Minister za finance Andrej Bertoncelj je po besedah Bratuškove na torkovem delovnem posvetu vlade namreč opozoril, da bo ob potrjenih izhodiščih za pogajanja z javnim sektorjem krepko omejen in če bodo nekomu razdelili velik del pogače, bo pač bistveno manj ali skoraj nič ostalo za druge. V SAB pa, tako je po današnji seji vlade povedala predsednica stranke Bratuškova, na to niso mogli pristati.
Svojo zahtevo naslovili na premierja Marjana Šarca
Po njenih besedah so skladno z dogovorom o sodelovanju v koaliciji v njeni stranki zahtevali sklic koalicijskega vrha glede zavez v letošnjem letu, med katerimi sta dve njihovi ključni zavezi, in sicer začetek skrajševanja čakalnih dob v zdravstvu in ureditev pokojnin - dvig odmernega odstotka na 63 odstotkov in določitev letnega dodatka v dveh višinah v zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Zahtevo so v torek naslovili na premierja in predsednika LMŠ Marjana Šarca.
Sklic vrha pričakujejo še preden se bodo glede financ o čemer koli naprej dogovarjali. "Večkrat smo to že prosili, a nismo bili uslišani," je povedala Bratuškova, ki pričakuje, da bodo na koalicijskem vrhu prejeli odgovore, kdaj in kaj bodo uresničili, ne pa, kaj ni mogoče.
Premier Šarec je ob robu vrha Evrope in Azije v Bruslju napovedal, da bodo pripravili vrh, ki ga zahteva SAB. Po njegovi oceni zahteva sicer ne pomeni nič dramatičnega, saj bi vrh v vsakem primeru bil. "Vsaka koalicija ima namreč vrh na določeno časovno obdobje ali pa takrat, ko to kdo predlaga," je dejal. Po njegovih besedah se bodo na vrhu "pogovorili in potem bo življenje teklo naprej".
Na dopisnih sejah ministri ne morejo biti vzdržani, sicer bi Bratuvškovi bili
Po njenih ocenah je sicer denarja na postavki transferjev za pokojnine ob sprejetem proračunu za leto 2019 več kot dovolj za uresničitev dogovorov iz koalicijskega sporazuma. Na torkovem posvetu vlade so govorili o vseh teh izzivih, le odgovorov, kot pravi Bratuškova, na žalost niso prejeli.
Bratuvškova je poudarila še, da v SAB nikakor niso proti dogovoru s sindikati in se zavedajo, da se morajo pogajanja takoj začeti. Vendar pa je treba učinke gospodarske rasti pravično razdeliti med vse deležnike družbe, vztraja Bratuškova in zagotavlja, da v SAB ne bodo pristali na to, da bi zdaj naredili le en korak, zatem pa bo za dva ali tri zmanjkalo.
Po njenih besedah za njeno stranko koalicijski sporazum ni skupek želja, ampak zaveza petih strank, kaj bodo naredili.
Medved finančnega okvira za pogajanja ni razkril
Kot je po sredini dopisni seji povedal minister za javno upravo Rudi Medved, je vlada s potrditvijo izhodišč odprla pot za začetek pogajanj. Slednja je napovedal za petek ob 13. uri. Finančnega okvira, ki ga je vlada postavila za pogajanja, minister ni razkril. Je pa izpostavil pomembnost upoštevanja relevantnih makroekonomskih in javno-finančnih okvirov ter zakona o fiskalnem pravilu.
Premier Šarec je glede pogajanj o plačah v javnem sektorju dejal, da z njimi ne gre zavlačevati, ker bo sicer na koncu vse samo še dražje in slabše. Pri tem je bil tudi nekoliko kritičen do sindikatov. Za slednje, kot je dejal, ne morejo reči, da po odstopu vlade Mira Cerarja niso napovedali, da se morajo pogajanja nadaljevati čim prej, da pa so to napovedali že prvi dan, ni korektno, je dejal.
Sam sicer meni, da bodo prej ali slej dogovor dosegli, nato pa se bodo lahko posvetili drugim vprašanjem. "Če pa dogovora ne bo, če se bodo začele stavke, potem ni zagotovil, koliko nas bo to na koncu stalo," je dejal. O posameznih zahtevah sindikatov in o tem, koliko obveznosti bi prinesle za državo, pa ni želel govoriti.
KOMENTARJI (139)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.