Hrvaški poslanci se bodo namreč najprej posvetili paketu socialnih zakonov. Hrvaški premier Ivica Račan pa je ob današnjem začetku zasedanja sabora poudaril, da s sporazumom o meji ni Zagreb Sloveniji ničesar podaril, niti ni ničesar izgubil, sporazum pa je strateškega in nacionalnega pomena za Hrvaško. Hrvaški premier Ivica Račan je že včeraj izjavil, da sporazuma o meji s Slovenijo ne bo podpisal, če ne bo dobil podpore sabora.
Medtem je Hrvaška čista stranka prava (HČSP) v sporočilu za javnost danes obsodila predlog sporazuma o meji s Slovenijo kot nemoralno, nedomoljubno in politično škodljivo dejanje, vse poslance pa pozvala, naj ga ne podprejo ter tako obranijo čast hrvaškega naroda. Po mnenju stranke Hrvaška tako odstopa Sloveniji del svojega ozemlja v Medjimurju, Gorskem kotarju in Piranskem zalivu. V Piranskem zalivu po mnenju stranke Sloveniji odstopa približno 140 kvadratnih kilometrov teritorialnega morja.
Predlog sporazuma sta slovenska in hrvaška vlada že parafirali, pred njegovim podpisom pa ga je Zagreb zaradi precejšnjega nasprotovanja hrvaške javnosti, tudi politične, poslal v saborsko razpravo, da bi ugotovil, ali ima sporazum zadostno podporo poslancev. Po zadnjih podatkih bo pred tem o sporazumu razpravljal tudi saborski odbor za zunanjo politiko, najverjetneje prav tako šele prihodnji teden.

Pred parlamentom so poslance dopoldne pričakali predstavniki Državljanske skupine za obrambo hrvaške meje iz Čakovca s sloganom "Ne damo Hrvaške, niti na morju niti na Muri" in podmladka Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ). Poslance so pozvali, naj ne podprejo sporazuma o meji s Slovenijo, ker se Hrvaška z njim odreka delu svojega državnega ozemlja. Na poslansko vprašanje, kaj bo Hrvaška dobila v zameno za žrtvovanje svojega ozemlja, je premier Račan odgovoril, da je rešitev odprtih vprašanj med državama hrvaški strateški interes. Zaostritev meddržavnih odnosov bi Hrvaška lahko drago plačala, je še dejal Račan.
Zunanjepolitični odbor slovenskega parlamenta je predlog sporazuma o meji med državama podprl že konec julija, tako da je Slovenija na njegov podpis pripravljena.