutila tako država kot lokalna skupnost in krška nuklearka
Kopač: Negativne posledice pravočasne hrvaške ratifikacije bo nedvomno občutila tako država kot lokalna skupnost in krška nuklearka FOTO: POP TV

Za zakon o ratifikaciji pogodbe o NEK se je izreklo 80 poslancev v saboru, 41 jih je bilo proti, devet pa se jih je vzdržalo. Za ratifikacijo se je izrekla večina poslancev vladajoče koalicije, poslanci HSLS pa so bili razdeljeni - šest se jih je izreklo za ratifikacijo (Viktor Brož, Goranko Fižulić, Zrinka Glovacki-Bernardi, Mladen Godek, Željko Pavlic in Ivo Škrabalo), devet jih je bilo proti, osem pa se jih je vzdržalo. Predsednik HSLS Dražen Budiša je po glasovanju napovedal, da bo iz stranke izključil tiste poslance, ki so glasovali za ratifikacijo pogodbe o NEK. Proti ratifikaciji so glasovali opozicijski poslanci in neodvisni poslanec Ivo Lončar.

Pred današnjim glasovanjem so sabor zapustili poslanci opozicijske HDZ, ki so v razpravi minuli petek ostro nasprotovali ratifikaciji.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12