Slovenija

SAB z volilnim programom, v NSi poudarili pomen dostopnosti javnega zdravstva

Ljubljana, 14. 02. 2022 18.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Stranka SAB je predstavila svoj volilni program, s katerim se bodo podali na letošnje državnozborske volitve. Program z naslovom "Naredimo, kar je treba" sloni na štirih stebrih: nujne prioritete, ključni projekti, solidarnost in zelena preobrazba. Obljubljajo stabilizacijo javnih financ, povrnitev pravne države in skrb za upokojence. V stranki NSi so medtem organizirali razpravo o javnem zdravstvu. Sodelujoči so se strinjali, da mora biti javno zdravstvo varno, kakovostno in dostopno, v središču pa mora biti bolnik.

Kot nujne prioritete so v SAB našteli spoštovanje vseh državljank in državljanov, stabilizacijo javnih financ, povrnitev in utrditev pravne države, krepitev javnih in neodvisnih medijev, povrnitev mednarodnega ugleda Sloveniji, demokratično soodločanje, izboljšanje položaja upokojencev in strokovno vodenje epidemije. "V stranki SAB se zavedamo, da brez močnega gospodarstva ni socialne države in višjih pokojnin," je v svojem govoru še izpostavila predsednica stranke Alenka Bratušek.

Upokojenci imajo po besedah Bratuškove v volilnem programu SAB posebno mesto. "Poskrbeti moramo za stabilnost pokojninske blagajne, kar je dogovor za prihodnost. Njena stabilnost je pogoj, da bodo tudi mladi verjeli, da bodo čez 30, 40 let dobili pokojnine," je dejala. V demografski sklad bi se po njenem mnenju poleg dobičkov morala stekati tudi sredstva od prodaje lesa in vode. To sta naša dva najpomembnejša naravna vira, je dejala Bratuškova. 

Bratuškova je izpostavila petnajst ključnih projektov stranke, med njimi brezplačni javni mestni prevoz za upokojence, brezplačni javni mestni in medkrajevni prevoz za dijake in študente, dolgotrajno oskrbo, ki ima zagotovljeno financiranje in košarico storitev, ter demografski sklad, namenjen izključno financiranju pokojnin.

Naštela je še vzpostavitev nacionalne digitalne izobraževalne platforme, sistem preventive zdravja, ustanovitev javne agencije za centralizacijo nabav v zdravstvu, ustanovitev slovenskega letalskega prevoznika, zagotovitev spoštovanja v ustavo zapisane pravice do čiste pitne vode na zakonski ravni, pa tudi vzpostavitev tretjega energetskega stebra zelene energije za hitrejši prehod na zeleno energijo, dvig samooskrbe ter lokalno in ekološko pridelane hrane.

Zavzemajo se še za dokončanje tretje razvojne osi in drugega tira med Divačo in Koprom, gradnjo železniške in avtobusne postaje v Ljubljani, pravično obdavčitev Cerkve, primerljivo z obdavčitvijo državljanov in pravnih subjektov, ter uvedbo preferenčnega glasu na volitvah za izbiro poslancev.

Upokojenci imajo po besedah Bratuškove v volilnem programu SAB posebno mesto.
Upokojenci imajo po besedah Bratuškove v volilnem programu SAB posebno mesto. FOTO: Damjan Žibert

Bratuškova je kot prioriteto izpostavila tudi zdravstvo, ki je po njenih besedah v zadnjih dveh letih najbolj trpelo, hkrati pa smo bili priča največjim zlorabam proračunskih sredstev trenutne vlade. "In za vse te zlorabe bo moral nekdo odgovarjati, to ne sme ostati nekaznovano!" je dejala.

Velik izziv bo po njenih besedah primarna raven, zlasti dostop do družinskih zdravnikov. Kot jasne rešitve pa je naštela še večji poudarek na preventivi in zdravem načinu življenja, jasno razmejitev dela "dvoživk" v zdravstvu, ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in določitev prioritetnih investicij v zdravstvu. Ljubljana po njenem mnenju potrebuje regijsko bolnišnico, nabave v zdravstvu pa morajo biti centralizirane in na enem mestu, da bodo cene po vsej državi enake.

"Imamo vizijo, imamo cilje in imamo ljudi, ki so pripravljeni delati za ljudi in državo, predvsem pa naredimo, kar je treba, da Slovenijo vrnemo v normalnost," je govor sklenila Bratuškova.

Kadri so zaradi zdravstvene krize izčrpani in zdesetkani, zato je treba poskrbeti, da jih bo dovolj, so poudarili sodelujoči na pogovoru NSi o javnem zdravstvu.
Kadri so zaradi zdravstvene krize izčrpani in zdesetkani, zato je treba poskrbeti, da jih bo dovolj, so poudarili sodelujoči na pogovoru NSi o javnem zdravstvu. FOTO: Dreamstime

Sodelujoči na pogovoru NSi o javnem zdravstvu poudarili pomen dostopnosti in kakovosti

Javno zdravstvo mora biti varno, kakovostno in dostopno, bolnik pa mora biti v središču, so se strinjali sodelujoči v današnji razpravi o javnem zdravstvu v okviru Pogovorov za boljšo Slovenijo, ki jih organizira NSi. Za vsem dostopen javni zdravstveni sistem je treba zagotoviti dobro zdravstveno infrastrukturo, dovolj zdravstvenega osebja in sistem, ki bo oboje povezal med seboj, je poudaril minister za obrambo in predsednik NSi Matej Tonin.

Kadri so zaradi zdravstvene krize izčrpani in zdesetkani, zato je treba po njegovem mnenju poskrbeti, da jih bo dovolj. Ob dogovoru o plačah z medicinskimi sestrami pa je spomnil, da so bile velike težave, saj so odhajale bodisi iz javnega sektorja bodisi zdravstva ali celo iz države. Epidemija covida-19 je po njegovih besedah vse prignala do skrajnih meja, zato jih je bilo treba ustrezno nagraditi.

Na kritike, da je to načelo enoten plačni sistem v javnem sektorju, pa odgovarja, da je "enotni plačni sistem v javnem sektorju mrtev". Po njegovih besedah so postali dodatki za višino plače pomembnejši od samega plačnega razreda. Prepričan je, da bi bilo treba vzpostaviti plačne sisteme za posamezna področja, denimo za zdravstvo, za šolstvo in za državno upravo.

Pediatrinja in nekdanja državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Tina Bregant je prav tako poudarila, da so zdravstveni delavci utrujeni in izmučeni. "Ne moremo več," je dejala. Tu bo treba po njenem mnenju narediti spremembe. Kot ocenjuje, je treba doseči široko soglasje o tem, kaj naj bi dosegli, pri tem pa je prednostna naloga dostopnost zdravstva. Po njenem mnenju ni dobro, da zdaj potekajo razprave o plačnih razredih, saj bi se morali najprej pogovoriti o sistemskih stvareh.

Preiti bi morali na razmišljanje o tem, kako bo država organizirana po krizi zaradi covida-19, pa je pozval direktor Univerzitetnega kliničnega centra Maribor, Anton Crnjac. "Zdajšnja epidemija bo minila, lahko pa se pojavi kakšna druga infekcija," je posvaril. Glede na to je treba sistem po njegovi oceni postaviti tako, da bodo bolnišnice delovale, če se bodo morale spopadati z morebitno novo epidemijo kakšne druge bolezni. Franci Gerbec iz Društva za zdravje naroda pa je opomnil, da je treba v načrtovanje sprememb na področju zdravstva nujno vključiti tudi bolnike.

Deset strank podprlo zahteve civilne družbe po korenitih spremembah v družbi

Do 138 zahtev za izboljšanje družbene, politične, ekonomske in okoljske situacije v državi, ki so jih oblikovali v pobudi Glas ljudstva, se je opredelilo deset strank, od tega šest parlamentarnih. Tiste, ki so se odzvale, se strinjajo z veliko večino zahtev pobude, ki pod svojim okriljem združuje več kot sto organizacij civilne družbe.

Kot je na današnji predstavitvi na Trgu Republike v Ljubljani poudaril Jaša Jenull, predstavnik Protestne ljudske skupščine, ki se je oblikovala ob robu petkovih protestov, so stranke, ki so se odzvale, podprle kar 77 od skupno 138 zahtev, ki so jih oblikovali v pobudi Glas ljudstva.

Od skupno 77 zahtev jih je dvanajst takšnih, ki so jih v Glasu ljudstva opredelili kot prednostne in bi jih bilo po oceni predlagateljev nujno uresničiti še v letošnjem letu, pritrdile pa so jim tudi stranke, ki so svoja stališča danes javno predstavile, in sicer parlamentarne LMŠ, SD, SAB in Levica ter zunajparlamentarne LDS, Vesna, Piratska stranka Slovenije in Dobra država. Do zahtev se še niso opredelili v Gibanju Svoboda Roberta Goloba.

V sodelujočih strankah so se strinjali, da je treba odpraviti vsa škodljiva določila in posledice protikoronske zakonodaje, nadalje zagotoviti takojšnje investicije v učinkovit in dostopen javni promet in neodvisnost programskega in nadzornega sveta RTV. Vse stranke podpirajo tudi zakonsko zaščito žvižgačev, zavezo glede opustitve rabe premoga do leta 2030, povečanje košarice zdravstvenega zavarovanja, nujne zakonske spremembe na področju okolja in narave. Stranke podpirajo tudi zahtevo, da se izobraževalni sistem loči od politike, Cerkve in zunanjih interesov, s takojšnjo odpravo finančnih ovir za tuje študente ter z zvišanjem pokojnin.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (89)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

marker1
16. 02. 2022 19.38
Ženska je obupana, vse bi naredila, da se obdrži pri koritu in se boji, da bo morala v nasprotnem primeru poiskati službo. A za tako egoistično osebo, kot je ona, je službo težko dobiti. Lahko pa gre prepevat k Kombinatkam. V državi ni oseba, ki nas bo popeljala v boljše čase! Je preveč zazrta v preteklost. In ne preveč bistra. Šivilja se danes razglasi za Drnovška, jutri bo mati Tereza, pojutrišnjem bo pa kar boginja...
marker1
16. 02. 2022 12.00
+2
Alenkina urica pravljic.
Reto
15. 02. 2022 20.13
+2
Holob bo Alenko pospremil na smetišče zgodovine!
Reto
15. 02. 2022 20.11
+1
Vi dont nid mani, vi đžast nid tajm, pa take fore🤣
metuljka
15. 02. 2022 20.00
-4
Alenka, ženska, ki je rešila državo pred bankrotom. Ko so Janša in Šuštaršič klicali trojko, govorili, da smo slabši od Grčije in Cipra. Moškega bi po rokah nosili, njo pa ponižujete. Res ste bedni! Alenka, vsa čast vam in vašemu delu. Ena redkih, ki vedno odgovarja jasno , brez okolišenja. Zgodovina jo bo cenila in omenjala. Če bi bilo več Alenk, v državi takega s r a n j a ne bi bilo.
Majzelj
16. 02. 2022 11.28
+3
Kot vem je Alenka govorila, da smo slabši od Grčije in da bo prišla trojka če ne damo 5 milijard v banke za nasedle kredite dane na lepe oči. Ne pozabit, da je ona javno v parlamentu govorila, da so se pokojnine znižale za 300%. Upokojenci bi moral nazaj prinesti dve pokojnine, tako kot ona obvlada procentni račun. Ne kritiziram je ker je ženska, temveč zato ker prodaja propagando in blefira.
marker1
16. 02. 2022 12.00
+2
Če bi bilo več takih Alenk, bi država že davno bankrotirala. Všečno govori, dela pa čisto nekaj drugega, samo za svojo korist. Vse kar je napovedala v svojem programu je prepisano iz programov ostalih stranke. Volivci so ji povedali svoje že pri prejšnjih volitvah, da je nočejo. Njena mala strančica ne pomeni ničesar.
marker1
16. 02. 2022 13.33
+1
" Ena redkih, ki vedno odgovarja jasno , brez okolišenja" Ta je pa dobra. Alenka dobi vprašanja pred pogovorom in se odgovore nauči na pamet. Če jo vmes vprašajo še kaj drugega, vedno zamrzne, ne zna odgovoriti, ker tega vprašanja ni bilo na listku.
ni_mi_vse_eno
15. 02. 2022 19.35
+0
ona pravi, da lahko, samo malo časa potrebuje (vi ken an vi vil. vi džust nid tajm)
marker1
15. 02. 2022 18.59
+2
Prioriteta ostajajo upokojenci, je izjavila šivilja, čeprav je bila v vladi več mandatov, pa je kljub temu potrdila odločitev levičarjev, da se za umetnike na Metelkovi, nameni več denarja, kot za vse slovenske upokojenske domove skupaj. Malo samokritike ji ne bi škodilo. Ne in ne!
zibertmi
15. 02. 2022 18.08
+1
javnega zdravstva že dve leti praktično ni.tisti ,ki je imel možnost,le odprl s.pin jemlje brise hitrih testov za 20 eu na uro v zdravstvene domove hodijo pa počivat izgleda,ko nikogar ne dobiš na telefon
marker1
15. 02. 2022 15.25
+3
Ne razumem, zakaj se nam ponujate? Zaradi slabih izkušenj vašega vladanja vas nočemo več.
Kr en tam dol
15. 02. 2022 13.51
-4
Nsi politično truplo ssds kader in kriminalci kova snježič-bjelič spomladi za rešetke hunizacijo ustavimo smrt janschizmu svoboda narodu
marker1
15. 02. 2022 13.08
+4
SAB trenutno vodi v tekmovanju za predvolilni populizem.
jodr
15. 02. 2022 12.48
+4
Alenka, kako kaj napreduje učenje angleščine? Bo še potreben plonk listek?
marker1
15. 02. 2022 12.39
+4
Draga Alenka, nočemo da skrbite za nas upokojence. Mi imamo višino pokojnin odrejeno po zakonu in tudi poravnave so predvidene v zakonu, na kar nimate nobenega vpliva. Vam se gre samo za glasove na volitvah, ki vam jih že kritično primanjkuje. Kako skrbite za nas, smo videli nekaj dni nazaj v parlamentu ob predlogu spremembe na področju dohodnine, kjer bi imeli vsi več v žepu, pa ste bili proti. Glede na to, da ste nas dobro oskubili z visokimi obrestmi pri najemu kredita, nato ste še razlastili veliko imetnikov podrejenih obveznic in delnic brez kančka slabe vesti, vašim obljubam ne verjamemo niti besede.
mali.mato
15. 02. 2022 12.33
+8
SAB bo od aprila dalje preteklost. Golob vas je sesekljal. Precej verjetno tudi Šarca.
staridida
15. 02. 2022 12.04
+9
BRATUŠKURA-SPELJI SE-NE RABIMO, DA TI SKRBIŠ ZA UPOKOJENCE...
Space Voyager
15. 02. 2022 11.30
+10
Naj uganem... Volilni program je "samo da ni JJ".
bonkintos
15. 02. 2022 11.12
+10
šiviljin program bo zopet čakanje, da ji poslanec umre da vidi parlament...
pravičnež
15. 02. 2022 11.51
+10
Ubogi Kramar se še ohladil ni,pa ga je še vedno nadlegovala in matretirala.Tako lahko delajo najslabši ljudje.Lahko jo je sram.Bog ve kdo bo sedaj moral na oni svet ,da bo uboga šivilja prišla v parlament.
pravičnež
15. 02. 2022 10.10
+10
Če bi se kdo ne smel oglašati je to šivilja.Pokradla je varčevalce obveznic,potem pa se je hotela še prišlepat v Bruselj.Tudi v parlamentu je ne bi bilo,če ne bi umrl nesrečni Bohinjski župan in poslanec Kramar.Na tega je vršila šivilja ogromen pritisk,da je še preje doživel svoj konec.Da ne pozabimo še da je za ministrico v državni zbor privlekla tujo državljanko Angeliko.Upamo lahko da bodo te volitve porinile to nesposobno žensko na smetiče.
marker1
15. 02. 2022 09.49
+6
Nobenih zadržkov ni videti, če Alenke nikoli več ne vidimo v parlamentu in tudi ne v vladi. Predvsem bo precej ceneje. To je pa najpomembnejše.
123soba
15. 02. 2022 09.49
-1
Poskrbite za zdravstvo in sicer tako, da iz javnega zdravstva izginejo fušarji, ki ste jim uradno dovolili da kradejo.