''Že vlada Marjana Šarca s 13 poslanci je bil eksperiment, ki ni bil dober za Slovenijo, kaj bo šele z vlado s pol manj poslanci,'' danes to, da ni dobil vabila stranke Alenke Bratušek na pogovor glede nove sredinske koalicije, komentira Janez Janša in dodaja:''Če si Slovenci in Slovenke želijo še enega takšnega eksperimenta, bomo z veseljem, z zanimanjem opazovali, kako se bo končal.''
Čeprav v SAB, stranki s petimi poslanci v Državnem zboru, ki je na prejšnji parlamentarnih volitvah prejela dobrih pet odstotkov glasov, menijo, da so najboljša rešitev, po odstopu premierja Marjana Šarca, predčasne volitve, so ocenili, da "v državnem zboru obstaja večja podpora nadaljevanju mandata".
In ker so presodili, tako so v stranki zapisali v izjavi za javnost, da "izbira med zgolj dvema možnostma, tj. predčasne volitve ali vlada pod vodstvom SDS, ni v nacionalnem interesu", so danes strankam LMŠ, SMC, Levica, SD, DeSUS, SNS in NSi poslali vabilo na pogovore o sestavi sredinske koalicije. To naj bi vodila stranka z največ poslanci.
Da so vabilo prejeli, je na Brdu, kjer poteka forumu SBC, potrdila predsednica DeSUS, Aleksandra Pivec. Sestanek naj bi potekal v tem tednu.
Kaj predlagajo v SAB?
V SAB so v pismu strankam med drugim zapisali, da jih vabijo "k skupnemu razmisleku o tem, kakšne so možnosti, da predčasne volitve zamaknemo za toliko časa, da se sprememba volilnega zakona lahko sprejme". Menijo namreč, da bi bila, brez sprememb volilne zakonodaje in uvedbe sistema preferenčnega glasu, sestava državnega zbora tudi po predčasnih volitvah zelo podobna trenutni. To pa bi "znova oteževalo sestavo trdne vladne koalicije na katerikoli strani političnega spektra".
Zato vabijo k oblikovanju sredinske, projektne koalicije, "ki bi si jasno začrtala cilje in jih v tem letu izpeljala".
Jelinčiču se ideja zdi dobra
Predsedniku SNS Zmagu Jelinčiču se ideja predsednice SAB Alenke Bratušek zdi dobra, zato jo bodo v stranki pretehtali. Kljub vsemu pa so predčasne volitve po njegovi oceni "najbolj realna možnost in verjetnost".
Jelinčič je v izjavi za medije v DZ napovedal, bodo šli tudi na pogovore k predsednici SAB. "Ideja je dobra, kako se bo to implementiralo, bomo pa videli. Je še kar nekaj vprašanj," je povedal.
O uresničljivosti omenjene pobude pa je Jelinčič povedal, da je "v slovenski politični sferi realno čisto vse in pravzaprav nič ni realno". Dodal pa je, da doslej razen vabila Bratuškove ni prejel drugih povabil na pogovore.
V LMŠ, SD, Levici in SMC, na katere je Bratuškova prav tako naslovila pobudo, te za zdaj niso komentirali. Sta jo pa predsednica DeSUS Aleksandra Pivec, ki se bo na to temo predvidoma še ta teden sestala z Bratuškovo, in prvak NSi Matej Tonin, ki vstop v katero koli vlado pogojuje z uresničevanjem vsaj polovice od njihovih 10 projektov.
Aleksandra Pivec odprta za vabilo
Predsednica DeSUS Aleksandra Pivec je povedala, da so danes prejeli vabilo od SAB za morebiten poskus oblikovanja sredinske vlade, ki bi bila bolj projektne narave. Sestanek naj bi bil še ta teden.
Poudarila je, da so v DeSUS bolj naklonjeni volitvam in so že začeli evidentiranje kandidatov na terenu. "Smo pa dovolj odprti, da prisluhnemo morebitnim vabilom za sestavo nove koalicije," je dejala ob robu foruma Kluba slovenskih podjetnikov.
Povedala je, da je to prvo povabilo, ki so ga v stranki prejeli, a pričakuje tudi vabila za pogovore od drugih, saj se zadnje dni govori o različnih poskusih sestave nove vlade.
"Ta teden bo pester, na ta povabila se bomo odzvali," je dejala. Po njenih besedah jih bodo na sestankih zanimale predvsem vsebine teh morebitnih vlad.
Pivčevi se ne bi zdelo prav, da bi se šli "zgolj kombinacije različnih številk, ker bi lahko prišli do nove vlade z relativno večino, pa vendar mislim, da to ne bo odraz tega, kar so volivci želeli povedati na prejšnjih volitvah, in predvsem ne bo to odraz neke politične stabilnosti".
KOMENTARJI (678)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.