V SAB so dolgoročna programska izhodišča za vodenje države v prihodnjih mandatih v programu Prihodnost Slovenije strnili v 15 točkah. Z njim si prizadevajo za demokratično in gospodarsko uspešno Slovenijo, ki bo zagotavljala močno socialno državo, so zapisali. Delegati so v razpravi med drugim izpostavili prizadevanja za depolitizacijo policije in medijev, še posebej so izpostavili pomen javnih servisov RTV Slovenija in STA. "Pomagajmo rešiti medije, da nam bodo pomagali rešiti in vzdrževati demokracijo," je bil eden od poudarkov.
Zavzeli so se tudi za manj revščine, dobre odnose z zamejci in Slovenci po svetu, za varstvo okolja, promocijo športa ter večjo prisotnost stranke na terenu.
Prav tako so ugotavljali, da je država dosegla dno in da je treba na volitve čim prej. Ta stranka bo naredila vse, da vrne državo v normalo, da stroka odloča, ko gre za strokovna vprašanja, in politika, ko gre za politična, je ob tem dejal predsednik sveta stranke Roman Jakič.
Kot je poudarila predsednica stranke Alenka Bratušek, pa ena od prednostnih nalog stranke tako kot na zadnjih državnozborskih volitvah ostajajo upokojenci. Zato si prizadevajo ustanoviti najmočnejšo in najštevilčnejšo seniorsko organizacijo med političnimi strankami v Sloveniji, so pojasnili. V zadnjih dveh mesecih se je namreč SAB pridružilo več nekdanjih članov DeSUS. Kot je po današnjem kongresu dejala predsednica mestnega odbora SAB Velenje Darinka Mravljak, bodo s programom naslavljali tudi upokojence in ranljive skupine. Poudarila je, da želijo na demokratičen način zagotoviti dostojne pokojnine in dolgotrajno oskrbo za vse.
Kot je ocenil poslanec SAB Marko Bandelli, pa so z nekdanjimi člani DeSUS okrepili predvsem lokalno mrežo in so zdaj pred volitvami kadrovsko in programsko okrepljeni.
Kongres je namreč bil pomemben uvod v aktivne priprave na prihajajoče državnozborske volitve, socialno-liberalni program pa po oceni SAB jasno definira, kaj stranka predstavlja in kakšne so njene vrednote in identiteta. Ob koncu kongresa je Bratuškova ocenila, da je stranka pripravljena na volitve. Kot je dejala, računajo na glasove tistih volivcev, ki jim je mar za prihodnost Slovenije. "Imamo program in ponujamo rešitve za vsa področja in za vse kategorije naše družbe," je dejala.
Poudarila je, da si želi, da bi bile volitve čim prej, a dvomi, da lahko pride do predčasnih volitev. V stranki bodo storili vse, da se zgodijo, saj je le z njimi mogoče umiriti ljudi, ki so besni in jezni zaradi vsega, kar se dogaja, je dejala. Po prepričanju Bratuškove stranko na volitvah čaka odličen rezultat.
Bratuškova je ocenila, da razlike med strankami LMŠ, SD, Levica in SAB, ki so sicer že sklenile sporazum o povolilnem sodelovanju, niso takšne, da bi bile usodne za prihodnost Slovenije. "Prepričana sem, da bomo po volitvah, ko zmagamo, sestavili trdno levosredinsko vlado, ki bo Slovenijo postavila nazaj na pravo pot, da ne bo treba ljudem na ulici iskati pravice in kazati svojega ogorčenja nad delovanjem vlade," je dejala.
Kot temeljno vrednoto solidarne družbe izpostavljajo kakovostno javno zdravstvo, dostopno vsem pod enakimi pogoji in brez nedopustnih čakalnih vrst. Zavzemajo se za jasno ločnico med delovanjem zdravnikov v javnem in zasebnem sektorju ter za krepitev preventive.
Ob tem pa so v dosedanjih predstavitvah govorci med drugim poudarili zavzemanje za pravno državo, za demokracijo in kulturo dialoga. "Politika naj postane resna, načelna odgovorna, le tako bo ponovno dobila spoštovanje ljudi," je denimo izpostavil poslanec Andrej Rajh.
"Smo proti revoluciji in anarhiji, smo pa za demokracijo," pa je dejala vodja poslancev SAB Maša Kociper.
Pozdravili nove člane, ki so v stranko prišli iz Desusa
Slišati je bilo tudi pozdrave novim članom, ki so v stranko prišli iz Desusa. Tudi z njimi stranka raste, mreža stranke na lokalni ravni se širi, po besedah člana sveta stranke Simon Grleca pa so se odločili tudi, da ustanovijo najštevilčnejšo seniorsko organizacijo med političnimi strankami v Sloveniji.
V Cankarjevem domu v Ljubljani se je sicer zbralo 306 delegatk in delegatov, zbrane bo po predstavitvi programskih izhodišč nagovorila tudi predsednica stranke Alenka Bratušek.
Zbrane so prek videa nagovorili tudi nekateri tuji predstavniki sorodnih strank, med njimi sopredsednik Zavezništva evropskih liberalcev in demokratov (Alde) Timmy Dooley, predsednik luksemburške vlade Xavier Bettel, predsednica estonske vlade Kaja Kallas in nekdanji predsednik italijanske vlade Enrico Letta. Slednji je med drugim poudaril, da sta Slovenija in Italija državi, ki morata v Evropi ostati skupaj in delati za močnejšo Unijo.
KOMENTARJI (603)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.